Ciąża zaśniadowa

Ciąża zaśniadowa to rodzaj ciążowej choroby trofoblastycznej. Powstaje w wyniku nieprawidłowego zapłodnienia komórki jajowej, która implantuje i szybko rozrasta się w macicy. Dzieje się tak, gdy jądro komórki jajowej jest albo zagubione, albo nieaktywne, jest ona po prostu pusta. Plemnik powiela się, ponieważ w jaju zabrakło informacji genetycznej. Zwykle w przypadku takiej ciąży nie ma płodu, łożyska, płynu owodniowego ani membran.

W macicy pęcherzyki wypełnione płynem szybko rosną, co może powodować, że narząd wydaje się zbyt mocno powiększony niż powinien być przy zakładanym wieku ciąży. Ponieważ nie ma łożyska, można zaobserwować krwawienie do jamy macicy lub krwawienie z pochwy.

Polecane wideo:

Rodzaje ciąży zaśniadowej

 • zaśniad całkowity – wtedy całe łożysko jest nieprawidłowe i wzrasta bardzo szybko. Nie ma rozwijającego się płodu podczas tej ciąży. Podczas niej jeden plemnik wnika do komórki jajowej, ale tylko połowa potrzebnych chromosomów jest obecna i płód nie rozwija się.
 • zaśniad niekompletny – w tym przypadku część łożyska rozwija się normalnie. Może pojawić się płód, ale jest on genetycznie nieprawidłowo ukształtowany i nie może przeżyć poza łonem matki. Następuje to wtedy gdy dwa plemniki wnikną do komórki jajowej i zamiast tworzyć bliźnięta, wykształcają zaburzony płód.

Przyczyny ciąży zaśniadowej

 • wiek – ryzyko wystapienia tego typu ciąży rośnie u kobiet powyżej 35. roku życia,
 • wcześniejsze wystąpienie ciąż zaśniadowych,
 • nieprawidłowości owulacji,
 • poronienia,
 • dieta w ciąży: uboga w karoten,
 • mieszkanie w określonej strefie geograficznej – szczególnie w Południowo-Wschodniej Azji i Meksyku.

Objawy ciąży zaśniadowej

Ponieważ niewiele wiadomo dlaczego i jak rozwija się ciąża zaśniadowia, trudno jest temu zapobiec. Jednakże prawidłowa dieta może zmniejszyć ryzyko rozwoju takiej ciąży, jak i innych komplikacji.

W większości przypadków dochodzi do samoistnego zakończenia ciąży zaśniadowej. Jeśli organizm kobiety wydali tkanki, które będą przypomniały winogrono, można wtedy podejrzewać ciążę zaśniadowi. Poza tym badanie USG jest również przydatne w postawieniu diagnozy – charakterystyczny jest obraz zamieci śnieżnej, a gwałtowny wzrost hCG jest wskazaniem do dalszej diagnostyki.

Jeśli ciąża nie zakończyła się samoistnie, usuwa się ją chirurgicznie przez łyżeczkowanie jamy i kanału szyjki macicy, co daje około 80% szans na wyleczenie w przypadku zaśniadu całkowitego i 95% – częściowego. Wszystkie usunięte tkanki poddawane są badaniu histopatologicznemu. Czasami proponowane jest usunięcie macicy u kobiet, które nie planują więcej dzieci.

W trakcie leczenia poziom hCG badany jest kilka razy w tygodniu, później co tydzień, dopóki hormon w czasie ciąży nie osiągnie prawidłowego poziomu przez trzy tygodnie. Następnie kobieta sprawdza poziom hCG co miesiąc przez pół roku, a później co dwa miesiące aż minie rok. Miednica również powinna być zbadana.

Leczenie ciąży zaśniadowej

Jeśli poziom hCG opadnie i ponownie podniesie się, oznacza to, że mokroskopijne komórki zaśniadu w ścianie macicy powiększyły się. Komórki te mogą przekształcić się w nowotwór i rozprzestrzenić się na inne organy. Leczenie nowotworów trofoblastu ciążowego zwykle składa się z chemioterapii metatreksatem. Można ją podawać w zastrzykach domięśniowych. Czasami wystarczy tylko jeden zastrzyk, w innych przypadkach potrzeba ich więcej. Niektóre przypadki wymagają włączenia dodatkowych leków.

Gdy istnieje podejrzenie o wystąpienie nowotworu wykonywana jest tomografia komputerowa płuc, brzucha, a także badania krwi. Ponadto bada się poziom hormonu hCG dopóki nie wyniesie on zero. Prawie 100% przypadków jest wyleczalnych.

Kobieta nie powinna zachodzić w ciążę przez rok, gdyż istnieje ryzyko ciąży zagrożonej. Wszelkie metody kontroli urodzeń, z wyjątkiem wkładki wewnątrzmacicznej i pigułek antykoncepcyjnych dopóki poziom hCG nie wróci do normy, są dopuszczalne.

Jeśli wcześniejsza ciąża zaśniadowa zakończyła się bez powikłań, ryzyko jej ponownego wystąpienia wynosi 1-2%. Większość par ma zdrowe dzieci. Medycznie wiele czynników ma wpływ na kolejne poczęcie. Pary, które chcą starać się o dziecko zwykle przechodzą wcześniej badania genetyczne.

Małgorzata Kamińska, ponad rok temu

Bibliografia

 • Dębski R. Ginekologia kliniczna Tom 1-3, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-013-9
 • Bręborowicz G. Ciąża wysokiego ryzyka, Ośrodek Wydawnictw Naukowych, Poznań 2010, ISBN 83-7314-059-2
 • Drews K., Słomko Z., Krwotoki położnicze, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010, ISBN 978-83-200-3621-3
 • Bourne T., Condous G., Postępowanie w powikłaniach wczesnej ciąży - podręcznik, Medipage, Warszawa 2007, ISBN 978-83-89769-47-3

Poronienie

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Poronienie
Poronienie

Fakty i mity na temat poronienia

Fakty i mity na temat poronienia

poronienie? Stres to czynnik niebezpieczny dla zdrowia każdego człowieka, który może wywierać niekorzystny wpływ na rozwój płodu w organizmie kobiety

Poronienie

Jakie prawa mają kobiety po poronieniu?

Jakie prawa mają kobiety po poronieniu?

jest wczesna (…)". Poronienie dla wielu nadal stanowi temat tabu. Nie potrafimy o tym rozmawiać, nie mamy pojęcia, jakich słów użyć, by pocieszyć matkę

Poronienie

Objawy poronienia

Poronienie to przedwczesne zakończenie ciąży przed końcem 22. tygodnia wskutek wydalenia obumarłego jaja płodowego. Źródła podają, że około 10 - 15 (...) tak ważna jest natychmiastowa pomoc medyczna. Rodzaje poronień Poronienie...

Poronienie

Badania po poronieniu

Badania po poronieniu

Poronienie jest definiowane jako wydalenie z jamy macicy jaja płodowego przed ukończeniem 22. tygodnia ciąży. Do poronień samoistnych dochodzi (...) kolejnych poronień i wtedy określamy to jako poronienia nawracające. Niezależnie od...

Poronienie

Przyczyny i leczenie przy obumarciu płodu

Obumarcie płodu w macicy to zgon płodu przed jego całkowitym wydaleniem lub wydobyciem z organizmu matki, niezależnie od czasu trwania ciąży, który nie jest spowodowany przerwaniem ciąży. Na obumarcie płodu wskazuje to, że płód nie oddycha lub nie ma...

Poronienie

Główne przyczyny poronienia

Główne przyczyny poronienia Odtwórz wideo

Poronienie Choć przyczyny poronienia nie zawsze udaje się określić, to jednak niektóre z nich zostały ustalone. Część czynników nie jest zależna (...) można łatwo skorygować, wykonując zabieg poszerzenia jamy macicy). Do utraty dziecka...

Poronienie

Pochówek nienarodzonego dziecka

Pochówek nienarodzonego dziecka

Niezależnie od tego, w którym tygodniu nastąpiło poronienie, masz prawo do pochowania swojego nienarodzonego dziecka. Jeśli płeć była niemożliwa do ustalenia, w dokumenty wpisze się taką, jaką wybierzesz.

Poronienie

Nieprawidłowości w budowie dróg rodnych

poronień. Badania wykazują, że mięśniaki są odpowiedzialne za niepłodność lub poronienie w około 5% przypadków. To, czy będą stanowić przeszkodę