Trwa ładowanie...

Zastosowanie ektoiny u dzieci na infekcje i alergie

Avatar placeholder
06.10.2022 09:27
Zastosowanie ektoiny u dzieci na infekcje i alergie
Zastosowanie ektoiny u dzieci na infekcje i alergie (Materiał Partnera)

Artykuł sponsorowany ZdroweDziecko

Alergie u dzieci potrafią być bardzo uciążliwe. Podobnie, jak infekcje dróg oddechowych. Kaszel, katar, zaczerwienienie i swędzenie oczu, ogólne osłabienie - przy takich objawach trudno się dziwić, że dziecko staje się rozdrażnione, marudne i nie ma na nic ochoty. Jak mu pomóc? Współczesna medycyna zna wiele rozwiązań. Jednym z nich są preparaty z ektoiną, które zwiększają szczelność naturalnej bariery ochronnej organizmu, dzięki czemu ograniczają wnikanie alergenów i wirusów.

Czym jest ektoina?

O ektoinie w ostatnich latach zrobiło się głośno. To substancja organiczna, która względu na swoje szczególne właściwości jest częstym składnikiem wyrobów medycznych i kosmetycznych. Właściwie dlaczego?

Ektoina jest naturalną pochodną aminokwasu, wytwarzanego przez bakterie żyjące w ekstremalnie trudnych warunkach środowiskowych np. na pustyniach, w kraterach wulkanów, taflach arktycznych lodowców. Z tego też powodu nazywa się je ekstremofilami. Ektoina produkowana pod wpływem czynników stresowych (np. wysokich temperatur) działa nawilżająco, przeciwzapalnie i ochronnie, zapewniając mikrobom przetrwanie. Z tych cennych właściwości ektoiny chętnie korzystają naukowcy, produkując m.in. preparaty na alergiczny i niealergiczny nieżyt nosa.

Jak działa ektoina?

Ektoina wykazuje wielokierunkowe działanie:

  • nawilża powierzchnię błon komórkowych,
  • stabilizuje błony komórkowe,
  • zmniejsza stan zapalny,
  • hamuje szkodliwe działanie wolnych rodników, zapewniając ochronę antyoksydacyjną.

Ma to związek z silnymi właściwościami higroskopijnymi. Co to oznacza? Ektoina potrafi przyciągać cząsteczki wody, tworzyć z nich ściśle połączone hydrokompleksy, chroniące struktury komórkowe. W ten sposób ektoina (pośrednio) zwiększa szczelność naturalnej bariery ochronnej, dzięki czemu wirusy i alergeny mają ograniczone możliwości wnikania do organizmu. Co ważne, stan ten może utrzymywać się przez dłuższy czas, zapewniając profilaktykę przeciwalergiczną czy przeciwinfekcyjną.

Ektoina na alergiczne zapalenie spojówek u dzieci

Wyroby medyczne z ektoiną przeznaczone są do łagodzenia różnych objawów alergii. Krople do oczu (jak np. Alectoin) niosą pomoc w alergicznym zapaleniu spojówek. Nawilżają gałkę oczną, szybko niwelując uciążliwe pieczenie i swędzenie, a także eliminując przekrwienie. Po zaaplikowaniu roztworu izotonicznego z ektoiną ulgę czuć w przeciągu kilkudziesięciu sekund. To ważne zwłaszcza w przypadku alergicznego zapalenia spojówek u dzieci, którym bardzo trudno powstrzymać się od pocierania swędzących oczu. A jak wiadomo, to tylko nasila objawy. Krople do oczu z ektoiną są więc bardzo pomocne, a także, co warto podkreślić, dobrze tolerowane i bardzo bezpieczne. Oparte na naturalnych składnikach, niezawierające konserwantów, nadają się dla niemowląt od 1. miesiąca życia. Można je stosować tak często, jak jest to potrzebne - nawet kilka razy w ciągu godziny.

Ektoina na alergiczny nieżyt nosa u dzieci

Alergiczne zapalenie spojówek u dzieci często jest powiązane z alergicznym nieżytem nosa (ANN). Objawy alergii ze strony układu oddechowego są dla maluszków uciążliwe, a dla ich rodziców trudne do pokonania. Ciągłe wycieranie lejącego się z nosa kataru wydaje się syzyfową pracą. Zwłaszcza, że małe dzieci tego nie lubią i nie zawsze współpracują, obawiając się np. podrażnienia skóry pod noskiem i dodatkowego dyskomfortu. W takich przypadkach również warto zwrócić wzrok w stronę preparatów z ektoiną.

Jednym z nich jest Ectoclarin - spray do nosa zawierający wodę morską i ektoinę, bez środków konserwujących. Można go zastosować, aby zmniejszyć katar, kichanie i uczucie świądu, a przy tym także wesprzeć regenerację błony śluzowej nosa. Podobnie jak w przypadku wyżej opisanych preparatów z ektoiną, również ten może być stosowany kilka razy dziennie. To ważne dla rodziców małych alergików, którzy muszą dbać o swoją pociechę kompleksowo - w razie wystąpienia uczulenia, eliminować jego objawy, a w sezonie pylenia zapewnić maluszkowi odpowiednią profilaktykę. W tym celu spraye do nosa z ektoiną nadają się idealnie. A co nada się na zaczerwieniony i podrażniony od wycierania nosek? Na przykład żel Pantherin ecto o właściwościach nawilżająco-łagodzących oraz wspierający proces gojenia.

Ektoina na przeziębienie u dzieci

Wyroby medyczne z ektoiną sprawdzają się nie tylko podczas alergii, ale i sezonowych infekcji. A na te maluchy są szczególnie podatne. Wynika to z niedojrzałości układu immunologicznego, który kształtuje się do około 12. roku życia! Szczególnie u przedszkolaków przeziębienie może gonić przeziębienie. W takich chwilach rodzice załamują ręce, szukając wszelkich możliwych sposobów, aby zatrzymać chorobowy maraton. Skuteczną pomoc znów niesie ektoina, a dokładniej spray do nosa Ectorhin.

Na podstawie badań klicznych wykazano, że obecne w nim hydrokompleksy ektoiny stabilizują strukturę śluzówki i pomagają ograniczyć wnikanie wirusów. Ten preparat można stosować w zakresie profilaktyki, jak i leczenia wspomagającego objawów infekcji. Jako roztwór hipertoniczny dobrze nada się do udrażniania zatkanego noska. Naturalnie zmniejsza przekrwienie nosa i zatok, ze skutecznością, jaką wykazują leki z ksylometazoliną, ale w przeciwieństwie do nich, bez efektu przyzwyczajenia.

A co zastosować u dziecka, które kaszle i skarży się na ból gardła? U maluchów na przykład ektoinę połączoną z nanokoloidami srebra w sprayu do gardła, natomiast u starszych oprócz tego także nawilżające pastylki do ssania z ektoiną. Podczas infekcji pomocne są również inhalacje roztworami wzbogaconymi o ektoinę, nawilżające i wspierające regenerację błon śluzowych.

Zdrowe Dziecko
Zdrowe Dziecko (Materiał Partnera)

Od kiedy można stosować ektoinę u dzieci?

Teraz czas na małe podsumowanie. Ektoina jest substancją o wysokim profilu bezpieczeństwa. Nie zawiera szkodliwych zanieczyszczeń takich jak konserwanty, barwniki czy substancje zapachowe. Z racji tego, że należy do grupy związków naturalnych, wykazuje małe ryzyko wystąpienia ewentualnych działań niepożądanych. Preparaty z ektoiną w składzie mogą stosować kobiety w ciąży oraz matki karmiące. Z wielu produktów korzystać mogą też dzieci od 1. miesiąca życia, co jest przydatne w leczeniu infekcji wirusowych u najmłodszych. Warto też podkreślić, że ektoina może być bezpiecznie stosowana przez dłuższy czas, więc sprzyja niwelowaniu objawów alergii i infekcji u dzieci. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, przejdź na stronę www.zdrowedziecko.com znajdziesz tam wiele przydatnych dla rodziców informacji. A tymczasem, trzymajcie się zdrowo!

„Przed użyciem opisanych w tekście wyrobów medycznych zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą”

Artykuł sponsorowany ZdroweDziecko

Polecane dla Ciebie