Trwa ładowanie...

Kosmetyki do pielęgnacji dziecięcej skóry. Kiedy stosować emolienty dla dzieci?

Avatar placeholder
29.11.2019 12:12
Kosmetyki do pielęgnacji dziecięcej skóry. Kiedy stosować emolienty dla dzieci?
Kosmetyki do pielęgnacji dziecięcej skóry. Kiedy stosować emolienty dla dzieci?

Skóra dziecka, a szczególnie skóra noworodków i niemowlaków, to bardzo delikatna struktura. Przez pierwsze lata życia naskórek łatwo się podrażnia i przesusza. Cienka jeszcze skóra z łatwością przepuszcza do organizmu wszystkie substancje, które się na niej znajdą. Dlatego tak ważne jest stosowanie kosmetyków jak najmniej szkodzących naszym maluszkom. Jakie produkty pielęgnacyjne wybierać dla najmłodszych i kiedy stosować emolienty?

1. Jak wybierać kosmetyki dla dzieci?

Jedną z funkcji skóry jest ochrona naszego organizmu przed niepożądanymi substancjami i czynnikami zewnętrznymi. Choć tuż po urodzeniu skóra noworodka spełnia swoje podstawowe funkcje, potrzebuje czasu, żeby w pełni dojrzeć i realizować te same zadania co u dorosłego.

Cienki i delikatny naskórek maluszka łatwo ulega podrażnieniom, szybko się przesusza i odparza. Wystarczy, że niemowlak pochodzi dłużej w mokrej pieluszce, a na narządach płciowych i w pachwinach pojawi się zaczerwienienie, a nawet lekka wysypka.

U niektórych maluszków tak łatwo o odparzenia i otarcia, że często przechodzą one w stan zapalny (to tak zwane pieluszkowe zapalenie skóry). Choć u większości niemowlaków da się tę przypadłość wyleczyć odpowiednią pielęgnacją i kremami z dodatkiem cynku, u niektórych konieczne jest stosowanie maści sterydowych.

Jak zatem wybierać produkty pielęgnacyjne dla najmłodszych, żeby wspierać barierę ochronną skóry, nie powodować alergii i wysypek i nie dostarczać do organizmu dziecka zbędnych substancji? Złota zasada to: "im mniej, tym lepiej". Im krótszy skład produktu, tym lepiej dla naszego niemowlaka. Oczywiście, o ile produkt zawiera też jakościowe składniki. Na co zwracamy uwagę?

Uważnie czytamy ulotkę, sprawdzając, czy kosmetyk nie zawiera barwników, substancji zapachowych czy konserwantów, które mogłyby podrażnić skórę malucha, a nawet utrudniać mu oddychanie. Do najlepszych pod względem składników produkty to naturalne preparaty roślinne zawierające prawdziwe oleje (nie mineralne). Choć toleruje je większość maluszków, może się zdarzyć, że u niektórych wystąpi reakcja alergiczna np. na zawarte w składniku olejki eteryczne.

Co to oznacza, że produkt jest hipoalergiczny? Biorąc taki produkt z półki, możemy uznać, że kosmetyk z mniejszym prawdopodobieństwem wywoła u dziecka alergię. Jednak nie mamy żadnej gwarancji, czy preparat będzie odpowiednio delikatny dla niemowlęcej skóry.

"Hipoalergiczny" nie oznacza wcale "naturalny", a producenci lubią nadużywać tego słowa, żeby zachęcić nas do zakupu swoich produktów. Przede wszystkim szukamy więc dla naszego maluszka kosmetyków wolnych od ftalanów i parabenów. Te substancje uchodzą za potencjalnie szkodliwe dla dzieci.

2. Emolienty – co to ta produkty i kiedy je stosować?

Emolienty dla dzieci należą do grupy medycznych kosmetyków nawilżających, które natłuszczają skórę i zatrzymują w niej wodę , o cym mozna przeczytać na stronie https://www.emolium.pl/aktualnosci/jak-wybierać-produkty-do-pielęgnacji-skóry-maleństwa-czym-są-emolienty/#. Kiedy właściwie się je aplikuje, są ważnym środkiem leczniczym stosowanym w atopowym zapaleniu skóry.

Emolienty odbudowują naturalną barierę skórną, chronią skórę przed podrażnieniami i infekcjami oraz zmniejszają zaczerwienienie i świąd. Emolienty pokrywają skórę ochronnym filmem i ograniczają nadmierną przeznaskórkową utratę wody.

Co znajduje się w składzie emolientów? Jednym z ważniejszych składników tych preparatów jest wazelina, lanolina lub silikon czy olej parafinowy. Substancje te charakteryzują się dobrymi właściwościami natłuszczającymi i zmniejszającymi szorstkość oraz złuszczanie skóry. Emolienty mają za zadanie przyciągać dodatkowe porcje wody i zapobiegać jej utracie.

Dlatego w ich składzie znajdują się humektanty, takie jakie jak m.in. mocznik, glicerol, kwas hialuronowy czy kwas mlekowy. Te specjalne preparaty dbają też o zmiękczanie naskórka, co uzyskuje się, dodając do emolientów oleje roślinne (olej macadamia, masło shea). Lipidy uzupełniają ubytki w barierze naskórkowej, dzięki czemu skóra staje się miększa.

3. Emolienty dla dzieci – w jakich formach występują i jak je stosować?

Preparaty emolientowe występują pod kilkoma postaciami i stosuje się je w zależności od natężenia dolegliwości skórnych. Wśród emolientów wyróżnia się:

  • balsamy (lotiony) – przeznaczone do skóry owłosionej oraz uszkodzonej (stosowane np. przy wyprysku sączącym) dają się łatwo rozsmarować. Charakteryzują się jednak słabymi właściwościami nawilżającymi.
  • spreje – wygodne szczególnie w przypadku trudno dostępnych miejsc oraz stosowane przy bolesnych fragmentach skóry, której nie powinno się dotykać. Szybko się wchłaniają.
  • kremy – przeznaczone do stosowania w ciągu dnia, ponieważ nie są tłuste i szybko się wchłaniają
  • maści – bardzo dobre dla przesuszonej i twardej skóry. Mocno tłuste i bardzo dobrze nawilżające. Stosuje się je zazwyczaj na noc. Maści są najczęściej pozbawione konserwantów, dzięki czemu doskonale sprawdzają się u dzieci z bardzo wrażliwą skórą. Nie można ich jednak stosować przy wyprysku sączącym.
  • odpowiedniki mydła – emolienty do kąpieli, szampony i żele pod prysznic mają dodatkowo wspomagać działanie preparatów w kremie. Stosowane wspomagająco w terapii na przesuszoną i atopową skórę.

Jak aplikować preparaty emolientowe? Nakładamy je na skórę tuż po kąpieli lub prysznicu, ponieważ wtedy działają najskuteczniej. Balsamy, kremy i maści rozsmarowujemy z kierunkiem rośnięcia włosa, tak żeby nie blokować ujścia mieszków włosowych. Emolienty w postaci kremu nakładamy co 3-4 godziny, dla lepszej efektywności. Maścią smarujemy skórę co 6-8 h.

Preparatem pokrywamy całą skórę dziecka, a nie tylko obszary przesuszone lub dotknięte egzemą. W przypadku poprawy, nadal używamy emolientów. Lepiej zapobiegać kolejnym nawrotom choroby niż później ją leczyć. Dziecko może nie mieć widocznego zaczerwienienia, ale nadal odczuwać świąd. Emolienty mają pomóc maluchowi ograniczyć odczuwanie swędzenia lub całkowicie je wyeliminować.

Kiedy wybieramy się z maluszkiem cierpiącym na atopowe zapalenie skóry na basen, nałóżmy wcześniej na jego skórę tłusty emolient. Po basenie koniecznie zmyjmy pozostałości wody i preparatu i zaaplikujmy kosmetyk używany na co dzień. Jeśli skóra dziecka często się nadkaża, warto używać emolientów z dodatkiem substancji antybakteryjnych (w tej kwestii należy zasięgnąć porady lekarza).

Balsamy i kremy nakładamy na skórę dziecka częściej niż maści, dlatego zawsze miejmy przy sobie małe opakowanie emolientu stosowanego na co dzień. Jeśli dziecko po kilku pierwszych użyciach preparatu odczuwa pieczenie w miejscu aplikacji, należy to obserwować. Taka reakcja może się pojawić, ale nie powinna utrzymywać się zbyt długo. Jeśli maluszek jest niespokojny po każdej aplikacji kosmetyku, wypróbujmy inny preparat.

Emolienty w kremie (ale nie maści) warto przechowywać w lodówce. Schłodzone przynoszą większą ulgę po nałożeniu na skórę.

4. Pielęgnacja dziecięcej skóry – podstawowe zasady

Emolienty przeznaczone są dla maluszków z problemami skórnymi, takimi jak np. atopowe zapalenie skóry. Jeśli w rodzinie niemowlaka nikt nie cierpiał na egzemę i wywiad rodzinny w kierunku atopowego skóry jest negatywny, u dziecka nie ma potrzeby stosowania emolientów.

Zdrowa skóra malucha wymaga tylko delikatnej pielęgnacji i stosowania łagodnych środków myjących. Zamiast tradycyjnego mydła czy żelu dla dorosłych, używajmy specjalnych kosmetyków przeznaczonych dla maluszków. Płyny do kąpieli i żele do mycia dla dzieci są tak skomponowane, żeby nie uszkadzać naturalnej bariery ochronnej skóry. Sprawdzajmy jednak, czy płyn, który kupujemy nie zawiera agresywnych konserwantów, ftalanów, SLS i SLES.

Po kąpieli lub prysznicu osuszamy maluszka ręcznikiem bez pocierania jego skóry. Na zdrowy naskórek nie aplikujemy żadnych kremów i balsamów. Nadużywanie preparatów pielęgnacyjnych może powodować pogorszenie stanu skóry i przyzwyczajać ją do kosmetyków.

Kremy ochronne i maści stosujemy np. w przypadku zaczerwienienia okolicy pieluszkowej. Wtedy nakładamy cienką warstwę kremu z dodatkiem tlenku cynku. Kiedy tylko zaczerwienieni lub lekki stan zapalny ustąpią, zaprzestajemy aplikowania preparatu.

Emolienty dla dzieci pomagają przy schorzeniach skórnych i łagodzą stany zapalne, świąd i podrażnienia. Skutecznie nawilżają skórę, chronią ja przed uszkodzeniami i wzmacniają jej płaszcz lipidowy.

Materiał Partnera

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze