Trądzik hormonalny - co go powoduje i jak go leczyć?
Trądzik hormonalny jest głównie problemem osób dorosłych. Najczęściej trądzik hormonalny pojawia się po 25 roku życia, dlatego nazywany jest też trądzikiem dorosłych. Najczęściej trądzik hormonalny dotyczy niestety kobiet, które częściej doświadczają wahań poziomu hormonów. Z trądzikiem hormonalnym często muszą się zmagać kobiety w ciąży.
1. Trądzik hormonalny - przyczyny
Zmiany skórne u kobiet są związane z gospodarką hormonalną, dlatego najczęściej trądzik pojawia się przed miesiączką, w okresie ciąży lub w czasie menopauzy.
Okazuje się jednak, że trądzik hormonalny jest też związany z nieodpowiednim odżywianiem, przemęczeniem i stresem. W tym wypadku na powstanie trądziku hormonalnego może wpływać nadmiar sebum wydzielane pod wpływem stresu. Sebum zatyka pory, a niezdrowa dieta, bogata w przetworzone, tłuste produkty dodatkowo zaognia zmiany w trądziku hormonalnym. Warto podkreślić również, że trądzik hormonalny pojawia się również u osób z chorą tarczycą.
2. Trądzik hormonalny - rodzaje
Dwa główne rodzaje trądziku hormonalnego to trądzik androgenny i estrogenny. Najczęściej występującą formą trądziku hormonalnego zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn jest trądzik androgenny. Ta postać trądziku hormonalnego jest wywoływana przez męskie hormony płciowe i ma postać dużych bolesnych krost i zaskórników. Zazwyczaj androgenny trądzik hormonalny pojawia się na plecach, szyi, brodzie oraz czole.
Estrogenny trądzik hormonalny objawia się zaczerwienieniem. Rumień w tej postaci trądziku hormonalnego jest związany z trwałym poszerzaniem się naczyń krwionośnych. Następnie pojawiają się czerwone krostki, którym towarzyszy swędzenie i pieczenie. Estrogenny trądzik hormonalny pojawia się na czole, policzkach, nosie i brodzie.
3. Trądzik hormonalny - leczenie
Sposób leczenia trądziku hormonalnego zależy od jego rodzaju. Więc zanim przejdziemy do leczenia trądziku hormonalnego, konieczne jest odpowiednie zdiagnozowanie. Diagnozę trądziku hormonalnego opiera się na badaniach krwi na poziom hormonów, a czasem również hormonów przysadki i tarczycy.
Leczenie trądziku hormonalnego prowadzone jest pod ścisłą kontrolą lekarza. Polega na przyjmowaniu antybiotyków i retinoidów. W czasie leczenia trądziku hormonalnego nie wolno się opalać ani wykonywać inwazyjnych zabiegów kosmetycznych. Nie można również starać się o dziecko.
Przyjmowanie leków doustnych na trądzik hormonalny jest czasem wspomagane przez użycie maści i kremów. Czasem, jeśli lekarz uzna to za konieczne, leczenie trądziku hormonalnego jest wspierane przez peelingi.
ZOBACZ TAKŻE:
- Skuteczne zioła na trądzik
- Problemy ze skórą u nastolatków
- Zaburzenia hormonalne u mężczyzn
4. Trądzik hormonalny - pielęgnacja
Skóra z trądzikiem hormonalnym wymaga odpowiedniej pielęgnacji, jednak warto w tym czasie wybierać kosmetyki naturalne. Im prostszy skład tym lepiej dla skóry pokrytej trądzikiem hormonalnym. Mydła i żele do mycia twarzy na bazie alkoholu nie są zalecane do pielęgnacji cery z trądzikiem hormonalnym. Warto natomiast stosować delikatne kosmetyki do cery trądzikowej, również te delikatnie złuszczające naskórek.
Najlepiej poprosić dermatologa, aby pomógł dobrać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji. Trądzik hormonalny można bowiem bardzo łatwo podrażnić i zaognić zmiany.