6 naprawdę dziwnych przyczyn rozwodów

Wiele osób, decydując się na zakończenie małżeństwa, nie do końca zdaje sobie sprawę z faktycznych przyczyn rozstania. Zastanawiamy się, ile kosztuje rozwód, jakiego adwokata rozwodowego wybrać i jak wygląda cała procedura. Powodem rozstania nie zawsze jest niewierność jednego z partnerów czy poczucie zaniedbania. Przyczyny mogą być naprawdę zaskakujące.

spis treści

1. Zbyt długo dojeżdżasz do pracy

Być może długie stanie w korku jest dla ciebie bardzo stresujące. Może tkwiąc w niekończącej się kolejce samochodów, tracisz cenny czas, który moglibyście spędzić razem. Szwedzcy naukowcy, którzy opublikowali wyniki swych badań na łamach Urban Studies udowodnili, że w przypadku osób, którym dojazd i powrót z pracy zajmuje więcej niż 45 minut, prawdopodobieństwo rozwodu znacznie się zwiększa. Trwające 10 lat badanie przeprowadzone na kilku milionach Szwedów dowiodło, że rozstawało się 14 proc. par, w których jednemu lub obydwojgu partnerom dojazd do pracy zabierał dużo czasu, podczas gdy w przypadku związków, których członkowie pracowali bliżej domu – „jedynie” 10 proc.

Zobacz film: "Najlepszy moment na zajście w ciążę"

Popraw relacje z małżonkiem w 7 prostych krokach
Popraw relacje z małżonkiem w 7 prostych krokach [9 zdjęć]

Podobnie jak roślina, związek wymaga codziennej pielęgnacji i uwagi, aby być zdrowym. Szczęśliwe małżeństwo...

zobacz galerię

2. Wszyscy twoi znajomi to robią

Kolejna dziwna przyczyna rozwodu to społeczne oddziaływanie. Kiedy osoby z naszego najbliższego otoczenia zaczynają brać śluby i powiększać rodziny, często myślimy, że my także powinniśmy to zrobić. Podobna reakcja łańcuchowa zachodzi w przypadku rozstań. Okazuje się, że dochodzi do nich o 75 proc. częściej, jeżeli rozwiódł się bliski przyjaciel lub członek rodziny pary i o 33 proc. częściej, kiedy zrobił to znajomy znajomego. Pocieszający jest fakt, że wpływ innych małżeństw może być również pozytywny – okazuje się bowiem, że mamy większe szanse na poprawę relacji we własnym związku, jeżeli znajoma para zacznie lepiej się dogadywać.

3. Pierwsze dziecko jest dziewczynką

([Zdjęcie dziewczynki croppedPath=)

Powody zakończenia małżeństwa na tym się nie kończą. Nieco absurdalnym, ale z punktu widzenia naukowców z uniwersytetu w Waszyngtonie jak najbardziej prawdziwym bodźcem do rozstania, jest żeńska płeć pierworodnego dziecka. Choć może się to wydawać nieco szokujące, częściej rozwodzą się pary, u których na świat jako pierwsza przyszła dziewczynka. Natomiast w przypadku niesformalizowanych związków, w których urodzi się chłopiec, znacząco zwiększają się szanse na zawarcie małżeństwa.

4. Dzielicie domowe obowiązki

Norwescy eksperci udowadniają, że przyczyny rozwodu mogą być jeszcze bardziej zaskakujące. Z ich ustaleń wynika, że wskaźnik rozstań jest wyższy w przypadku par wspólnie wykonujących domowe prace. Dochodzi do nich rzadziej, kiedy obowiązki związane z opieką nad dzieckiem w większej części spadają na matkę. Do nieszczęścia prowadzi także utrzymanie tego typu partnerstwa w sprawach biznesowych.

5. Partner poważnie zachorował

([Zdjęcie mężczyzny croppedPath=)

Przygnębiające statystyki udowadniają, że rozpad małżeństwa może mieć wiele wspólnego z poważnymi problemami zdrowotnymi jednego z partnerów. Badanie przeprowadzone na grupie 3000 małżeństw osób po 50. roku życia pokazuje, że o 6 proc. więcej mężczyzn podjęło decyzję o rozstaniu, kiedy żona zachorowała na raka, udar mózgu albo zaczęła cierpieć na schorzenia serca lub płuc. Autorzy eksperymentu, którego wyniki opublikowano w Journal of Health and Social Behavior, sugerują, że choroba męża w połączeniu z utratą zabezpieczenia finansowego częściej skłania do takiej decyzji również kobiety.

6. Kobieta jest lekarzem

Starsze badania sugerowały, że zawód lekarza wiązał się ze zwiększonym ryzykiem rozpadu małżeństwa. Zgodnie z najnowszymi ustaleniami jest całkowicie odwrotnie – lekarze rozwodzą się rzadziej niż pielęgniarki, dentyści czy prawnicy. Jest jednak jeden wyjątek: kobieta lekarz. Ryzyko rozstania wzrasta w sytuacji, jeśli pracuje więcej niż 40 godzin tygodniowo. Co ciekawe, współczynnik ten spada, gdy takie stanowisko zajmuje mężczyzna.

Rozwód to jedno z najtrudniejszych życiowych doświadczeń, zwłaszcza dla dzieci, które zwykle cierpią najbardziej. Chcesz podzielić się swoimi doświadczeniami i poznać opinię eksperta? Weź udział w dyskusji

Zobacz także:

Naukowcy poznali przepis na długie i szczęśliwe małżeństwo

Najcenniejsze rady dla samotnych rodziców

Jak sobie radzić po rozwodzie?

 

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.