Trwa ładowanie...

Zmęczenie w połogu

Zmęczenie w połogu
Zmęczenie w połogu (Zdjęcie kobiety autorstwa Nathan Jones / CC BY 2.0)

Urodzenie dziecka może być wspaniałym wydarzeniem i dawać kobiecie wiele radości oraz satysfakcji. Jednakże może również powodować u młodej mamy zmęczenie i wyczerpanie. Niektóre kobiety czują nawet, że samo urodzenie dziecka było czymś mniej męczącym w porównaniu z kilkoma pierwszymi tygodniami opieki nad noworodkiem. Nieustanne karmienie, bezsenne noce i inne obowiązki powodują, że kobiety czują się naprawdę zmęczone. To uczucie jest całkowicie normalne i zdarza się wielu, jeśli nie wszystkim, kobietom.

spis treści

1. Przyczyny zmęczenia w połogu

  • Może się też tak zdarzyć, że zmęczenie kobiety nie wynika z obowiązków związanych z opieką nad dzieckiem. Istnieje bowiem związek pomiędzy skrajnym zmęczeniem a depresją poporodową, chociaż nie do końca wiadomo, który czynnik należy uznać tutaj za przyczynę, a który za skutek. (Zaburzenia snu mogą powodować obniżenie nastroju, ale także depresja może powodować kłopoty ze spaniem).
  • Jeśli kobieta nie może spać, straciła zainteresowanie czymkolwiek, czuje się źle, rozpaczliwie, może cierpieć na depresję poporodową. Należy wtedy skontaktować się z lekarzem, który najprawdopodobniej skieruje kobietę do terapeuty.
  • Również anemia może być odpowiedzialna za zmęczenie kobiety lub nawet pogłębiać je. Jeśli kobieta cierpiała na nią podczas ciąży, lekarz może zalecić przyjmowanie dodatkowych preparatów żelaza oprócz witamin.
  • Czasami zmęczenie w połogu może być objawem niedoczynności tarczycy. Niewielki procent kobiet choruje na to schorzenie 4-8 miesięcy po porodzie. Jeśli zmęczenie pogłębiło się właśnie w tym czasie, warto porozmawiać z lekarzem.

    2. Sposoby na zmęczenie w połogu

Istnieje na szczęście kilka sposobów, które pozwolą poradzić sobie ze zmęczeniem u świeżo upieczonej mamy:

2.1. Odpoczynek podczas połogu

Zobacz film: "Jak przygotować się do porodu?"

Noworodek przesypia około 16 godzin podczas doby, często budząc się co ok. 3 godziny. W pierwszych kilku tygodniach życia dziecka jest raczej trudno, jeśli w ogóle nie niemożliwe, by matka przespała 6-8 godzin w ciągu nocy i nabrała dzięki temu sił. Dlatego warto spróbować takich sposobów, by kobieta odpoczęła:

  • Spać wtedy, kiedy śpi dziecko, nawet jeśli jest to tylko krótka drzemka. Warto wyłączyć wtedy telefon i telewizor i próbować złapać tych kilka minut snu.
  • Na początku dziecko może spać w tym samym pokoju co mama. Ale jeśli gruchanie dziecka lub jego ruchy budzą mamę, może ona przenieść dziecko do pokoiku dziecięcego. Warto wtedy skorzystać z elektronicznej niani – urządzenia, które przekazuje dźwięki z jednego aparatu do drugiego i w ten sposób mama będzie wiedziała, czy dziecko np. płacze.
  • Odłożyć na bok inne obowiązki domowe (pranie, zmywanie, sprzątanie). Głównym celem kobiety powinna być opieka nad dzieckiem i zadbanie o siebie, co oznacza czas na sen, nawet jeśli naczynia nie zostaną pozmywane.
  • Ograniczenie liczby odwiedzających. Zamiast bawić gości, kobieta może wykorzystać ten czas na sen.

    2.2. Zdrowa dieta i aktywność fizyczna w połogu

  • Prawidłowo dobrana dieta i ruch pozwolą doładować akumulatory:

  • Zbilansowana dieta. Dostarczy organizmowi wszystkich potrzebnych mu składników do prawidłowego funkcjonowania i zapewni energię do dalszego działania.
  • Picie dużych ilości wody. Młoda mama nie powinna pić dużo napojów z kofeiną lub cukrem.
  • Ruch. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań lekarskich, kobieta powinna korzystać z aktywności fizycznej. Spacer czy kilka ćwiczeń gdy dziecko śpi może pomóc w wytworzeniu endorfin, które wpływają na dobre samopoczucie człowieka.

    2.3. Pomoc innych w połogu

Chociaż każda kobieta chce być super mamą, nie jest wstanie zajmować się wszystkim. Dlatego warto skorzystać z pomocy innych osób – partnera, rodziny, przyjaciół. Warto pamiętać, że większość osób czuje się doceniona, jeśli się je poprosi o pomoc.

  • Podzielenie nocnych obowiązków z partnerem. Jeśli kobieta karmi piersią, partner może podawać jej dziecko do karmienia, a później kłaść je do łóżeczka. Może także sam karmić je butelką, jeśli taki rodzaj karmienia jest już wprowadzony.
  • Pomoc gości. Jeśli przyjdą w odwiedziny, kobieta może ich poprosić o pomoc w pozmywaniu naczyń lub przypilnowanie dziecka, gdy ona będzie korzystać z łazienki.
  • Warto skorzystać z deklaracji innych o zajęciu się dzieckiem. Ktoś z rodziny może pójść z dzieckiem na spacer, podczas gdy kobieta utnie sobie małą drzemkę.
  • Jeśli kobietę stać na to, może wynająć kogoś do pomocy.

Opieka nad noworodkiem może być wspaniałym okresem w życiu. Gdy kobieta czuje się zmęczona, warto by pamiętała, że okres ten nie będzie trwał wiecznie. Wkrótce będzie mogła lepiej zarządzać swoim czasem i cieszyć się tymi szczególnymi momentami w życiu dziecka.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze