Trwa ładowanie...

Dodatkowy urlop macierzyński

Avatar placeholder
28.10.2020 16:48
Dodatkowy urlop macierzyński
Dodatkowy urlop macierzyński (123rf)

Urlop macierzyński to przerwa w pracy spowodowana urodzeniem dziecka.W 2016 roku dodatkowy urlop macierzyński połączono z urlopem rodzicielskim. Ten drugi przysługuje tylko i wyłącznie po wykorzystaniu podstawowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze.

Oprócz urlopu macierzyńskiego kobietom przysługuje prawo do skorzystania z tak zwanego dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Mogą z niego skorzystać również ojcowie wychowujący dziecko, którzy byli na urlopie macierzyńskim. W 2012 roku dodatkowy urlop macierzyński przysługuje kobietom w wymiarze od 4 tygodni (po urodzeniu jednego dziecka) do 6 tygodni (w razie urodzenia większej liczby dzieci).

spis treści

1. Co warto wiedzieć o dodatkowym urlopie macierzyńskim?

W czasie przebywania na dodatkowym urlopie macierzyńskim pracownik jest chroniony przez prawo. Oznacza to, że pracodawca nie ma prawa wypowiedzieć lub rozwiązać umowy o pracę. Umowę można rozwiązać jedynie wtedy, gdy zachodzą okoliczności uzasadniające jej rozwiązanie, ale bez winy pracownika, a związki zawodowe w danym zakładzie pracy wyrażą zgodę. Umowa o pracę może zostać rozwiązana w czasie dodatkowego urlopu macierzyńskiego również w przypadku likwidacji zakładu pracy lub ogłoszenia upadłości.

Dodatkowy urlop macierzyński może zostać udzielony jednorazowo w postaci tygodnia albo jego wielokrotności. Tydzień urlopu oznacza w tym przypadku siedem dni kalendarzowych. Warto pamiętać, że dodatkowy urlop macierzyński jest udzielany na wniosek pracownika bezpośrednio po przebytym urlopie macierzyńskim. Wniosek powinien być złożony najpóźniej siedem dni przed rozpoczęciem dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

2. Czy w czasie dodatkowego urlopu macierzyńskiego można pracować?

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Inaczej niż w przypadku podstawowego urlopu macierzyńskiego pracownik przebywający na dodatkowym urlopie macierzyńskim może wykonywać pracę u pracodawcy, który udziela mu urlopu. W tym czasie można pracować w wymiarze nieprzekraczającym połowy pełnego wymiaru czasu pracy. Wówczas dodatkowy urlop macierzyński jest udzielany pracownikowi na pozostałą część codziennego wymiaru czasu pracy.

Aby móc pracować w trakcie dodatkowego urlopu macierzyńskiego, pracownik jest zobligowany do złożenia pisemnego wniosku nie później niż siedem dni przed podjęciem pracy. Wniosek powinien zawierać wymiar czasu pracy i okres, w którym pracownik chce połączyć wykonywanie pracy z korzystaniem z dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Pracodawca nie ma prawa odmówić swojemu pracownikowi możliwości skorzystania z tego przywileju.

Wiele świeżo upieczonym mam zastanawia się, czy dodatkowy urlop macierzyński ma wpływ na urlop wypoczynkowy. Przepisy jasno precyzują, że jeśli pracownica nie jest w stanie pójść na urlop w ustalonym wcześniej terminie z przyczyn, które usprawiedliwiają nieobecność w pracy (zwłaszcza z powodu przebywania na dodatkowym urlopie macierzyńskim), obowiązkiem pracodawcy jest przesunięcie urlopu wypoczynkowego na późniejszy termin. Część urlopu wypoczynkowego, która nie została wykorzystana w związku z dodatkowym urlopem macierzyńskim jest następnie udzielana w późniejszym, dogodniejszym terminie.

Dodatkowy urlop macierzyński zostanie wydłużony w 2014 roku o dwa tygodnie. Mimo to nawet obecnie dodatkowe tygodnie spędzone z dzieckiem mają dla świeżo upieczonych rodziców duże znaczenie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze