Trwa ładowanie...

Antykoncepcja dla mężczyzn – badania, prezerwatywy, wazektomia, stosunek przerywany

Avatar placeholder
23.04.2019 10:16
Antykoncepcja dla mężczyzn – badania, prezerwatywy, wazektomia, stosunek przerywany
Antykoncepcja dla mężczyzn – badania, prezerwatywy, wazektomia, stosunek przerywany (123rf)

Wielu osobom może się wydawać, iż nie istnieje zbyt wiele sposobów antykoncepcji dla mężczyzn. Otóż istnieją, na rynku dostępne jest kilka metod antykoncepcyjnych dla mężczyzn, tylko nie każdy o nich wie. W jaki sposób mężczyzna może zabezpieczyć się przed zastaniem ojcem?

spis treści

1. Antykoncepcja dla mężczyzn – badania

To prawda, że dostępnych metod antykoncepcji jest o wiele więcej dla kobiet niż mężczyzn. Jednak należy też wiedzieć, że jeżeli kobieta nie chce używać żadnego z dostępnych środków zapobiegającym zapłodnieniu, to z antykoncepcji skorzystać może mężczyzna.

Mężczyzna może założyć prezerwatywę, skorzystać z zabiegu wazektomii albo stosować seks przerywany. Złośliwi mówią, że najlepszą metodą antykoncepcji jest nieuprawianie seksu – jednak nie wszystkim mężczyznom odpowiada. Medycyna od kilku lat i w dalszym ciągu prowadzi badania, które mają na celu stworzenie antykoncepcji hormonalnej dla mężczyzn. Takie sposoby mają hamować produkcję plemników w jądrach.

Mity dotyczące antykoncepcji
Mity dotyczące antykoncepcji [10 zdjęć]

Istnieje wiele plotek i mitów dotyczących stosowania poszczególnych metod antykoncepcji. Warto wiedzieć,

zobacz galerię
Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Jest duże prawdopodobieństwo, że w najbliższych latach powstaną:

  • Tabletki hormonalne dla mężczyzn – tabletki mają zawierać w swym składzie progesteron i testosteron, które w połączeniu będą bardziej skuteczne. Badania prowadzone na mężczyznach dowiodły, że mężczyźni aż przez 70 dni nie byli płodni, a do pełnej płodności dochodzili po 4 miesiącach od odstawienia leku.

  • Zastrzyki hormonalne dl mężczyzn – w takim zastrzyku ma zawierać się testosteron, który obniża produkcję plemników. Wstrzykiwanie testosteronu wpływa jednak na obniżeniu popędu seksualnego u mężczyzn. Ta metoda pozostaje jeszcze otwarta i wymaga dodatkowych badań.

Cały czas prowadzone są badania nad nowymi metodami antykoncepcyjnymi dla mężczyzn, jednak lekarze nie są przekonani do podawania hormonów. Wynika to z tego, iż plemników w organizmie mężczyzny są miliony, natomiast komórka jajowa u kobiety jest jedna. Co więcej, z roku na rok obserwuje się pogorszenie zdolności męskich plemników, dlatego ich zdolności również spadają.

2. Antykoncepcja dla mężczyzn – prezerwatywy

Prezerwatywa od wielu lat jest najpopularniejszą formą antykoncepcji dla mężczyzn. Prezerwatywy są bardzo tanie, a prawidłowo użytkowane także skuteczne. Prezerwatywa, czyli kondom zakładana jest na członka w czasie wzwodu. Dzięki prezerwatywie plemniki nie mają możliwości przedostania się do dróg rodnych kobiety, chyba że prezerwatywa jest źle założona, albo uszkodzona. Prezerwatywa chroni także przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Niektórym mężczyznom seks w prezerwatywie nie sprawia tak dużej przyjemności, co bez niej. U kobiet prezerwatywa również może powodować dyskomfort.

3. Antykoncepcja dla mężczyzn – wazektomia

Jeżeli mężczyzna już jest zdecydowany na to, że nie chce posiadać dzieci, to może poddać się zabiegowi wazektomii. Zabieg ten jest legalny w Polsce i jest niewątpliwe skuteczną antykoncepcją dla mężczyzn.

Musisz to wiedzieć

Wazektomia polega na podwiązaniu nasieniowodów, w taki sposób, by sperma nie wytwarzała plemników. Zabieg ten jest bardzo skuteczny i może być odwracalny, jednak nie zawsze kończy się pomyślnie.

4. Antykoncepcja dla mężczyzn – stosunek przerywany

Stosunek przerwany jest jedną z metod antykoncepcji u mężczyzn, ale wciąż dość niepewną. Otóż polega na przerwaniu stosunku tuż przed wytryskiem, w taki sposób, żeby sperma nie znalazła się w drogach rodnych kobiety. Niektórzy specjaliści twierdzą, że w płynie preejakulacyjnym są plemniki, a inni twierdzą, że ich nie ma. Dlatego skuteczność tej metody nie jest do końca wiadoma i zbadana.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze