Trwa ładowanie...

Działanie kropli do oczu

Lekarstwem najczęściej stosowanym w chorobach oczu są krople. Ich działanie może być różne, np. niektóre preparaty łagodzą podrażnienia, nawilżają, leczą stany zapalne czy poważne choroby okulistyczne.

Zobacz film: "Jakie umiejętności powinno posiadać dziecko, które idzie do przedszkola?"

W zależności od celu działania krople różnią się od siebie składem. Każdy wybór środka powinien być konsultowany z lekarzem, ponieważ krople mogą nie tylko nie zadziałać, ale przede wszystkim wpłynąć negatywnie na gałkę oczną.

spis treści

1. Jak aplikować krople do oczu?

Aplikowanie kropli nie powinno sprawiać bólu, ale warto wypracować sobie stały schemat. Wszystko zależy od natężenia dolegliwości i zaleceń lekarza. Najczęściej krople powinny być podawane przynajmniej 3 razy dziennie bez konieczności przerw 8-godzinnych. Zakraplanie należy dopasować do naszego rytmu dnia.

Krople do oczu w większości przypadków powinny być przypisane przez okulistę
Krople do oczu w większości przypadków powinny być przypisane przez okulistę

Rygorystyczne przestrzeganie zasad dotyczy pacjentów, którzy cierpią na poważne choroby okulistyczne. Krople mogą być aplikowane w różnych pozycjach. Niektórzy pacjenci nie tolerują tego zabiegu i w takiej sytuacji okulista może zaproponować zakroplenie na zamkniętą powiekę. Bez względu na sposób dobrze jest pomrugać przez chwilę, co pomoże lekarstwu rozprowadzić się po gałce ocznej.

To też warto wiedzieć

Krople do oczu powinny być pozbawione konserwantów, ponieważ mogą one powodować alergię lub nadwrażliwość oka.

2. Rodzaje kropli do oczu

  • Krople do oczu, tzw. sztuczne łzy. Są to krople nawilżające gałkę oczną i stosowane przy ZSO.
  • Krople do zmęczonych oczu powodują zwężanie naczyń krwionośnych, redukując zaczerwienienie gałek ocznych.

  • Krople do oczu z antybiotykiem. Do tej grupy należą środki, których stosowanie odbywa się na takich samych zasadach jak przy kuracji lekami przeciwbakteryjnymi doustnymi. Ważne jest, aby nie przerywać leczenia po uzyskaniu poprawy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.