Trwa ładowanie...

Gra w klasy - na czym polega?

 Ewa Rosiecka
17.08.2023 19:24
Gra w klasy to zabawa ciesząca się popularnością od kilku pokoleń dzieci
Gra w klasy to zabawa ciesząca się popularnością od kilku pokoleń dzieci (Adobe Stock)

Gra w klasy to popularna zabawa ruchowa z dzieciństwa naszych mam, a nawet babć, która także obecnie cieszy się sympatią wśród dzieci. Rozwija współpracę, pomaga ćwiczyć równowagę i celność, a przede wszystkim dostarcza wiele radości. Na czym polega gra w klasy? Jakie są jej zasady i cele? Sprawdź!

spis treści

1. Jak się gra w klasy?

Gra w klasy to zabawa dla co najmniej dwojga lub więcej osób. Zazwyczaj odbywa się na otwartej przestrzeni, jak podwórko szkolne czy park, gdzie dzieci mogą swobodnie się poruszać.

Jak się gra w klasy? W pierwszej kolejności rysujemy na ziemi kwadraty. Kolejno je numerujemy, patrząc od dołu: 1, 2, 3, 4, 6. Obok kwadratu nr 4 po obu bokach rysujemy po jednym kwadracie i nadajemy im obu nr 5.

Na szczycie kolumny kwadratów, nad nr 6 rysujemy duże koło, które przedzielamy pionową kreską, a następnie nadajemy im nr 7 i 8.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Zwróćmy uwagę, że w każdym polu powinna bez problemu zmieścić się stopa każdego gracza.

2. Ile osób może brać udział w grze?

Liczba uczestników w grze w klasy może być zróżnicowana i zależy od dostępnej przestrzeni oraz preferencji organizatorów.

3. Czy są jakieś zasady gry w klasy?

Gra w klasy - zasady:

Aby rozpocząć grę w klasy, należy stanąć przed kwadratem z nr 1 i rzucić na niego kamień lub puszkę. Gdy się to uda, gracz zaczyna skakać na jednej nodze na kolejne kwadraty: 1, 2, 3 i 4.

Z kwadratu nr 4 należy podskokiem podstawić obie nogi na polach nr 5, a w dalszej kolejności wylądować na jednej nodze w kwadracie 6. Ponownie podskokiem należy przejść na dwie nogi na pola 7 i 8, podskokiem zrobić obrót o 180° i powrócić, skacząc tak jak poprzednio.

Runda gry jest niezaliczona, gdy gracz nadepnie na linię lub wypadnie z pola. Wszyscy gracze skaczą na zmianę. Po pierwszej zaliczonej rundzie rozpoczyna się następna - znów należy rzucić kamyk lub puszkę, tym razem na kwadrat nr 2 i tak dalej, aż zaliczone zostanie wszystkie 8 rund, a wygrywa ten gracz, który pierwszy tego dokona.

Dlaczego aktywność na świeżym powietrzu jest ważna dla dziecka?
Dlaczego aktywność na świeżym powietrzu jest ważna dla dziecka?

Czas wolny spędzasz przed komputerem bądź telewizorem? Twoje dziecko również? Przeczytaj, dlaczego tak

przeczytaj artykuł

4. Jakie są cele tej gry?

Gra w klasy to zabawa ruchowa, rozwijająca sprawność dziecka. Pomaga ćwiczyć utrzymanie koordynacji ruchowej, a razem z rzucaniem kamienia lub puszki pomaga ćwiczyć koordynację ręka - oko.

Inne zalety gry w klasy to:

  • ćwiczenie skoczności;
  • nauka współzawodnictwa;
  • ćwiczenie równowagi i celności;
  • ćwiczenie znajomości cyfr;
  • nauka radzenia sobie z ewentualną przegraną.

5. Czy gra w klasy jest bezpieczna?

Gra w klasy jest zwykle bezpieczną formą zabawy, choć zawsze należy zachować ostrożność, szczególnie jeśli gra odbywa się w terenie publicznym.

6. Gdzie można grać w klasy?

Gra w klasy może odbywać się praktycznie wszędzie, gdzie jesteśmy w stanie narysować na podłożu diagram, a w danym miejscu nie odbywa się ruch samochodowy.

Klasy - zabawa w domu? Jeśli tylko mamy możliwość, możemy również zagrać w tę grę w domu.

7. Czy jest wiele różnych wariantów tej gry?

Istnieje wiele różnych wariantów gry w klasy, które można dostosować do preferencji uczestników oraz dostępnej przestrzeni. Możliwości narysowania diagramów jest bardzo wiele, ogranicza nas jedynie wyobraźnia.

8. Czy gra w klasy wymaga jakiegoś sprzętu lub akcesoriów?

Gra w klasy wymaga jedynie kredy, kamyka lub puszki oraz odpowiedniego podłoża.

9. Czy można dostosować trudność gry do wieku uczestników?

Gra w klasy może być dostosowana do wieku i umiejętności uczestników poprzez modyfikację narysowanych diagramów. Warto wziąć pod uwagę umiejętność liczenia uczestników gry.

Gra w klasy to świetna zabawa, która sprzyja integracji, współpracy i rywalizacji. Bez względu na wiek uczestników, stanowi doskonałą okazję do spędzenia aktywnego czasu razem, rozwijając jednocześnie ważne umiejętności.

Pamiętajmy jednak, że bezpieczeństwo zawsze powinno być priorytetem, a zasady gry dostosowane do wieku i umiejętności uczestników gwarantują udaną i satysfakcjonującą zabawę.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze