Trwa ładowanie...

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o zasiłkach rodzicielskich

Rodzice i opiekunowie nowo narodzonego dziecka mają prawo starać się o finansowe wsparcie ze strony państwa. Kiedy maluch przyjdzie na świat, przysługują im różne świadczenia. Co należy wiedzieć na ich temat?

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

spis treści

1. Świadczenia rodzicielskie dziś

Po zasiłek rodzicielski może zgłosić się każda kobieta, która została matką, niezależnie od tego, na jaki rodzaj umowy jest zatrudniona. Decyzja o wysokości pobieranego świadczenia należy do rodziców, którzy do wyboru mają trzy opcje:

  1. przez pierwsze 6 miesięcy mogą pobierać całą kwotę, która w kolejnej połowie roku zmaleje do 60% ;
  2. przez cały rok dostawać mogą 80% zasiłku;
  3. przez cały rok otrzymywać mogą 100% kwoty, jeżeli matka wykorzysta jedynie urlop macierzyński, rezygnując z rodzicielskiego. W takiej sytuacji świadczenie przyznane może zostać ojcu pod warunkiem, że prowadzi on własną działalność gospodarczą i posiada ubezpieczenie chorobowe.

W przypadku, kiedy matka dziecka jest bezrobotna i z tego tytułu pobiera zasiłek, okres jego przyjmowania może zostać wydłużony odpowiednio o ilość miesięcy, w których przysługiwałby jej zasiłek macierzyński. Jeżeli bezrobotna w okresie ciąży nie pobiera zasiłku, świadczenie rodzicielskie nie zostanie jej przyznane.

Rodzice, których dochód nie jest wyższy niż 1922 zł netto na jednego członka rodziny, mogą złożyć wniosek o przyznanie jednorazowego becikowego w wysokości 1000 zł. Wniosek w ośrodku pomocy społecznej złożyć może matka, ojciec, a także prawny opiekun dziecka.

2. Na jakie ulgi może liczyć rodzic?

Skorzystanie z ulgi podatkowej możliwe jest w sytuacji, kiedy wspólny dochód rodziców nie przekracza 112 tys. złotych. Jeżeli ich związek nie jest formalny, dochód jednego z nich nie może być wyższy niż 56 tys.

Ulga podatkowa na jedno dziecko wynosi 62,67 zł miesięcznie, na drugie – 92,67 zł, na trzecie – 139,01 zł, natomiast na czwarte – 185,34 zł.

3. Zasiłek rodzinny

Rodzinom, w których dochód na osobę nie jest wyższy niż 539 zł netto na jednego członka, przysługuje świadczenie w wysokości 77 zł/mies. na dziecko do 5. roku życia, 106 zł/mies. na dziecko pomiędzy 5. a 18. rokiem życia oraz 115 zł/mies. na dziecko pomiędzy 18. a 24. rokiem życia.

4. Dodatki do zasiłku rodzinnego

Po urodzeniu dziecka jednorazowo otrzymać można kwotę 1000 zł. W trakcie urlopu macierzyńskiego należy się także dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem, który wynosi 400 zł.Przewidziany jest również dodatek dla samotnego rodzica – to kwota 170 zł miesięcznie i 250 zł w przypadku, kiedy dziecko niepełnosprawne. Na dodatkowe wsparcie mogą liczyć ponadto rodzice, których dzieci podejmują naukę w szkole – jeżeli placówka znajduje się w innej miejscowości, przysługuje im 90 zł miesięcznie, plus 50 zł/mies. na pokrycie wydatków związanych z dojazdem. Dodatkowo raz w roku otrzymać mogą 100 zł na rozpoczęcie roku szkolnego. W przypadku rodziny wielodzietnej dodatek na wychowanie jednego dziecka wynosi 80 zł.

5. Co zmieni się w przyszłym roku?

Od przyszłego roku zmianie ulegną zasady dotyczące przydzielania zasiłków rodzicielskich. To dobra wiadomość przede wszystkim dla osób bezrobotnych, zatrudnionych w ramach umowy o dzieło, a także studentów, którzy przez rok po urodzeniu dziecka będą otrzymywać comiesięczne wsparcie.

Młodym rodzicom przysługiwać będzie wypłacane przez 12 miesięcy świadczenie w wysokości 1000 zł netto. Na złożenie wniosku będą mieć 3 miesiące od momentu przyjścia malucha na świat. Jeżeli termin ten zostanie przekroczony, pieniądze zaczną być wypłacane dopiero od chwili zgłoszenia się po świadczenie.

Należy zaznaczyć, że wysokość uzyskiwanego przez daną rodzinę dochodu nie będzie miała żadnego wpływu na decyzję o przyznaniu pomocy. W sytuacji, kiedy w trakcie korzystania ze świadczenia któreś z rodziców podejmie pracę, wypłacana suma zostanie obniżona do 500 zł.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.