Trwa ładowanie...

Cienie pod oczami jako objaw choroby

Avatar placeholder
08.05.2019 13:14
Cienie pod oczami jako objaw choroby
Cienie pod oczami jako objaw choroby (123rf)

Nie zawsze cienie pod oczami to objaw zmęczenia, osłabienia, niewyspania lub złej diety. Niekiedy mogą one sygnalizować większe problemy związane ze zdrowiem organizmu.

Kiedy cienie pod oczami utrzymują się dłużej i towarzyszą nam pomimo odpowiedniego odżywiania, prowadzenia zdrowego trybu życia, warto znaleźć ich przyczynę. O jakich chorobach mogą świadczyć cienie pod oczami?

Skóra pod oczami jest bardzo delikatna i wrażliwa, a także cieńsza od tej na pozostałych częściach ciała. Cienie pod oczami mogą pojawić się za sprawą nadużywania alkoholu, złej diety, palenia papierosów, stresu, niewyspania, picia dużych ilości kawy, przyjmowania niektórych lekarstw. Niekiedy mogą być dziedziczne. Mogą również świadczyć o chorobie.

1. Niedoczynność tarczycy

Cząsteczki cukru mogą przenikać podczas niedoczynności tarczycy pod skórę twarzy. Takie działanie przyczynia się do powstawania opuchnięć i przebarwień pod oczami.

Zobacz film: "Wybór odpowiedniego przedszkola"
Cienie pod oczami mogą być objawem choroby tarczycy
Cienie pod oczami mogą być objawem choroby tarczycy

2. Alergie

Za cienie pod oczami odpowiedzialne mogą być również alergie skórne. Świadczą one o przekrwionych błonach śluzowych zatok, które prowadzi do obrzęków i przebarwień skóry wokół oczu. Przy alergicznym zapaleniu spojówek możemy zaobserwować nie tylko cienie pod oczami, ale także przekrwione oczy i obrzęki powiek.

3. Nieodpowiednia dieta

Niewłaściwe odżywianie ma duży wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Niekiedy sińce pod oczami mogą świadczyć o odwodnieniu, a czasami także o niedożywieniu. Takie objawy mówią o niedoborach witaminy K, żelaza, a także elektrolitów.

To też warto wiedzieć

Kiedy dojdzie do anemii, problemem nie jest jedynie ciemniejsza skóra pod oczami. Pojawiają się bóle głowy, osłabiona koncentracja, tachykardia, a skóra staje się bledsza.

4. Cukrzyca

Worki pod oczami mogą pojawiać się również przy cukrzycy. Dodatkowo chory traci na wadze, jest osłabiony i czuje ciągłe pragnienie.

5. Choroby nerek i wątroby

Przy poważniejszych schorzeniach nerek i wątroby możemy odczuwać bóle brzucha i w okolicach lędźwiowych. Chorobom może towarzyszyć także częste oddawanie moczu i cienie oraz opuchnięcie wokół oczu.

6. Kiedy do lekarza?

Jeżeli zaobserwujemy u siebie utrzymujące się cienie pod oczami i jakiekolwiek inne objawy, które nas niepokoją, warto skonsultować się z lekarzem. Trzeba przy tym pamiętać, że nawet zwykłych sińców wokół oczu nie należy bagatelizować.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze