Trwa ładowanie...

Dieta na dobry wzrok dla mamy i dziecka

Avatar placeholder
09.12.2021 12:32
By narząd wzroku dziecka rozwijał się prawidłowo, w diecie powinny znajdować się odpowiednie składniki.
By narząd wzroku dziecka rozwijał się prawidłowo, w diecie powinny znajdować się odpowiednie składniki. (123RF)

Każda ciężarna kobieta powinna pamiętać, że rozwój wszystkich elementów ciała naszego przyszłego maleństwa rozpoczyna się od momentu połączenia komórki jajowej z plemnikiem.

spis treści

Zalążki oczu dziecka powstają około 19 dni po zapłodnieniu. W 7. tygodniu ciąży po bokach głowy pojawiają się dwie czarne plamki, a miesiąc później zaczynają rosnąć powieki, które około 10. tygodnia sklejają się. W 4. miesiącu ciąży dziecko otwiera oczy i zaczyna powoli reagować na ostre światło.

Dziecko w łonie matki ma słabo rozwinięty narząd wzroku, reaguje jedynie na zmiany światła. Od razu po narodzinach maleństwo widzi obraz nieostro i tylko na odległość około 20 cm. Dlatego ważna jest odpowiednia dieta w trakcie ciąży oraz wdrożenie jej zasad od razu po narodzinach, by jego narząd wzroku rozwijał się prawidłowo.

Przeczytaj również:

1. Ryby i orzechy

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Dieta “na dobry wzrok” powinna zawierać zestaw składników odżywczych oraz witamin, w tym kwas dokozaheksaenowy (DHA), który odpowiada bezpośrednio za prawidłowy rozwój zmysłu wzrokowego.

Kwasu DHA najwięcej można znaleźć w rybach: makreli, łososiu oraz śledziu. Dobrze by było, aby przyszła mama wprowadziła do diety orzechy włoskie, pestki dyni, siemię lniane, które zawierają kwasy omega-3, bo to właśnie one są prekursorem kwasu DHA.

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że niemowlę przez pierwsze 6 miesięcy życia powinno być karmione wyłącznie mlekiem matki, ponieważ dostarcza ono wszystkich niezbędnych składników odżywczych. W dalszych miesiącach zaleca się kontynuować karmienie piersią nawet do 2. roku życia, rozszerzając odpowiednio dietę dziecka o nowe produkty.

Jednymi z najważniejszych składników w diecie malucha są wielonasycone kwasy tłuszczowe i to właśnie one wpływają na rozwój ośrodkowego układu nerwowego. Są nimi kwas alfa-linolenowy oraz kwas DHA, który wpływa na ostrość widzenia.

2. Witamina A, E, C

Na jakie składniki trzeba zwrócić uwagę w kolejnych latach życia dziecka? Przede wszystkim powinny to być witaminy A, C, E i witaminy z grupy B, luteina, cynk oraz minerały: selen, cynk, miedź i mangan.

Witaminę A możemy spotkać w warzywach i owocach, nabiale (mleko, kefir, jogurt, ser, masło), rybach. Należy połączyć tę witaminę z tłuszczami, np. łyżką oliwy, ponieważ jest ona wtedy lepiej przyswajalna przez organizm.

Witamina A jest silnym antyoksydantem, który zwalcza wolne rodniki. To właśnie one mogą uszkadzać wzrok naszego maleństwa. Ta witamina pomaga również w funkcjonowaniu fotoreceptorów siatkówki oka, a to właśnie one odpowiadają za widzenie w dzień i w nocy.

Wraz z witaminą A bardzo dobrze współdziała witamina C, która odpowiada za trwałość naczyń krwionośnych oka. Możemy ją spotkać w cytrusach, natce pietruszki, papryce, słodkich ziemniakach, brokułach, pomidorach czy brukselce.

Trzecią niezbędną witaminą do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania narządu wzroku jest witamina E, która odpowiada za prawidłowe wchłanianie beta-karotenu w jelicie cienkim oraz jest bardzo silnym antyoksydantem.

Co utrudnia wchłanianie witamin?
Co utrudnia wchłanianie witamin? [8 zdjęć]

Witaminy są niezbędne, by organizm prawidłowo funkcjonował. Ze względu na różną budowę i właściwości,

zobacz galerię

Tymczasem witaminy z grupy B wspomagają pracę nerwu wzrokowego i zapewniają prawidłowe nawilżenie gałki ocznej. Znajdują się one w kaszy jęczmiennej i gryczanej, mięsie, ciemnym chlebie, migdałach, orzechach, jajach, kalafiorze, kapuście, cebuli, czosnku, brukselce, brokułach, szpinaku, fasoli i grochu.

Przy wszystkich tych witaminach należy pamiętać, że jeżeli dziecko zjada dużą ilość słodyczy, zapotrzebowanie na te witaminy jest większe.

3. Luteina

Kolejnym ważnym składnikiem, który powinien znajdować się w pokarmie jest luteina. Jest ona bardzo silnym antyoksydantem. Niestety, nasz organizm nie potrafi sam jej wyprodukować, dlatego ważne jest jej dostarczanie. Luteina działa jak filtr, który chroni przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Znaleźć ją można w rybach, zielonych warzywach, kiełkach zbóż, jajach kurzych, natce pietruszki, nektarynkach, czarnych porzeczkach oraz awokado.

Przeczytaj również:

4. Cynk

Aby wzmocnić wzrok i zapobiec krótkowzroczności w przyszłości, organizm naszych pociech powinien otrzymywać odpowiednią ilość cynku. Znajdziemy go w pestkach dyni i słonecznika, ostrygach, pełnoziarnistym pieczywie jajach oraz rybach.

Ostatnią grupę stanowią minerały: selen, magnez i mangan. Jak pozostałe składniki zmniejszają ilość wolnych rodników oraz zapewniają odpowiednią trwałość naczyń krwionośnych oka.

Pamiętaj, by dbać o wzrok swojego dziecka przed jego narodzinami oraz gdy jest już na świecie. Wystarczy urozmaicić dietę, dodając wymienione wyżej składniki. Nie jest to trudne. Powodzenia!

Artykuł powstał we współpracy z Klubem Rodzica.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze