"Kółko graniaste". Na czym polega ta popularna zabawa?
"Kółko graniaste" to popularna dziecięca zabawa. Jest odpowiednia dla dwu- i trzylatków, a nawet rocznych maluchów, pod warunkiem, że potrafią już chodzić. Najlepiej wypada przy dużej ilości uczestników, dlatego jest bardzo popularna w przedszkolach, jednak możemy bawić się w nią również w domu sam na sam z dzieckiem. Na czym polega zabawa w "Kółko graniaste"? Jakie są słowa tej wyliczanki?
1. Jak powstała zabawa "Kółko graniaste"?
Początki zabawy "Kółko graniaste" sięgają czasów średniowiecza. Wywodzi się ona z francuskiego tańca kołowego o nazwie Carole, mającego swój rodowód w zwyczajach pogańskich oraz świętach przesilenia zimowego. Taniec ten polegał na pląsaniu w kręgu, trzymając się ręce.
Autor tej popularnej wyliczanki jest nieznany.
2. Jak się bawić w "Kółko graniaste"?
Zabawa jest bardzo prosta i przebiega w następujący sposób: dzieci łapią się za ręce i tworzą kółeczko. Chodzą dookoła i powtarzają tekst wyliczanki:
"Kółko graniaste,
Czworokanciaste,
Kółko nam się połamało,
Cztery grosze kosztowało,
A my wszyscy bęc!"
Na hasło "bęc" wszystkie dzieci przewracają się na różne, wymyślone przez siebie sposoby, tak jednak, aby nie przerwać kręgu. Im bardziej efektowne upadki, tym lepsza zabawa. Gdy dzieci wstaną, całą zabawę powtarzamy od nowa dowolną ilość razy, w zależności o nastroju i temperamentu dzieci.
3. Dlaczego warto organizować dzieciom zabawy ruchowe?
Zabawa jest nieodłączną częścią życia każdego malucha. Podczas mile spędzonych chwil, dzieci nabywają nowe cenne umiejętności. Poprzez zabawę uczą się wyrażać emocje, nawiązywać relacje z innymi, rozwijają zdolności motoryczne, koordynację ruchową oraz swoje talenty.
Dzieci uwielbiają zabawy ruchowe. Zabawy te przede wszystkim rozładowują stres i ogromne pokłady energii. Dodatkowo wspierają zdolności motoryczne oraz rozwój psychofizyczny, jednocześnie poprawiając kondycję dziecka i jego zdrowie.
Warto poświęcić każdego dnia czas na zabawy ruchowe z dzieckiem. Zapewnimy w ten sposób maluchowi niezapomniane chwile z rodzicem, zdrowie i właściwy rozwój psychofizyczny.