Coraz młodsze dzieci po nie sięgają. "Nie łudźmy się, że biały proszek to aspiryna"
Sądzisz, że twoje dziecko nie jest zagrożone eksperymentowaniem z narkotykami? Obyś miał rację, ale musisz mieć świadomość, że skala ich zażywania jest bardzo duża. Policjanci apelują do rodziców, aby ci zwracali wiekszą uwagę na to, jak zachowują się ich pociechy. Jakie są objawy uzależnienia i jak poznać, że dziecko może zażywać narkotyki?
1. Coraz młodsze dzieci sięgają po używki
"Moje dziecko na pewno by tego nie zrobiło" - tak myśli większość rodziców przekonanych o tym, że problem uzależnienia od różnego rodzaju używek nie dotyczy ich pociech. Jednak uzależnienie od narkotyków wśród dzieci i młodzieży stanowi coraz częstsze zjawisko. Wpływa na to nie tylko większa dostępność środków narkotycznych, ale również kultura "brania".
Gdy dziecko bierze narkotyki, rodzice zazwyczaj nie mają o tym pojęcia. Bywa, że podejrzewają, że dzieje się coś niedobrego, jednak nastolatek potrafi świetnie ukrywać swoje uzależnienie.
Z badań Kujawsko-Pomorskiego Towarzystwa "Powrót z U" z siedzibą w Toruniu wynika, że około 20 proc. nastolatków między 15. a 17. rokiem życia eksperymentowało z narkotykami.
Funkcjonariusze policji z Wągrowca zwracają uwagę na to, iż w okresie wakacyjnym, dochodzi do większej liczby interwencji policji wobec osób niepełnoletnich, które poza papierosami i alkoholem sięgają także po narkotyki.
"W czerwcu policjanci przeprowadzali 6-krotnie interwencje związane z posiadaniem narkotyków. Cztery takie interwencje w Wągrowcu przeprowadził patrol z przewodnikiem psa służbowego. Z tych działań rodzi się jeden wniosek, że po środki odurzające sięgają ludzie młodzi, a nawet dzieci! Trzykrotnie w różne dni czerwca policjanci interweniowali łącznie wobec czworga dzieci w wieku 14-16 lat, przy których ujawniali, jak wstępnie wskazały narkotestery - amfetaminę i metamfetaminę" - czytamy w komunikacie Komendy Powiatowej Policji w Wągrowcu.
Znalezione narkotyki zabezpieczono, a nieletnich doprowadzono do wągrowieckiej jednostki Policji, gdzie wezwani zostali ich rodzice. Po wykonanych czynnościach zostali zwolnieni do domu, a przygotowany materiał dowodowy trafił do Sądu Rodzinnego.
2. Jak rozpoznać, że dziecko bierze narkotyki?
Funkcjonariusze apelują do rodziców o to, aby ci zwracali większą uwagę na zachowanie swoich pociech i w razie zaobserwowania niepokojących zmian, nie zwlekali z podjęciem odpowiednich działań.
"Zwracamy się do rodziców o wzmożenie nadzoru rodzicielskiego nad swoimi dziećmi, zainteresowanie się gdzie i z kim przebywają i na co wydają kieszonkowe. Nie łudźmy się również że biały proszek w woreczku znaleziony w kieszeni to sproszkowana aspiryna" - czytamy na stronie Komendy Powiatowej Policji w Wągrowcu.
"Rodzice mogą zakupić w aptece narkotester i w razie podejrzeń zastosować, aby mieć pewność, czy aby na pewno syn, czy córka jest trzeźwy, czy znajduje się pod wpływem narkotyków. W razie stwierdzenia problemu w Polsce jest dużo organizacji, w których można znaleźć pomoc/skonsultować, jak sobie dalej radzić z uzależnionym dzieckiem, najpopularniejsze są miejskie i gminne ośrodki profilaktyki uzależnień" - przekonują funkcjonariusze.
3. Jak zachowuje się dziecko, które bierze narkotyki?
Istnieją pewne objawy uzależnienia od narkotyków, które, chociaż w większości niespecyficzne, mogą wskazywać na ten problem.
Przede wszystkim rodziców powinny zaniepokoić wszelkie drastyczne zmiany zachowania, które miały miejsce w krótkim czasie. Dziecko może mieć huśtawkę nastrojów - w jednej chwili jest nienaturalnie pobudzone, a niedługo później ospałe i apatyczne. Widoczne są również problemy z koncentracją, nadwrażliwość na krytykę i niepowodzenia. Dziecko, które zaczęło brać narkotyki, zmienia swoje nawyki i przyzwyczajenia, a także swój rytm dobowy.
Uzależnienie od narkotyków może się przełożyć na konflikty z nauczycielami, kolegami z klasy, częste wagary. Takie dziecko ukrywa przed rodzicami prawdę o sobie, dlatego też staje się bardziej zamknięte i bardziej akcentuje swoją potrzebę prywatności.
Szczególnie niepokojące są takie zachowania, jak stosowanie w pokoju kadzidełek i odświeżaczy powietrza - zwłaszcza gdy dziecko nigdy wcześniej tego nie robiło, a także częste wietrzenie pokoju.
Problem narkotykowy dotyka wielu sfer życia i może manifestować się w wyglądzie dziecka i jego sposobie ubierania. Objawy uzależnienia od narkotyków to między innymi:
przekrwione oczy,
rozszerzone lub zwężone źrenice, które nie reagują na światło,
widoczne zaburzenia pamięci,
niewyraźna, bełkotliwa mowa,
trudności w podtrzymaniu toku myślenia,
gęsia skórka,
ciągły katar,
częste krwawienia z nosa.
Każdy z tych objawów w odosobnieniu nie wskazuje bezpośrednio na problemy z narkotykami u dziecka, jednak jeśli rodzice zauważą kilka z nich, jest to wystarczający powód do rozmowy i interwencji.
Anna Klimczyk, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl