Dentysta jak lekarz rodzinny

Ministerstwo Zdrowia chce zapobiegać epidemii próchnicy wśród dzieci. W tym celu planuje wprowadzić nowy system leczenia stomatologicznego. Miałoby to polegać na przypisaniu dziecka do jednego dentysty. Czy to się może udać?

To już epidemia

Według szacunków lekarzy stomatologów, próchnica u polskich dzieci przybiera już postać epidemii. Cierpi na nią 90 proc. sześciolatków i aż 65 proc. trzylatków. To przerażające dane, ponieważ świadczą o niskiej świadomości społecznej oraz zaniedbaniach.  

To właśnie nieprawidłowa higiena, słodzone napoje, słodycze i złe nawyki żywieniowe są przyczynami próchnicy. Choć cukier sam w sobie choroby nie powoduje, to stwarza w jamie ustnej sprzyjające jej rozwojowi środowisko. Jeśli dodamy do tego zbyt rzadkie szczotkowanie zębów – istnieje niemal pewność, że pojawią się zmiany próchnicowe.

O mleczaki trzeba dbać

Dlaczego pierwsze zęby są tak ważne? Pełnią szereg istotnych funkcji. Przede wszystkim pozwalają na prawidłowy rozwój zgryzu, co z kolei zapewnia rozwój mowy. Zdrowe zęby mleczne z biegiem czasu zastępowane są stałymi. Jeśli te pierwsze są w dobrym stanie – kolejne będą odpowiednio umiejscowione w szczęce i żuchwie.

 - Rozwój próchnicy i konieczność przedwczesnego usunięcia zębów mlecznych może prowadzić do wad zgryzu, które w późniejszym czasie będą wymagały leczenia ortodontycznego. Warto więc myśleć o profilaktyce i zapobieganiu próchnicy zębów mlecznych – przestrzega doktor Ewa Dobner, specjalista stomatologii ogólnej z Centrum Medycznego Falck.

Co więcej, próchnica jest chorobą zakaźną. Rozpoznać ją można po pojawieniu się na szkliwie białych, matowych plam. Jeśli nieleczone zęby mleczne będą sąsiadować ze zdrowymi zębami stałymi, sytuacja może zrobić się niebezpieczna również dla nich. Zakażene może się w łatwy sposób przenieść.

Efekty mogą być poważne: postępująca próchnica, zapalenie miazgi zęba, prowadzące nawet do jego usunięcia lub konieczności leczenia protetycznego. Nestety, takich zaniedbań nie da się naprawić.

Na ratunek dziecięcym mleczakom

Ministerstwo Zdrowia zdaje sobie sprawę z wagi problemu. W resorcie trwają prace na taryfikacją świadczeń stomatologicznych dla dzieci. Krzysztof Łanda, wiceminister zdrowia, zapowiedział przeznaczenie dodatkowych pieniędzy na zakup świadczeń dla najmłodszych. Planuje też zmianę filozofii wydawania środków na ten cel.

Na czym ma to polegać? Każdy mały pacjent ma być przypisany do wybranego stomatologa tak, jak dzisiaj jest przypisany do lekarza rodzinnego. To oznacza, że profilaktyką i podstawowym leczeniem małych pacjentów zajmie się dentysta na pierwszym poziomie referencyjności, a przypadkami bardziej skomplikowanymi – poradnie specjalistyczne i szpitale.

Co na to rodzice? - Objęcie leczeniem stomatologicznym dzieciaków to bardzo dobry pomysł. Idea godna pochwały – mówi Kamila, mama półtorarocznego Stasia. - Ciekawi mnie tylko, czy znajdą się dentyści, którzy będą umieć leczyć zęby dwulatkom czy jeszcze młodszym dzieciom – zastanawia się.

Ministerstwo Zdrowia nie ukrywa, że powstanie gabinetów przeznaczonych specjalnie dla dzieci do długofalowy cel. Chodzi o to, by zlikwidować białe plamy na dentystycznej mapie Polski. Obecnie w wielu powiatach nie ma ani jednego gabinetu, w którym mogą leczyć się dzieci. Tymczasem nawet w obowiązującej książeczce zdrowia dziecka znalazła się rubryka, w której przewidziano zapis efektów wizyt kontrolnych u dentysty.

Ile zmiany będą kosztować? Tego na razie nie wiadomo. Do wyceny świadczeń potrzebne są szacunki oparcowywane przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfkacji.

Ewa Rycerz, 10 miesięcy temu

Zdrowie przedszkolaka

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Zdrowie przedszkolaka
Zdrowie przedszkolaka

Kompleksowy mechanizm działania pelargonii afrykańskiej w infekcjach

Jesień to czas, kiedy wzrasta ryzyko przeziębienia, grypy czy infekcji dróg oddechowych. Szacuje się, że prawie 25% osób, które w tym okresie udają się do lekarza, ma problem właśnie z tymi dolegliwościami. Najczęściej infekcje mają podłoże wirusowe,...

Zdrowie przedszkolaka

Pelargonia afrykańska - zanim sięgniesz po antybiotyk

Pelargonia afrykańska - zanim sięgniesz po antybiotyk

Według danych pozyskanych z programu European Surveillance of Antibiotic Consumption, rokrocznie wzrasta liczba spożywanych przez nas antybiotyków. W tym niechlubnym rankingu Polska zajmuje pierwsze miejsce spośród 10 krajów europejskich. Czy rzeczywiście...

Zdrowie przedszkolaka

Ibuprofen czy paracetamol? Jakie leki podawać dziecku?

Ibuprofen czy paracetamol? Jakie leki podawać dziecku? Odtwórz wideo

Ibuprofen i paracetamol. Jakie mają działanie? Wielu rodziców ma dylemat, jakie leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe podawać swoim dzieciom. Czy te na bazie paracetamolu, czy ibuprofenu? Wątpliwości rozwiewa dr Anna Krysiukiewicz-Fenger, pediatra. ...

Zdrowie przedszkolaka

10 mało znanych alergenów

10 mało znanych alergenów

Alergeny znane i nieznane Na pewno wszyscy słyszeli o alergii na pyłki, zarodniki pleśni czy zwierzęta. A co z alergią na wodę, obuwie lub ćwiczenia? Sprawdź te niezwykle rzadko spotykane, a czasem nawet wymyślone alergie. Czym jest alergia? Alergia to...

Zdrowie przedszkolaka

ADHD - jak rozpoznać je u dziecka?

ADHD - jak rozpoznać je u dziecka? Odtwórz wideo

Jak rozpoznać u dziecka ADHD? ADHD często może być mylone z żywiołowością dziecka. Warto dowiedzieć się, jakie objawy świadczą o występowaniu zespołu nadpobudliwości ruchowej. Eksperci tłumaczą - aby zdiagnozować zaburzenie, konieczne jest pojawienie...

Zdrowie przedszkolaka

Jak czytać etykiety, aby uniknąć alergenów?

Jak czytać etykiety, aby uniknąć alergenów?

Naucz się rozpoznawać słowa oznaczające alergeny Rozszyfrowanie składu produktu wypisanego na etykiecie to nie lada wyzwanie. Jednakże dowiadywanie się, co oznaczają dane zwroty jest kluczowe w przypadku alergii pokarmowej. Składniki pozyskiwane z alergenu...

Zdrowie przedszkolaka

Kiedy leczenie domowymi sposobami jest niebezpieczne?

Kiedy leczenie domowymi sposobami jest niebezpieczne?

Tego w domu nie róbcie! Katar, kaszel i złe samopoczucie. To pierwsze objawy choroby atakującej organizm dziecka. Większość z rodziców sięga wtedy po stare, sprawdzone domowe sposoby na pokonanie wirusów. O ile dajemy dziecku do picia herbatę z lipy i...