Trwa ładowanie...

Kompozycje z liści. Kreatywne pomysły na jesienne dekoracje

 Ewa Rosiecka
27.11.2023 18:29
Tworzenie kompozycji z liści to świetny sposób na spędzenie czasu z dzieckiem
Tworzenie kompozycji z liści to świetny sposób na spędzenie czasu z dzieckiem (Adobe Stock)

Kompozycje z liści to dekoracja jesienna, która pozwala przenieść uroki tej pory roku w progi domu. Aby móc w pełni korzystać z bogactwa barw jesieni, wystarczy zebrać trochę liści i w ten sposób wyczarować niepowtarzalne, jesienne kompozycje. Co można zrobić z liści? Jak zrobić jesienny bukiet? Oto nasze pomysły, na prace plastyczne z liści!

spis treści

1. Dlaczego warto tworzyć prace z liści jesiennych?

Jesień w pełni, a wraz z nią cała paleta barw jesiennych, mieniąca się złotem, czerwienią, żółcią i pomarańczem. Warto wykorzystać opadłe z drzew liście, aby stworzyć niepowtarzalną dekorację jesienną i w ten sposób przenieść tę porę roku również do domu.

Praca z liśćmi jesiennymi może przynieść także wiele korzyści zarówno dla środowiska, jak i dla nas samych, m.in.:

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"
 • ochrona środowiska - zamiast pozostawiać liście na drogach lub w innych miejscach publicznych, możemy je zebrać, by utworzyć dekorację jesienną;
 • zbieranie liści może być przyjemną aktywnością dla dzieci; to dobra okazja do spędzenia czasu na świeżym powietrzu i rozwijania kreatywności oraz zdolności manualnych poprzez tworzenie prac plastycznych z liści;
 • estetyka otoczenia - regularne sprzątanie liści pomaga utrzymać czystość i estetykę przestrzeni.

2. Pomysły na jesienne prace z liści

Oto kilka pomysłów na jesienne dekoracje, które upiększą Twoje wnętrze. Sprawdź, który z nich przypadnie Ci do gustu.

2.1. Kompozycja z liści - jesienny bukiet

Oto lista materiałów potrzebnych do wykonania jesiennego bukietu:

 • liście klonu;
 • patyczki;
 • nożyczki;
 • taśma izolacyjna;
 • sznurek jutowy;
 • słój.

Jak zrobić bukiet z jesiennych liści?

 1. Zbierz nieprzesuszone liście, postaraj się zebrać liście różnej wielkości, dzięki czemu będzie można wykonać "różyczki z liści" różnych rozmiarów.
 2. Liść klon rozłóż na płaskiej powierzchni, a następnie złóż je na pół w taki sposób, by jego górna część stykała się z dolną. Złożony w ten sposób liść zroluj, tworząc środek kwiatka (różyczki). Następny nieco większy liść złóż na pół, na jego środku połóż zrolowany wcześniej liść i zacznij go formułować na kształt wachlarza. W podobny sposób dokładaj następne liście, aż do uzyskania kwiatka o pożądanej wielkości.
 3. Gdy uznasz, że kwiatek jest już wystarczająco duży, jego koniec zwiąż sznurkiem, po czym umieść w nim owinięty taśmą izolacyjną patyczek. Dla uzyskania większej różnorodności w bukiecie wybierz różne kolory taśmy.
 4. Stary słój zamień w oryginalny wazon, a następnie umieść w nim wykonane jesienne różyczki, dodając do bukietu parę luźnych liści oraz gałązki głogu. Na dno wazonu możesz także wrzucić nieco liści, szyszek i żołędzi, nadając kompozycji jeszcze bardziej jesiennego wyrazu. Gotowe!
Ludziki z kasztanów. Jak je zrobić?
Ludziki z kasztanów. Jak je zrobić?

Ludziki z kasztanów i żołędzi to typowe jesienne dekoracje pokoju dziecka. Do ich wykonania potrzebne

przeczytaj artykuł

2.2. Jesienny liść - praca plastyczna

Do stworzenia wyjątkowej pracy plastycznej związanej z jesienią potrzebny będzie:

 • klej wikol lub magic;
 • dwie sztywne kartki;
 • nożyczki;
 • kolorowe świeże liście.

Sposób wykonania:

 1. Na kartce papieru narysuj liść, a następnie go wytnij. Możesz wydrukować go także z internetu.
 2. Na drugiej kartce przyklej liście jeden obok drugiego tak, by zakleić barwami cały środek kartki. Możesz zamiast liści poprzyklejać kolorowe kawałki bibuły, pomalować kartkę farbami albo utworzyć mozaikę z powycinanych w małe kawałki kolorowych liści.
 3. Na koniec brzeg kartki posmaruj klejem i przyklej kartkę z wyciętym szablonem liścia. Tak przygotowany jesienny liść możesz oprawić w ramkę i udekorować np. pokój dziecka.

2.3. Praca plastyczna z liści

Liście jesienne najlepiej prezentują się w towarzystwie koloru białego, dlatego możesz pomalować z dzieckiem cały liść na ten kolor lub przy pomocy gąbeczki. Możesz skorzystać ze zwykłych farb plakatowych, akwarel, akryl, a nawet w przypadku zwykłego korektora.

Kolorowe liście ozdobione na biało wyglądają nieprzeciętnie. Możesz wykorzystać również szablony, np. gwiazdki i pomalować je w taki sposób. Praca świetnie sprawdzi się jako dodatek do dyni.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze