Trwa ładowanie...

Urodzisz dziecko? Nie zwolnią cię z pracy przez 6 lat

 Katarzyna Krupka
28.10.2020 16:46
Przyszłe mamy wraz z nowym rokiem zyskają więcej czasu na wychowanie swojego dziecka
Przyszłe mamy wraz z nowym rokiem zyskają więcej czasu na wychowanie swojego dziecka (Zdjęcie kobiety w ciąży / Shutterstock)

Nie chcesz stracić pracy? Nowe przepisy dotyczące urlopów macierzyńskich pomogą chronić kobiety przed zwolnieniem nawet do 6 lat.

spis treści

1. Idzie nowe – lepsze dla rodziny

Od stycznia 2016 roku wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące urlopów macierzyńskich. Co to oznacza dla matek?

Wydłużony urlop macierzyński, po dodaniu do siebie wszystkich okresów ochronnych będzie chronił nawet przez 70 miesięcy. Kiedy? Jeśli kobieta z krótkim odstępie czasu urodzi drugie dziecko.

Jak obliczyć okres ochronny? Czas trwania ciąży to 9 miesięcy, dodajmy do tego 12 miesięcy urlopu macierzyńskiego, 2 miesiące niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego (z 2 lat) oraz 12 miesięcy pracy w pomniejszonym wymiarze godzin. Wynik? 35 miesięcy.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Trzeba jednak pamiętać, że urlop wychowawczy będzie nadal bezpłatny, gdyż jest dodatkowym uprawnieniem rodzica. Płatny urlop wychowawczy przysługuje tylko osobom o niskim dochodzie.

2. Nie tylko mamy

Nowe przepisy wezmą pod opiekę również ojców. Jeśli ty pracujesz na umowę o pracę, a twoja żona na umowę zlecenie lub jest samozatrudniona – ty również będziesz chroniony przed zwolnieniem. Do momentu, kiedy dziecko ukończy 2 lata.

Urlop ojcowski trwa 2 tygodnie (14 dni kalendarzowych). Do tej pory musiał być wykorzystany do 12 miesiąca życia dziecka, a mężczyzna mógł zastąpić matkę w wychowaniu potomka po 14 tygodniach macierzyńskiego. Jeśli urlop macierzyński wydłuży się i weźmiemy pod uwagę urlop dodatkowy, ochrona ojca trwać będzie 38 tygodni.

3. Polityka prorodzinna

Czy nowe przepisy sprawią, że w Polsce kobiety zaczną rodzić więcej dzieci? Czy jest to udogodnienie dla kobiet? I tak i nie.

- Na podstawie badań prowadzonych przez CBOS wynika, iż od 2005 r. hierarchia wartości cenionych przez Polaków pozostaje dość stabilna. Niezmiennie najważniejsze obecnie jest szczęście rodzinne, które wymienia aż 82 proc.respondentów. Na podstawie tych wyników można założyć, że zmiany przepisów w tym zakresie zmienią niewiele. Natomiast warto zastanowić się, czy rodzina jest wartością realizowaną czy tylko uznawaną powszechnie za najwyższą. Zmiana przepisów z jednej strony może polepszyć sytuację kobiet na rynku pracy, a z drugiej też może im zaszkodzić, gdyż prawdopodobnie wpłynie na jakość dialogu pomiędzy pracownikiem, a pracodawcą, a także poprawi stopień zaufania. Z jednej strony nowe przepisy chronią matki przed zwolnieniem, ale z drugiej strony wykorzystując tak długi czas na wychowanie dziecka, kobiety tracą na swoim rozwoju osobistym i zawodowym. Rezygnują z kariery na rzecz wychowania, więc muszą też poświęcić coś ważnego - komentuje nowe przepisy Olga Pelekh, socjolog.

Warto jednak pamiętać, że pracodawcę na 21 dni przed rozpoczęciem urlopu trzeba poinformować o swoich planach. Nowe przepisy wchodzą w życie wraz z nowym rokiem – 1 stycznia 2016 roku.

Ciąża ma różne oblicza i nie zawsze bywa łatwa dla kobiet. Wiele nowych mam cierpi na depresję po porodzie - podziel się swoją historią i porozmawiaj z innymi kobietami, które też szukają wsparcia na naszym forum.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze