Trwa ładowanie...

Dzieci urodzone w październiku są zdrowsze. Sprawdź, dlaczego

 Ewa Rycerz
07.12.2022 11:04
Dzieci urodzone w październiku są mniej narażone na choroby serca
Dzieci urodzone w październiku są mniej narażone na choroby serca ((123rf) Dzieci urodzone w październiku są mniej narażone na choroby serca)

Dzieci urodzone we wrześniu mogą dominować w szkole. Ale te, które przyszły na świat w październiku są zdrowsze. Powód? Częściej bawią się na świeżym powietrzu. Nie są to czcze wymysły, ale wnioski z badań.

spis treści

O tym, że miesiąc urodzenia determinuje charakter, pisaliśmy kilkukrotnie. Wiemy np., że dzieci urodzone we wrześniu lepiej od innych radzą sobie z nauką, są bystrzejsze i szybciej przyswajają wiedzę. Również niemowlęta październikowe mają cechy charakterystyczne.

1. Długowieczne dzieci

Dzieci, które przyszły na świat w październiu żyją dłużej. Tak twierdzą eksperci z Uniwersytetu w Chicago. Wzięli oni pod lupę ponad 1,5 tys. osób, które zbliżały się do setnych urodzin oraz 11 tys. tych żyjących krócej. Co się okazało?

Zobacz film: "Czy warto nadawać dzieciom oryginalne imiona?"

Osoby, które przyszły na świat w jesienią żyły dłużej. Miały nawet większą szansę na to, by dożyć setnych urodzin niż te, które urodziły się w marcu. Wyniki te potwierdziły później niemieckie badania.

Sprawdź także:

To nie wszystko. Eksperci stwierdzili, że choć osoby, które urodziły się w październiku są bardziej narażone na zachorowanie na astmę i inne choroby układu oddechowego, to widać u nich mniejsze ryzyko związane z chorobami układu krążenia.

Potwierdziły to badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Kaliforni. Wykazały one, że serce dzieci, które przyszły na świat jesienią mają silniejsze serce i właśnie dlatego często żyją one dłużej.

2. Chętniej uprawiają sport

Zdrowe serce wyjaśnia też zamiłowanie do aktywności fizycznej. Przyjrzał się temu brytyjsko-kanadyjki zespół badaczy. Eksperci przeanalizowali dane 9 tys. dziewcząt i chłopców w wieku od 10 do 16 lat pod względem zdrowia i aktywności fizycznej. Z analiz obejmujących testy sprawdzające wytrzymałość, siłę i sprawność układu sercowo-naczyniowego wynika, że dzieci z października są wyjątkowo dobrymi sportowcami, lubią aktywność na świeżym powietrzu. Eksperci łączą ten fakt z ekspozycją matki na promienie słoneczne w ciąży oraz poziomem witaminy D w organizmie.

Okazuje się też, że urodziny jesienią mają wpływ na zdrowie psychiczne. Brytyjski Journal of Psychiatry podaje, że osoby urodzone w tym miesiącu są mniej narażone na samobójstwo niż te, które przyszły na świat w innych. Do takich wniosków doszli naukowcy po przeanalizowaniu danych 27 tys. samobójstw.

Prestiżowe pismo PLOS ONE opublikowało także wyniki badań opartych na danych uzyskanych od 29 mln osób. Wykazały one, że dzieci z października nie znajdują się z grupie ryzyka chorób psychicznych takich, jak schizofrenia, choroba afektywna dwubiegunowa i depresja.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze