Trwa ładowanie...

Wysypka na szyi – przyczyny, objawy i leczenie

Avatar placeholder
22.03.2024 15:12
Swędząca wysypka na szyi może mieć różne przyczyny
Swędząca wysypka na szyi może mieć różne przyczyny (Adobe Stock)

Wysypka na szyi i dekolcie jest zmianą skórną, która nie tylko nieładnie wygląda, ale i często wywołuje różne nieprzyjemne dolegliwości. Co jest jej przyczyną? Jakie są skuteczne sposoby leczenia krostek na szyi?

spis treści

1. Wysypka na szyi – przyczyny

Wysypka na szyi i dekolcie może wystąpić u osób w różnym wieku, w wielu różnych okolicznościach. Za jej pojawienie się mogą bowiem odpowiadać bardzo różne czynniki. Zmiany skórne wywołują zarówno choroby ogólnoustrojowe i zakaźne, jak i dermatologiczne. Nie bez znaczenia są zaburzenia hormonalne oraz czynniki środowiskowe, zwykle związane z trybem życia.

Wysypka na szyi – choroby ogólnoustrojowe

Jakie mogą być przyczyny występowania krostek na szyi? Najczęściej jest to objaw reakcji alergicznej, zwykle alergii kontaktowej lub alergii pokarmowej (na pokarmy, takie jak mleko, jajka, orzechy ziemne czy ryby i leki), która pojawia się wskutek kontaktu z alergenem (to np. substancja obecna w kosmetyku lub środku piorącym, ale i nikiel, kobalt, lateks) czy po ugryzieniu owada błonkoskrzydłego.

Zobacz film: "Swędząca skóra okazała się objawem raka"

Wysypka na szyi bywa objawem także innych schorzeń ogólnoustrojowych, takich jak toczeń rumieniowy układowy, uszkodzenie wątroby i marskość wątroby, obrzęk naczynioruchowy.

Wysypka na ciele – choroby zakaźne

Czerwone plamy czy krostki na szyi u dziecka mogą być także objawem choroby zakaźnej, takiej jak różyczka, odra, mononukleoza zakaźna, ale także rumień nagły (trzydniówka), płonica (szkarlatyna), trądzik (trądzik niemowlęcy, trądzik młodzieńczy) czy AZS (atopowe zapalenie skóry), ospa wietrzna, półpasiec, opryszczka i opryszczkowe zapalenie skóry, gronkowcowe złuszczające zapalenie skóry, zespół Gianotti-Crosti czy zespół Stevensa-Johnsona.

Wysypka – choroby dermatologiczne i zaburzenia hormonalne

Wysypka na szyi może być również problemem dermatologicznym. Odpowiadać za nią może na przykład łuszczyca, świerzb, także świerzb norweski czy grzybica skóry.

Przyczyną wysypki na szyi mogą być również zaburzenia hormonalne, co ma związek z tym, że hormony mają duży wpływ na funkcjonowanie skóry. Do tego typu patologii zalicza się trądzik hormonalny, zaburzenia tarczycy, zespół policystycznych jajników (PCOS), menopauza.

Na wygląd i kondycję skóry może wpływać także wiek oraz stres czy nieodpowiednia pielęgnacja ciała, nadmierna ekspozycja na słońce czy czynniki drażniące, takie jak choćby wełniana odzież, woda morska czy ostre elementy ubrań, takie jak suwaki czy guziki.

2. Jak wygląda wysypka na szyi i dekolcie?

Wysypka na szyi może przybierać różne formy. To mniejsze i większe plamy, pęcherzyki, wybroczyny, krostki lub grudki, które czasem łączą się w większe zmiany na skórze. Mogą obejmować całe ciało lub jego niewielką powierzchnię.

Zmianom na skórze często towarzyszy rumień i nieprzyjemne dolegliwości, takie jak pieczenie, silny świąd czy ból. Czasem pojawiają się także obrzęki stawowe czy powiększenie węzłów chłonnych.

Wysypka na szyi – kiedy do lekarza?

Zarówno drobne krostki na szyi i dekolcie dorosłego, jak i twarde krostki na szyi dziecka wymagają uwagi. Jeśli nie towarzyszą im objawy ogólne, nie jest konieczna wizyta u lekarza. Wystarczy obserwować zmiany na skórze.

Gdy zmianom na ciele towarzyszą objawy ogólne lub gdy wysypka się nasila, nie ustępuje lub jest bardzo dokuczliwa, dobrze umówić się na wizytę dermatologa.

3. Wysypka na szyi – leczenie

Jak leczyć wysypkę na szyi i dekolcie? To zależy zarówno od nasilenia zmian i dolegliwości, jak i przyczyny dermatozy. Przy alergii w przypadku większości przypadków wystarczy unikanie kontaktu z alergenem i leczenie objawowe. Pomóc może:

  • dieta eliminacyjna (gdy przyczyną jest nadwrażliwość pokarmowa),
  • zmiana płynu czy proszku do prania, kremu czy żelu pod prysznic (alergia kontaktowa),
  • zdjęcie problematycznej biżuterii (alergia kontaktowa).

Ulgę przynoszą również różne preparaty i leki antyhistaminowe dostępne w aptece w postaci kremów i maści czy tabletek. Niezależnie od przyczyny kluczowe jest unikanie drapania ciała oraz oczyszczanie skóry przy pomocy delikatnych kosmetyków myjących.

W przypadku zmian związanych z zaburzeniami hormonalnymi, alergiami, infekcjami lub innymi problemami zdrowotnymi, konieczne może być leczenie przyczynowe.

Gdy problem stanowi trądzik, dobrze jest zmienić kosmetyki pielęgnacyjne na te, które są przeznaczone do oczyszczania, nawilżania i odżywiania skóry problematycznej. Gdy rozpoznano zaburzenia hormonalne, lekarz może zalecić terapię hormonalną. W przypadku stanów zapalnych skóry leki przeciwzapalne, takie jak kortykosteroidy doustne lub miejscowe, a infekcji wirusowej lub grzybiczej – leki przeciwwirusowe lub przeciwgrzybicze.

Dowiedz się więcej:

Polecane dla Ciebie