Przejdź na WP

Wysypka na szyi – sprawdź, o czym świadczy

Wysypka na szyi i dekolcie może mieć różne podłoże. Pojawia się w wyniku reakcji alergicznej, zmian dermatologicznych lub hormonalnych. Czasem może jednak świadczyć o groźnych chorobach. Kiedy musimy zacząć się martwić?

Zobacz film: "Swędząca skóra okazała się objawem raka"

1. Wysypka na szyi - trądzik młodzieńczy

Wysypka na szyi może przyjmować różną postać, np. krostek, wybroczyn, grudek. Zwykle też towarzyszy jej świąd.

Objaw ten jest często spotykany w przebiegu trądziku młodzieńczego. Zwykle ropne krostki pojawiają się na twarzy, ale mogą też rozprzestrzeniać się na szyję, a także dekolt, plecy i ramiona. Przyczyną powstawania zmian skórnych jest wzrost poziomu androgenów we krwi, który pojawia się w okresie dojrzewania.

Trądzik może pojawiać się też na szyi osób dorosłych. Nie ma jednak podłoża hormonalnego, a związany jest ze złą dietą, stylem życia i nieodpowiednią pielęgnacją skóry.

2. Wysypka na szyi - alergia kontaktowa

Wysypka pojawiająca się na szyi i dekolcie może też być objawem alergii kontaktowej. Po kontakcie z alergenem na skórze powstają swędzące bąble i obrzęki. Reakcję uczuleniową może wywołać praktycznie wszystko – sztuczna biżuteria, ubrania, perfumy.

Reakcja alergiczna na szyi może też przybrać postać charakterystycznej pokrzywki. Może pojawiać się u dzieci oraz dorosłych i obejmować nie tylko szyję, ale też inne części ciała.

3. Wysypka na szyi - uszkodzenia wątroby

Wysypka i zaczerwienienie na szyi i dekolcie może być też objawem uszkodzenia wątroby. W przebiegu tej choroby na szyi i dekolcie pojawiają się czerwone plamy i pajączki naczyniowe. To jeden z objawów marskości wątroby

Bardzo swędząca wysypka i zabarwiona na żółto skóra mogą wskazywać na rozwój żółtaczki. Świąd jest tak uciążliwy, że trudno powstrzymać się od drapania.

4. Wysypka na szyi - toczeń rumieniowy układowy

Kolejna groźna choroba, która może objawiać się wysypką na szyi. Toczeń to choroba autoimmunologiczna. Częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Charakterystycznym objawem tej choroby jest rumień motylowaty pojawiający się w obrębie twarzy. Czerwone plamy mogą tęż pojawiać się na szyi i innych częściach ciała.

5. Wysypka na szyi - obrzęk naczynioruchowy

Czerwone plamy i wysypka na szyi mogą pojawić się także w rezultacie tzw. obrzęku naczynioruchowego. Występuje on w różnych sytuacjach, np. podczas silnego wzburzenia, pod wpływem zimna, alkoholu i niektórych produktów spożywczych.

W wyniku miejscowego rozszerzenia naczyń krwionośnych pojawiają się czerwone plamy na twarzy, szyi i dekolcie. Jeśli wysypka utrzymuje się przez dłuższy czas i towarzyszą jej inne niepokojące objawy należy skontaktować się ze specjalistą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Swędząca wysypka na szyi może mieć różne przyczyny
Swędząca wysypka na szyi może mieć różne przyczyny (123rf.com)

Dowiedz się więcej:

Polecane dla Ciebie

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.