Trwa ładowanie...

Dokumenty do becikowego - potrzebne papiery, warunki otrzymania

Narodziny dziecka to niezwykłe wydarzenie w życiu rodziny. Becikowe jest znakiem życzliwości i uznania dla narodzin nowego obywatela. Dla wielu, zwłaszcza mniej zamożnych rodzin, jest bardzo potrzebnym i ważnym gestem. Bez względu na status materialny, jest uznaniem dla macierzyństwa. Jakie dokumenty są potrzebne do otrzymania becikowego? I kiedy należy zgłosić się z kompletem dokumentów i gdzie?

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

spis treści

1. Dokumenty do becikowego - potrzebne papiery

Becikowe to jednorazowa zapomoga z tytułu przyjścia dziecka na świat, wynosząca 1 000 zł. Jednak, aby ją otrzymać należy wypełnić i złożyć do MOPS-u komplet wszystkich dokumentów do becikowego, bez tego nie otrzymamy zapomogi.

Wniosek o becikowe
Wniosek o becikowe

Pisemny wniosek o becikowe należy złożyć w urzędzie gminy lub ośrodku pomocy społecznej.

zobacz galerię

WAŻNE - od 1 listopada 2009 r. wymagany będzie nowy dokument do becikowego - zaświadczenie lekarskie potwierdzające, że matka dziecka pozostawała pod opieką lekarską od 10. tygodnia ciąży do porodu. Zmiany dotyczą warunkowego wypłacania tzw. becikowego. Jego wypłacenie będzie uzależnione od przedstawienia przez osobę ubiegającą się o te pieniądze zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego objęcie odpowiednią opieką lekarską. Dokumenty potrzebne do becikowego:

  • dokument tożsamości osoby ubiegającej się o becikowe;

  • zaświadczenie lekarskie potwierdzające objęcie opieką lekarską od 10 tyg. ciąży do końca jej trwania;

  • skrócony akt urodzenia dziecka lub inny dokument urzędowy potwierdzający datę urodzenia dziecka;

  • pisemne oświadczenie, że na dziecko nie zostało wcześniej pobrane becikowe.

2. Dokumenty do becikowego - warunki otrzymania

Dokumenty do becikowego muszą bhyć wypełnione przez:

  • matckę;

  • ojca;

  • innego opiekuna prawnego.

Pieniądze z becikowego również mogą być przyznane tylko i wyłącznie tym osobom.

2.1. Becikowe extra

Dodatkowe 1000 zł za urodzenie dziecka przysługuje rodzinom ubogim, kwalifikującym się do zasiłku rodzinnego. Od 1 stycznia 2006 roku dwukrotnie wzrosła wysokość dodatku z tytułu urodzenia dziecka. Jest to tak zwany drugi tysiąc becikowego przysługujący najbiedniejszym rodzinom. Do dnia 31 grudnia 2005 roku, dodatek ten wypłacany był w wysokości 500 zł.

Zasiłek rodzinny przysługuje rodzinie, której dochód netto z roku poprzedzającego okres zasiłkowy, nie przekracza kwoty 504 zł (w przeliczeniu na osobę), a w przypadku, gdy członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne 583 zł. Do ustalenia dochodu rodziny wymaganym dokumentem do becikowego jest zaświadczenie z urzędu skarbowego.

Aby uzyskać drugi tysiąc becikowego należy być uprawnionym do zasiłku rodzinnego. Nie ma możliwości otrzymania samego dodatkowego becikowego bez zasiłku rodzinnego. Dlatego trzeba najpierw złożyć wniosek o zasiłek rodzinny wraz z dodatkami, w którym należy zaznaczyć: dodatek z tytułu urodzenia dziecka.

Musisz to wiedzieć

Becikowe stanowi dodatkowy dochód dla rodziców, którym pieniądze zwłaszcza w tym czasie są niezwykle potrzebne. Za te pieniądze można kupić dziecku potrzebne rzeczy. Pieniądze te są zbawieniem dla rodzin biednych. Pieniądze z becikowego powinny posłużyć tylko i wyłącznie dziecku, a nie zachciankom rodziców.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.