Niezwykłe odkrycie naukowców. Urodzone w tym miesiącu są bardziej odporne
Niektórzy ludzie próbują zaplanować miesiąc urodzenia dziecka. Robią to ze względu na tradycję rodzinną, astrologię, porę roku. Amerykańscy naukowcy zauważyli pewną zależność, która być może zainteresuje przyszłych rodziców. Maluchy urodzone w tym miesiącu mają lepszą odporność i są mniej narażone na grypę.
1. Narodziny dziecka
Narodziny dziecka to wielkie wydarzenie w życiu każdej rodziny. Już podczas starań wielu rodziców myśli, że wolałoby, by maluch przyszedł na świat np. wiosną, by móc cieszyć się z przyjścia na świat dziecka w okresie, kiedy natura budzi się do życia, a pogoda sprzyja spacerom i aktywnościom na świeżym powietrzu. Przyszli rodzice biorą pod uwagę także uroczystości rodzinne, kalendarz szkolny, znaki zodiaku, tradycje kulturowe.
2. Październikowe dzieci
Do ciekawych wniosków doszli amerykańscy naukowcy, których wyniki badań zostały przedstawione w medycznym czasopiśmie naukowym "British Medical Journal". Ich zdaniem dzieci, które przyszły na świat w październiku, są w mniejszym stopniu narażone na grypę niż maluchy urodzone w pozostałych miesiącach.
Analizie poddano dane dotyczące chorób więcej niż 800 tys. dzieci w kategorii wiekowej od dwóch do pięciu lat. Brano pod uwagę głównie zachorowanie na grypę u dzieci z poszczególnych miesięcy. Okazało się, że październikowe szkraby najrzadziej chorowały. Wskaźnik wynosił zaledwie 2,7 proc. Warto przy tym pamiętać, że badanie zostało przeprowadzone na dzieciach posiadających ubezpieczenie zdrowotne.
3. Szczepienie przeciwko grypie
To jednak nie wszystko. Naukowcy stwierdzili, że październik jest wyjątkowy z jeszcze jednego względu. To właśnie wtedy najlepiej zaszczepić dziecko przeciwko grypie. Mówią o tym także wcześniejsze rekomendacje ekspertów, których zdaniem maluchy znajdują się w grupie zwiększonego ryzyka na zachorowanie i cięższy przebieg.
Polskie Towarzystwo Pediatryczne przypomina, że szczepienie przeciwko grypie zalecane jest wszystkim od szóstego miesiąca życia, z wyjątkiem osób, u których występują przeciwwskazania. To między innymi ciężkie reakcje alergiczne na składnik szczepionki, zaostrzenie choroby przewlekłej lub ostre stany chorobowe przebiegające z gorączką.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl