Jak pielęgnować skórę dziecka? Poznaj ważne zasady pielęgnacyjne
Artykuł sponsorowany Cocolita
Delikatna skóra dziecka wymaga szczególnej uwagi i odpowiednio dobranej pielęgnacji. Należy unikać stosowania kosmetyków przeznaczonych dla osób dorosłych, nawet jeśli posiadają naturalny, delikatny skład. Dlaczego? Bo skóra dziecka, zwłaszcza tuż po narodzinach, znacznie różni się od skóry dorosłego. Płaszcz hydrolipidowy jest bardzo cienki, a gruczoły łojowe jeszcze nie w pełni funkcjonują.
Wszystko to sprawia, że maluszek jest narażony na wiele czynników zewnętrznych, które mogą skutkować podrażnieniem jego skóry. Dlatego należy ją chronić zarówno przed warunkami atmosferycznymi, jak również przed zbyt silnymi kosmetykami, przegrzaniem czy wychłodzeniem.
Delikatna kąpiel maluszka w domu
Bardzo ważnym etapem pielęgnacji skóry dziecka jest oczywiście kąpiel. O czym warto pamiętać w trakcie tej codziennej czynności pielęgnacyjnej? Przede wszystkim o łagodnych produktach myjących do skóry ciała, twarzy i głowy. Warto, aby płyn, emulsja lub żel do kąpieli bazował na naturalnych składnikach:
• olejkach; • masłach ; • ekstraktach roślinnych.
Ważnym składnikiem kosmetyków myjących dla dzieci jest panthenol, który posiada silne właściwości nawilżające.
Produkty do kąpieli powinny zawierać bardzo delikatne środki myjące, aby nie wysuszyć skóry maluszka. Producenci kosmetyków dla dzieci często oferują płyny do kąpieli, które można stosować również na skórę głowy, zwłaszcza dla niemowląt. Oczywiście dostępne są również specjalne szampony dla dzieci, które łagodnie myją, pielęgnują skórę na głowie i co najważniejsze nie szczypią w oczy!
Właściwe nawilżanie skóry dziecka
Po kąpieli należy zadbać o odpowiednie nawilżenie dziecięcej skóry. Wybierz kosmetyki nawilżające bez parabenów, sztucznych barwników, mocnych substancji zapachowych czy wazeliny. Idealną propozycją są wszelkiego rodzaju oliwki dla dzieci, które można stosować zaraz po kąpieli. Dziecięce oliwki są najczęściej tworzone na bazie naturalnych olejków takich jak:
• olej ze słodkich migdałów; • olej ze słonecznika; • olej morelowy; • olej makowy; • olej jojoba.
Warto szukać produktów, które można stosować już od 1. miesiąca życia dziecka, aby od samego początku chronić skórę pociechy. Jednym z najpopularniejszych składników w kosmetykach dla dzieci jest bisabolol - pozyskiwany z olejku eterycznego z kwiatów rumianku. Bisabolol dodany do kremu czy oliwki działa łagodząco, przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Zdecydowanie przynosi ukojenie wrażliwej i delikatnej skórze dziecka. Oliwki, olejki nawilżające dla niemowląt i dzieci spełniają jeszcze jedną ważną rolę. Dzięki nim możemy wykonać wyciszający i uspokajający masaż całego ciała maluszka, który z pewnością ułatwi mu zasypianie.
Zapobieganie odparzeniom pieluszkowym
Pielęgnowanie niemowlęcej i dziecięcej skóry nierozerwalnie wiąże się z tematem odparzeń pieluszkowych. Noszenie pieluszki może bowiem powodować podrażnienia ma dziecięcej skórze. Jak temu zapobiegać? Należy przede wszystkim zadbać o nawilżenie tych partii ciała maluszka. Odwodniona i sucha skóra jest bardziej narażona na wszelkie uszkodzenia, otarcia i zaczerwienienia. Oprócz regularnej zmiany pieluszki oraz zakładania przewiewnych ubranek trzeba zwrócić uwagę właśnie na nawilżenie skóry.
Świetnie sprawdzą się w tym popularne maści na ochronne dla dzieci na bazie panthenolu, dostępne bez recepty. Łagodzące kremy i maści na odparzenia z pewnością przyniosą ulgę wrażliwej skórze dziecka. Z pomocą przyjdą również tradycyjne zasypki dla dzieci, które absorbują nadmiar wilgoci, łagodzą podrażnienia i chronią przed otarciami.
Ochrona przed słońcem i innymi czynnikami
W pielęgnacji skóry dziecka nie można zapomnieć o produktach, które chronią przed słońcem, wiatrem czy mrozem. To bardzo ważne, aby zabezpieczyć dziecko przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego. Na rynku dostępnych jest wiele dziecięcych kremów z filtrami SPF. Warto je stosować już w trakcie pierwszych spacerów oraz regularnie w kolejnych latach życia dziecka. Pamiętajmy, że ochrona przed słońcem powinna być całoroczna i nie może ograniczać się tylko do ciepłych miesięcy w roku.
Natomiast w okresie jesienno-zimowym możemy wspomagać skórę maluszka zimowymi kremami ochronnymi. Takie kosmetyki tworzą skuteczną barierę przed chłodem, zimnym wiatrem i szczypiącym w policzki mrozem. Dziecięce kremy na zimę wzmacniają płaszcz hydrolipidowy skóry i jej naturalne mechanizmy obronne.
Artykuł sponsorowany Cocolita