Trwa ładowanie...

Jesteś pracującą matką? Twoja córka ma większe szanse na sukces zawodowy

Jeśli kiedykolwiek miałaś wyrzuty sumienia w związku z tym, że postanowiłaś podzielić swój czas pomiędzy karierę a wychowanie dziecka, możesz przestać się obwiniać. Najnowsze badania dowodzą, że dzięki tej decyzji twoja córka ma spore szanse na sukces zawodowy.

Zobacz film: "Taniec z dzieckiem w chuście"

10 zabaw z dziećmi w deszczowe dni
10 zabaw z dziećmi w deszczowe dni [10 zdjęć]

Wolny weekend to czas, który często spędzamy z całą rodziną, oglądając film w telewizji. Często w trakcie...

zobacz galerię

1. Niedaleko pada jabłko od jabłoni

Naukowcy z Harwardzkiej Szkoły Biznesu dowiedli, że córki kobiet, które realizują się w pracy, mają mniejszy problem ze znalezieniem zatrudnienia, zarabiają więcej i zajmują wyższe stanowiska niż córki tych pań, które postanowiły pozostać w domu i zająć się w pełni wychowaniem dziecka.

Wpływ pracy matek na przyszłość dziecka ma również duże znaczenie w przypadku chłopców, ale nie ma związku z tym, ile zarabiają oraz jakie stanowiska zajmują. Synowie matek, które po urodzeniu dziecka pozostają aktywne zawodowo, w przyszłości znacznie chętniej spędzają czas z własnymi dziećmi i znacznie częściej niż ich rówieśnicy, których matki nie wróciły do pracy, podejmują się wykonywania obowiązków domowych.

– Niewiele jest rzeczy mających tak wyraźny wpływ na różnicowanie się przyszłych postaw i nierówności pomiędzy płciami, jak bycie wychowywanym przez pracującą matkę – komentuje prowadząca badania, prof. Kathleen McGinn.

2. Ważne pytania

Badania naukowców z Harwardzkiej Szkoły Biznesu zostały przeprowadzone w latach 2002-2012 na terenie 24 krajów. Wyniki pokazują jednoznacznie – co trzecia córka pracującej matki zajmuje stanowisko kierownicze. W przypadku córek pań, które poświęciły swój czas wyłącznie na zajmowanie się domem – co czwarta.

Ankieta, którą dostały do wypełnienia rodziny, zawierała kilka stron pytań o postawy wobec płci, życia rodzinnego i kariery zawodowej. Pytanie szczególnie ważne dla naukowców brzmiało: „Czy twoja matka kiedykolwiek pracowała zarobkowo przed twoimi czternastymi urodzinami?”.

W badaniu nie chodziło o ilość czasu, jaki matki poświęcały pracy, ale o to, jaki wzór do naśladowania otrzymały rozwijające się dzieci. W badaniu wzięło udział 13 326 kobiet i 18 152 mężczyzn powyżej 24. roku życia z krajów rozwiniętych.

3. Większe szanse na stanowisko kierownicze

Wpływ pracujących matek na przyszłe życie dzieci jest – zdaniem ekspertów przeprowadzających badania – najbardziej widoczny w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Jak podkreśla prof. Kathleen McGinn, w USA córki pracujących matek zarabiały średnio o 5 200 dolarów więcej niż córki matek, które poświęciły się wyłącznie wychowaniu swojego potomstwa.

– Spodziewaliśmy się, że efekt tego, iż matka pozostaje czynna zawodowo, będzie związany z większymi szansami na znalezienie zatrudnienia, ale nie myśleliśmy, że będzie zwiększał szanse na zajmowanie kierowniczych stanowisk – komentuje prof. Kathleen McGinn. – Pracujące matki tworzą w domu środowisko oddziałujące na rozwój dziecięcych postaw, które od najmłodszych lat sugerują podział obowiązków w domu – dodaje.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.