Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Paweł Baljon

Czkawka u noworodka

Avatar placeholder
Ewa Rosiecka , Anna Szozda 06.09.2021 16:24
Czkawka u noworodka
Czkawka u noworodka (123rf)

Czkawka u noworodka nie jest powodem do niepokoju. To zupełnie normalne, że dziecko ma czkawkę. Pierwsza czkawka może się przydarzyć dziecku jeszcze w łonie matki, nawet sześć tygodni po poczęciu. Czkawka u dziecka może trwać od kilku minut do godziny i nie trzeba się tym przejmować. Jeśli rodzicom lub dziecku czkawka jednak przeszkadza, można wykorzystać kilka naturalnych i bezpiecznych sposobów na czkawkę u małego dziecka.

spis treści

1. Kiedy i dlaczego pojawia się czkawka?

Czkawka to mimowolne skurcze przepony i mięśni oddechowych znajdujących się w klatce piersiowej. Takie skurcze wywołują nagły wdech i zamknięcie głośni. Skurcze mięśni pojawiają się w wyniku stymulacji nerwów błędnego i przeponowego oraz włókien współczulnych wewnątrz klatki piersiowej.

Czkawka z czasem występuje coraz rzadziej, prawie nie przydarza się dorosłym. Nawet u rocznego malucha czkawki są już dużo rzadsze. Natomiast dla dziecka jest bardzo częstym źródłem uciechy.

Zobacz film: "Cechy noworodka, które nie powinny nas niepokoić"

Maluchy są zazwyczaj rozbawione tą nagłą „niespodzianką” ze strony ich własnego organizmu. Czkawka u niemowlakai noworodka najczęściej pojawia się tuż po jedzeniu (częściej zdarza się, jeśli dziecko zbyt szybko je) lub w momencie, kiedy dziecko czuje się podekscytowane lub kiedy jest zmarznięte.

2. Kiedy czkawka wymaga leczenia?

Czkawka u noworodka po jedzeniu i nie tylko jest zjawiskiem czestym i zwykle nie stanowi powodu do niepokoju. Występuje tak często, gdyż układ nerwowy noworodka nie jest jeszcze wystarczająco dojrzały.

Nie wymaga leczenia, dopóki nie przeszkadza w regularnym karmieniu dziecka czy nie przeszkadza dziecku spać. U niektórych dzieci czkawka pojawia się nawet dwa-trzy razy dziennie lub trwa około godziny. Tak częsta czkawka u dziecka może sugerować refluks żołądkowo-przełykowy.

Czkawka występuje znacznie częściej u dzieci cierpiących na chorobę refluksową żołądka. Wtedy pojawiają się także inne objawy oprócz czkawki: rozdrażnienie, ulewanie, odpluwanie jedzenia, a także osłabiony apetyt.

Jeśli refluks utrzymuje się u dziecka przez dłuższy czas, może doprowadzić do poważniejszych zaburzeń, takich jak niedokrwistość, zachłystowe zapalenie płuc, zapalenie przełyku, zapalenie oskrzeli, kaszel, wymioty z krwią lub żółcią. Takie problemy wiążą się z brakiem przyrostu masy ciała u dziecka i mogą wpłynąć na jego rozwój.

3. Sposoby na czkawkę

Zacznijmy od tego, że dziecku powinno odbić się po każdym posiłku. Czasem to w wyniku ucisku nagromadzonych w brzuszku malca gazów pojawia się czkawka. Sposobem na to, aby dziecku się odbiło, jest wzięcie go na ręce i delikatne poklepywanie po plecach, utrzymując go w pozycji pionowej, lekko pochylonej do przodu. U niektórych dzieci działa karmienie – niezależnie od tego, czy preferujemy karmienie naturalne, czy butelką.

Jeśli czkawkę wywołuje refluks, trzeba zająć się jego leczeniem, czyli przede wszystkim łagodzeniem objawów. Z diety należy wykreślić białko mleka krowiego.

Refluks przejdzie szybciej także dzięki zagęszczaniu pokarmu (dostępne są specjalne mieszanki przeciwrefluksowe). Dziecka po jedzeniu nie kładziemy, a nosimy w pozycji pionowej. Dziecko kładziemy na plecach z główką lekko uniesioną. W dalszej kolejności lekarz może zalecić leczenie farmakologiczne, a nawet chirurgiczne.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze