Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Paweł Baljon

Czerwone krostki u niemowląt. Jakie są ich przyczyny?

Czerwone krostki u niemowląt. Jakie są ich przyczyny?
Czerwone krostki u niemowląt. Jakie są ich przyczyny? (123rf)

Nieestetyczne czerwone krostki na skórze niemowlęcia mogą martwić rodziców, ale zmiany skórne i wysypka to bardzo częsty problem u noworodków i nieco starszych dzieci. Rodzice mogą mieć trudności ze zidentyfikowaniem przyczyny pojawienia się ich, ciężko jest bowiem odróżnić ugryzienie przez owada lub potówki od poważniejszych stanów, na przykład od reakcji alergicznej. Z tego powodu w przypadku pojawienia się takich zmian wskazana jest konsultacja z lekarzem, by ustalić przyczynę i rozpocząć leczenie.

spis treści

1. Najczęstsze odmiany zmian skórnych u niemowląt

U niemowląt najczęściej diagnozuje się pieluszkowe zapalenie skóry, które objawia się wysypką w okolicach narządów płciowych. Pojedyncze czerwone krostki u niemowląt pojawiają się w miejscach przylegania pieluszki, dziecko może być w tym czasie płaczliwe i rozdrażnione.

Stosunkowo częstym problemem jest również trądzik niemowlęcy, egzema, wysypka o podłożu wirusowym, rumień toksyczny, potówki, kontaktowe zapalenie skóry oraz pokrzywka.

Dla niewprawnego oka rodzica większość wyżej wymienionych stanów chorobowych skóry może wyglądać tak samo, ale doświadczony pediatra nie ma zwykle problemu z ustaleniem przyczyny pojawienia się krostek. Oprócz widocznych objawów, w postawieniu diagnozy pomocne są dodatkowe informacje, których udzielają rodzice.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Alergia u dzieci"

W identyfikacji przyczyny krostek u niemowlęcia ważne jest uwzględnienie wieku dziecka. Trądzik niemowlęcy, który objawia się skupiskami czerwonych krostek, występuje zwykle w ciągu 3-4 tygodni od narodzin dziecka.

Z kolei rumień toksyczny (choroba skórna powodująca płaskie czerwone krostki z czubkiem) pojawia się po piątym dniu życia dziecka i ustępuje samoistnie w ciągu 7-14 dni. Mimo iż noworodki mogą doświadczać wysypki alergicznej (np. pokrzywka lub egzema), specjaliści podkreślają, że jest to znacznie częstszy problem wśród 2-6-miesięcznych niemowląt.

2. Co warto wiedzieć o krostkach u niemowląt?

Niemowlęta nie są w stanie uchronić się przed ugryzieniami owadów, nie potrafią też powiedzieć o nich rodzicom. To czyni z nich doskonałe ofiary.

Do ugryzienia przez owady może dojść o każdej porze roku i w każdym domu, nawet w czystych pomieszczeniach, w których nie przebywają zwierzęta. Warto o tym pamiętać, szukając przyczyny czerwonych krostek na skórze dziecka. Jeśli na skórze pojawiło się mniej niż 20 krostek, a w samym ich środku widać niewielką dziurkę, wiele wskazuje na ugryzienie przez owady.

Dość częstym problemem są potówki, które powstają, gdy pory prowadzące do gruczołów potowych są zablokowane.

Wystąpienie potówek nie jest rzadkością, ponieważ niemowlęta nie pocą się. Jeśli za oknem jest gorąco lub wilgotno, pojawienie się potówek u dziecka to kwestia czasu. Zmiany na skórze mogą wystąpić również w wyniku zbyt ciepłego ubrania dziecka.

Potówki u niemowląt - wygląd, środki lecznicze
Potówki u niemowląt - wygląd, środki lecznicze

Potówki u niemowląt pojawiają się wskutek nadmiernego przegrzania. Potówki na skórze dzieci mają postać

przeczytaj artykuł

Mimo iż w wielu przypadkach czerwone krostki na skórze niemowlaka nie świadczą o poważnej chorobie, objawów tych nie należy lekceważyć. Jeśli dziecko ma wysoką gorączkę i czerwoną wysypkę rozprzestrzeniającą się z szyi i górnej części pleców do tułowia oraz kończyn, może mieć różyczkę.

Ta choroba wirusowa zwykle ustępuje samoistnie bez komplikacji, ale wysoka gorączka może powodować drgawki. Są one najczęściej niegroźne, ale mogą być trudnym doświadczeniem zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Jeśli zauważyłaś u swojego niemowlęcia drgawki gorączkowe, koniecznie skontaktuj się z lekarzem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze