Trwa ładowanie...

Narodziny dziecka – partnerstwo, perfekcjonizm, odbudowanie relacji

Avatar placeholder
31.03.2021 17:17
Narodziny dziecka to duża zmiana w życiu dwojga ludzi
Narodziny dziecka to duża zmiana w życiu dwojga ludzi (123rf)

Narodziny dziecka to ogromna rewolucja w życiu dwojga ludzi. Choć przyszli rodzice czekają na narodziny dziecka, to często jest to przyczyna kryzysu w związku. Należy jednak pamiętać, że to jak wygląda relacja między kobietą a mężczyzną po narodzinach dziecka, zależy głównie od nich. Jak więc poradzić sobie z nową sytuacją?

spis treści

1. Narodziny dziecka - partnerstwo

Narodziny dziecka w wielu związkach oznacza koniec partnerstwa. Nawet jeśli przed narodzinami dziecka nie było podziału obowiązków na typowo męskie i kobiece zajęcia, może się to zmienić, gdy pojawi się dziecko. Często zdarza się, że po narodzinach dziecka kobieta zajmuje się domem i dzieckiem, a mężczyzna pracuje. Młodzi rodzice zaczynają żyć różnymi problemami.

Potęguje to brak komunikacji. Niestety mężczyzna często nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wielką zmianą dla kobiety są narodziny dziecka. Po narodzinach dziecka warto rozmawiać. Mężczyzna może nie rozumieć, jak dużym ograniczeniem dla kobiety są narodziny dziecka i nie domyśli się tego sam, jeśli z nim o tym nie porozmawiamy.

Zobacz film: "Czego najbardziej boją się młodzi rodzice?"

Aby temu zaradzić, warto dzielić się obowiązkami po narodzinach dziecka. Nie dotyczy to jedynie obowiązków domowych, ale też opieki nad maluszkiem. Oboje rodziców muszą odnaleźć się nowych rolach, a na pewno pomoże im w tym szczera rozmowa.

Dziwne zwyczaje związane z narodzinami dziecka z różnych stron świata
Dziwne zwyczaje związane z narodzinami dziecka z różnych stron świata [6 zdjęć]

Przyjście dziecka na świat to wzruszający i bardzo ważny moment dla każdej matki czy ojca. Nie wygląda

zobacz galerię

2. Narodziny dziecka - perfekcjonizm

Narodziny dziecka często pobudzają w rodzicach ambicje, aby udowadniać całemu światu, jak doskonale sobie radzą w nowej sytuacji. Sprawia to, że zaraz po narodzinach dziecka rodzice próbują czasami na siłę szybko wrócić do normalnego życia, a do opieki nad dzieckiem podchodzą bardzo zadaniowo.

Bardzo często sama opieka nad dzieckiem nie wystarcza młodej mamie, która chce udowodnić innym, że nic się nie zmieniło w jej życiu. W końcu często okazuje się, że po narodzinach kobieta czuje się winna, zmęczona i zupełnie zagubiona w nowej sytuacji.

Niestety po narodzinach dziecka mężczyzna często nie zauważa tych symptomów, ponieważ jest zbyt skupiony na pracy i choć chce pomóc, często kobieta i tak chce go wyręczać w podstawowych czynnościach, uważając, że i tak robi wszystko najlepiej.

Młody tata po narodzinach dziecka również może czuć się zagubiony, a nawet pominięty. Narodziny dziecka to ogromna próba dla związku. Rodzice po narodzinach dziecka nie powinni zapominać o sobie. Muszą, zamiast tego dużo rozmawiać i dzielić wszystkie nowe i stare obowiązki.

ZOBACZ TAKŻE:

3. Narodziny dziecka - odbudowanie relacji

Narodziny dziecka nie oznaczają oczywiście, że coś musi się zmienić w związku. Jednak jeżeli dwoje ludzi po narodzinach dziecka czuje, że coś się zmienia, należy reagować natychmiast, zanim nieporozumienia i pretensje zaczną narastać.

Zazwyczaj rozwiązaniem wszelkich problemów po narodzinach dziecka jest szczera rozmowa. Narodziny dziecka zmieniają bardzo wiele, a czasami niemal wszystko. Zarówno kobieta, jak i mężczyzna powinni dążyć do tego, aby po narodzinach dziecka rozmawiać o każdej wątpliwości, czy problemie.

Zamiast narzekać na trudności po narodzinach dziecka, warto zwracać uwagę na to, co dobre. Nie wolno zapominać o sobie, o tym, co w związku najważniejsze i partnerstwie. Niestety bardzo łatwo o tym zapomnieć w nawale obowiązków po narodzinach dziecka. Przez to związek zaczyna przypominać małą firmę, która skupia się na zakupach, rachunkach i sprawach codziennych.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze