Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Konrad Rutkowski

Dieta na zdrowe zęby. Co dziecko powinno jeść?

Avatar placeholder
09.12.2021 12:30
Dieta na zdrowe zęby. Co dziecko powinno jeść?
Dieta na zdrowe zęby. Co dziecko powinno jeść? (123rf)

O zdrowe zęby naszych pociech należy zadbać już od najmłodszych lat. Nie tyko odpowiednia higiena i regularne wizyty u stomatologa są ważne, ale także właściwa dieta. Jeśli chcemy, aby nasze dzieci miały piękny i zdrowy uśmiech, należy zwiększyć częstość podawania pewnych produktów, a innych ograniczyć.

spis treści

1. Pozytywne oddziaływanie wapnia

Warto wiedzieć, że żółty ser zmniejsza ryzyko powstania próchnicy. Jego żucie niweluje powstawanie kwasów niszczących szkliwo. Ponadto zawiera on wapń, który wpływa na regenerację zębów. Dzięki niemu nasze kości są mocne.

Jednym z produktów zawierających duże ilości wapnia są tłuste ryby. Znajdziemy w nich także witaminę D, która ma wpływ na prawidłowe przyswojenie wapnia. Bogate w ten składnik są również jogurty i kefiry.

Zobacz film: "Jak dbać o zęby, aby były zdrowe?"

Zobacz także:

2. Oczyszczające działanie jabłka

Kolejnym produktem działającym korzystnie na uzębienie są jabłka. Zawierają one bowiem składniki odżywcze, które naturalnie oczyszczają jamę ustną.

3. Fluoryzacja

Grzechem byłoby nie wspomnieć o fluorze. Działa on antybakteryjnie i rozcieńcza kwasy znajdujące się w jamie ustnej. Znajdziemy go między innymi w takich produktach jak: ryż, soja, marchew.

7 zdrowych produktów z zaskakującymi efektami ubocznymi
7 zdrowych produktów z zaskakującymi efektami ubocznymi [7 zdjęć]

Ludzie dzielą się na dwie grupy: tych, którzy uwielbiają kolendrę i tych, którzy jej nienawidzą. Dlaczego

zobacz galerię

4. Ograniczenie słodyczy i słonych przekąsek

Niezdrowy wpływ na zęby mają słodycze. Podczas ich spożywania bakterie, które występują w płytce nazębnej, wytwarzają kwasy niszczące zęby. Jeśli chcemy, aby nasze pociechy miały zdrowe zęby, należy ograniczyć napoje gazowane oraz te, które zawierają dużo cukru.

Najzdrowsza dla zębów jest woda niegazowana bądź herbata. Chipsy to jest to, czego nasze zęby bardzo nie lubią. Dobrym pomysłem jest zamiana ich na chrupanie np. marchewki. Niszczy ona szkodliwe bakterie działające na nasze uzębienie.

Pamiętajmy o tym, że zęby mleczne są bardziej podatne na próchnicę niż zęby stałe, dlatego powinniśmy szczególnie o nie dbać u naszych dzieci. Nie zapominajmy o prawidłowej higienie jamy ustnej oraz o regularnych wizytach u stomatologa.

Artykuł powstał we współpracy z Klubem Rodzica.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze