Trwa ładowanie...

Wielkanocny stół kobiet w ciąży, mam karmiących i maluchów

Avatar placeholder
10.04.2022 14:42
Wielkanocny stół kobiet w ciąży, mam karmiących i maluchów
Wielkanocny stół kobiet w ciąży, mam karmiących i maluchów (Źródło: Shutterstock)

Świąteczne menu to nie lada wyzwanie dla kobiet w ciąży, tych, które właśnie karmią piersią, ale również mam małych dzieci. Co wolno jeść, a co zaszkodzi? Czy wszystkich smakołyków można spróbować bezkarnie? Czego lepiej sobie ich odmówić?

spis treści

1. Z myślą o przyszłej mamie

Jeżeli właśnie jesteś w ciąży, pamiętaj, że już od momentu poczęcia masz wpływ na zdrowie malucha. Wtedy rozpoczyna się bowiem wyjątkowy okres 1000 pierwszych dni życia, w którym masz największy i trwały wpływ na jego zdrowie teraz i w dorosłości. Już w czasie ciąży, za twoim pośrednictwem, dziecko może poznawać pierwsze smaki, również te ze świątecznego stołu. By zapewnić dziecku bezpieczeństwo, zrezygnuj z niektórych potraw.

Czego powinna unikać przyszła mama podczas wielkanocnego śniadania?

Dań z dodatkiem surowych jaj. Sernik na zimno czy domowy majonez nie są wskazane dla ciężarnych kobiet, ponieważ niosą za sobą ryzyko zakażenia salmonellą. Ze świątecznego stołu wybierz jajka gotowane na twardo, faszerowane rybą lub warzywami. Do dekoracji jajek użyj jogurtu naturalnego, który ma dużo mniej tłuszczu.

Surowych ryb. Święta wielkanocne nie obfitują w dania rybne, ale pamiętaj, żeby te, które wybierasz, były pieczone, duszone bądź przygotowywane na parze. Kobiety w ciąży muszą unikać ryb, które mogą być zanieczyszczone rtęcią (np. makreli). Śledź jest jednym z gatunków, które posiadają jej najmniej.

Warto przeczytać:

Ciast z dużą ilością cukru i twardych margaryn. Zawierają niezdrowe kwasy tłuszczowe, niewskazane dla przyszłej mamy, są bardzo kaloryczne i nie dostarczają prawie żadnych wartościowych składników odżywczych. Unikaj gotowych ciastek i ciasta francuskiego, które są zazwyczaj bardzo tłuste. Jeżeli bardzo chcesz zjeść coś słodkiego, skuś się na kawałek domowej babki piaskowej lub szarlotki.

2. Pierwsza Wielkanoc z niemowlęciem

Dla dziecka najlepszym rozwiązaniem jest wyłączne karmienie piersią przez pierwszych 6 miesięcy życia. Mleko mamy to odżywczy i zbilansowany pokarm, który dostarcza wszystkich składników, jakich organizm malca potrzebuje do prawidłowego rozwoju. Dzienne zapotrzebowanie energetyczne kobiet karmiących rośnie o około 500 kalorii.

7 powodów, dla których warto jeść jajka
7 powodów, dla których warto jeść jajka [7 zdjęć]

To zaskakujące, ale z biegiem lat zmieniło się nasze postrzeganie jajek. Jeszcze kilka lat temu twierdzono,

zobacz galerię

Dlatego dieta kobiet karmiących powinna być dopasowana pod względem wartości energetycznej oraz odżywczej do potrzeb ich organizmu w tym okresie. Niestety, jak wynika z raportu z badania przeprowadzonego przez dr inż. Danutę Gajewską oraz prof. Barbarę Królak-Olejnik we współpracy z fundacją NUTRICIA, średnia wartość kaloryczna diet matek karmiących jest za niska i nie przekracza 1800 kalorii. Ekspertki zwróciły również uwagę na różnice w wartości energetycznej ocenianych jadłospisów, od niespełna 600 do ponad 4000 kalorii dziennie.

Jako mama karmiąca szczególnie zadbaj o zbilansowaną dietę, wielkanocne menu powinno być lekkie i urozmaicone. Ostrożnie próbuj smaków dań i obserwuj reakcję malucha. Staraj się wybierać potrawy lekkostrawne. Uważaj na grzyby, lepiej zrezygnuj z dań z ich dodatkiem.

3. Świąteczny stół dla najmłodszych

Wielkanoc może być świetną okazją do próbowania nowych smaków dla niemowlęcia, które rozpoczęło już przygodę z rozszerzaniem diety. Warto jednak pamiętać, że organizm dziecka jest szczególnie wrażliwy i nie jest gotowy na wszystkie posiłki z dorosłego stołu, nawet z tak wyjątkowej okazji, jaką są święta.

Przeczytaj także:

Pamiętaj też o zasadzie wprowadzania nowych pokarmów pojedynczo i obserwacji reakcji dziecka. Niemowlęta i małe dzieci są szczególnie wrażliwe na niedobry lub nadmiary składników odżywczych, dlatego ich codzienne menu powinno zapewnić odpowiednie proporcje białka, węglowodanów, tłuszczu i witamin. U dziecka w pierwszych latach życia intensywnie rośnie mózg, rozwija się układ odpornościowy i pokarmowy, programuje się metabolizm i dojrzewa system detoksykacyjny.

W przygotowaniach do świąt uwzględnijmy zatem specjalne potrzeby żywieniowe i zwracajmy uwagę na bezpieczne i sprawdzone produkty. Żywność przeznaczona specjalnie dla niemowląt i małych dzieci, która posiada oznaczenie wieku na opakowaniu, spełnia wszystkie normy bezpieczeństwa i dostarcza odpowiednich proporcji składników odżywczych. Jeśli chcemy zaspokoić pragnienie dziecka, podawajmy mu do picia wyłącznie wodę.

4. Świąteczne nawyki

Dzieci lubią naśladować dorosłych, dlatego skupiając się na kształtowaniu zdrowych nawyków u swojej pociechy, nie zapominajmy o dawaniu dziecku odpowiedniego przykładu. Rodzice najmłodszych dzieci powinni zwrócić uwagę na swoje wielkanocne talerze.

W te święta zrezygnuj z całodziennego przesiadywania przy stole, łatwo bowiem stracić panowanie nad liczbą spożywanych posiłków oraz ich objętością. Skorzystajcie całą rodziną z wolnych dni i wybierzcie się długi spacer. Ciepłe i rodzinne chwile w gronie najbliższych, przy zdrowych i zbilansowanych świątecznych przysmakach, to gwarancja zdrowia twojego dziecka teraz i w dorosłym życiu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze