Trwa ładowanie...

Kulki - gra dla małych i dużych

 Ewa Rosiecka
18.01.2023 00:12
Gra w kulki to świetna rozrywka zarówno dla dzieci jak i dorosłych
Gra w kulki to świetna rozrywka zarówno dla dzieci jak i dorosłych (Adobe Stock)

Gra w kulki początkowo była grą podwórkową, z czasem, wraz z postępem cywilizacyjnym przeniosła się do internetu. To jedna z najbardziej relaksujących gier. Jaka jest historia tej gry? Jakie są korzyści dla dzieci z gry w kulki? Na czym polega gra w kulki?

spis treści

1. Tradycyjna gra w kulki - historia

Gra w kulki pierwotnie była grą podwórkową. Powstała w 1870 roku w Egipcie, jednak popularność zyskała dopiero wiele lat później. Na czym polegała? Gra w kulki była bardzo prosta - należało uderzać piłeczki jedna o drugą, tak aby wypchnąć kulki przeciwnika poza narysowane za ziemi granice (podobnie, jak w polskiej grze w kapsle).

Oryginalne kulki do gry zwykle wykonane były ze szkła lub metalu, dlatego też nie nadawały się do gry dla małych dzieci. Zamiast tego można było zrobić kulki z papieru, modeliny czy np. zwiniętej gazety, co zapewniało dzieciom bezpieczeństwo.

Zobacz film: "Taniec z dzieckiem w chuście"

Tradycyjną grę w kulki z czasem zastąpiła jej wersja cyfrowa, która nie wymagała już żadnych rekwizytów, a jedynie komputera z internetem.

"Kółko graniaste". Na czym polega ta popularna zabawa?
"Kółko graniaste". Na czym polega ta popularna zabawa?

"Kółko graniaste" to popularna dziecięca zabawa. Jest odpowiednia dla dwu- i trzylatków, a nawet rocznych

przeczytaj artykuł

2. Jak grać w tradycyjne kulki?

Poniżej publikujemy jeden z popularniejszych sposobów gry w kulki.

Do gry potrzeba:

  • 2 - 6 graczy;
  • 13 małych kulek;
  • płaskiej, gładkiej powierzchni (piasek, podłoga, dywan);
  • coś, czym będziemy mogli zaznaczyć koło (patyk, kreda, kawałek sznurka);
  • po 1 dużej kuli dla każdego z graczy.

Uwaga! Pilnujmy, aby dzieci do lat 3. nie miały dostępu do kulek ze względu na ryzyko zadławienia.

Jak grać w kulki?

Na ziemi rysujemy koło o średnicy od 90 cm do 3,5 m (większy rozmiar koła to większa trudność). Po dwóch przeciwległym stronach koła zaznaczamy równoległe linie.

Aby ustalić kolejność, w jakiej poszczególni zawodnicy będą grać, rzucamy po kolei dużą kulę w kierunku dużej linii, po przeciwległej stronie koła. Grę rozpoczyna ten gracz, który dorzucił kulę najbliżej przeciwległej linii, następnie zaś kolejno grają ci, którzy byli najbliżej. Pamiętajmy, że jeśli kula wyleci poza drugą linię, gracz ten będzie grał jako ostatni.

Układamy kule w kształcie plusa, okręgu lub rozrzucamy je przypadkowo w środku koła. Pierwszy gracz klęka poza kołem, układa dużą kulę między kciukiem a palcem wskazującym i strzela z niej do wybranej przez siebie małej kulki lub kulek. Pamiętajmy, aby co najmniej jedna kostka palca dotykała podłoża.

Ręka gracza może być wewnątrz koła. Cel gry to wybicie poza koło małej kulki lub kulek tak, by jednocześnie duża kula pozostawała w środku koła.

Jeśli gracz wybije kulki poza koło, zbiera je, za każdą z nich otrzymując 1 punkt. Następnie ponownie strzela do kolejnej kulki z miejsca, gdzie zatrzymała się duża kula. Runda kończy się, gdy pierwszy gracz nie wybije kulki poza koło - wtedy może grać następny zawodnik. Aby celnie wybijać kulki, pamiętajmy, by raczej skupiać się na swoim celu niż na własnej ręce z dużą kulą.

Drugi gracz oprócz wybijania małych kulek może próbować również wybić dużą kulę przeciwnika poza koło. Jeśli osiągnie swój cel, przeciwnik w następnej rundzie będzie musiał strzelać spoza koła.

Gra kończy się, gdy wszystkie małe kulki znajdują się poza kołem; wygrywa ten, kto ich ma najwięcej.

3. Komputerowa wersja gry w kulki - zasady

Wersja komputerowa gry w kulki polega na kasowaniu kulek o tym samym kolorze, aż do pustej planszy. Gracz przegrywa, gdy na planszy zostanie jakaś kulka.

4. Dlaczego warto grać z dziećmi w kulki?

Gra w kulki, podobnie jak inne gry tego typu dają dzieciakom, ale również dorosłym wiele radości, jednak to nie wszystko. Gra w kulki uczy logicznego myślenia, kreatywności, zasad współpracy i rywalizacji.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze