Trwa ładowanie...

Zabawki z recyklingu. Dlaczego warto tworzyć zabawki z odpadów?

 Ewa Rosiecka
Ewa Rosiecka 31.08.2023 00:17
Zabawki z recyklingu rozbudzają wyobraźnię i kreatywność, dostarczając jednocześnie świetnej rozrywki
Zabawki z recyklingu rozbudzają wyobraźnię i kreatywność, dostarczając jednocześnie świetnej rozrywki (Adobe Stock)

Zabawki z odpadów to przedmioty, które przekształcamy z pozornie niepotrzebnych surowców w atrakcyjne i edukacyjne formy rozrywki dla dzieci. Dodatkowo w czasie tworzenia takich zabawek może spędzić razem z dzieckiem cenny czas. Dlaczego zabawki z odpadów stają się coraz bardziej popularne? Jakie korzyści dają zabawki z recyklingu?

spis treści

1. Dlaczego warto robić zabawki z odpadów?

Wyzwania związane z gromadzeniem i z segregacją odpadów stały się nieodłącznym elementem współczesności. Jednym ze sposobów radzenia sobie z tym problemem jest przekształcanie odpadów w nowe produkty, a zabawki stanowią świetny przykład takiego podejścia.

Zamiast wyrzucać zużyte opakowania, butelki czy gazety, możemy wykorzystać je do stworzenia zabawek, które jednocześnie rozwijają kreatywne myślenie i wyobraźnię.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"
Gryzak drewniany – pomysł na prezent dla niemowlaka
Gryzak drewniany – pomysł na prezent dla niemowlaka

Zabawka z drewna to świetny pomysł na prezent dla dziecka z okazji baby shower, urodzin lub świąt. Gryzak

przeczytaj artykuł

2. Korzyści płynące z zabawek z odpadów

Jakie są korzyści z zabawy takimi produktami? Przede wszystkim ograniczamy ilość odpadów trafiających na wysypiska, co ma ogromny i bezpośredni wpływ na ochronę środowiska.

Ponadto uczymy dzieci o wartości recyklingu oraz pokazujemy im, że materiały, które wydają się bezużyteczne, mogą znaleźć nowe życie w postaci ciekawych zabawek.

Dodatkowo:

  • możemy je zrobić ze wszystkiego, co mamy pod ręką;
  • zabawki z recyklingu są dużo tańsze od tych, które kupujemy w sklepie;
  • zabawki te są ekologiczne.

3. Przykłady zabawek z recyklingu

Oto kilka przykładów zabawek z odpadów, które możemy zrobić razem z dzieckiem:

  • zabawki konstrukcyjne z kartonów - wykorzystując puste kartony po jajkach, rolkach po papierze toaletowym czy po butelkach, możemy stworzyć budowle, pojazdy i wiele innych ciekawych konstrukcji; dzieci mogą ozdabiać kartony, malować je i łączyć w różne sposoby, rozwijając jednocześnie zdolności manualne i wyobraźnię;
  • instrumenty muzyczne z plastikowych butelek - można przekształcić je w oryginalne instrumenty, takie jak bębny czy marakasy, wypełnione różnymi materiałami, jak m.in. ziarna ryżu czy fasoli; tworzą ciekawe dźwięki, a jednocześnie rozwijają dziecięcą wyobraźnię i poczucie rytmu;
  • lalki i pluszaki - z wykorzystaniem starych ubrań, tkanin i kawałków materiału można stworzyć unikalne lalki i pluszaki; to doskonała okazja, by wraz z dzieckiem zaprojektować postać według jego własnych pomysłów;
  • gry planszowe z opakowań - puste opakowania po produktach spożywczych mogą posłużyć jako podstawy do stworzenia gier planszowych, rozwijających m.in. logiczne myślenie.

4. Dlaczego warto tworzyć zabawki z odpadów razem z dziećmi?

Jedną z korzyści z tworzenia zabawek z odpadów jest zaangażowanie dzieci w ten proces. To też świetna okazja, by wspólnie spędzić czas, pobudzić wyobraźnię i pokazać, że tworzenie wartości z pozornie niepotrzebnych materiałów jest możliwe.

Pamiętajmy jednak, by podczas tworzenia zabawek z odpadów zachować bezpieczeństwo. Niektóre materiały mogą być nieodpowiednie dla dzieci ze względu na ryzyko zadławienia lub uczulenia.

Zawsze należy unikać materiałów ostrych, toksycznych lub małych elementów, które dzieci mogą połknąć.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze