Trwa ładowanie...

Tabelka wczesnoporonna – pigułka "po", ryzyko ciąży, szkodliwość, recepta

Avatar placeholder
07.12.2017 14:27
Tabletki wczesnoporonne mogą mieć wiele skutków ubocznych
Tabletki wczesnoporonne mogą mieć wiele skutków ubocznych (Shutterstock)

Tabletka wczesnoporonna jest często określana zamiennie jako pigułka "po". Jednak tabletki wczesnoporonne to zupełnie inny produkt. Na temat tabletek wczesnoporonnych narosło wiele mitów i niedomówień. Kobiety zazwyczaj nie wiedzą dokładnie jaki wpływ tabletki wczesnoporonne mają na ich organizm i kiedy można by je stosować.

Zobacz film: "Jak wybrać odpowiednią antykoncepcję?"
spis treści

1. Tabletka wczesnoporonna - pigułka "po"

Tabletka wczesnoporonna według polskiego prawa jest stosowana w celu przeprowadzenia aborcji. Natomiast pigułki "po" są formą antykoncepcji postkoitalnej, którą można stosować przed stosunkiem lub zaraz po nim. Pigułka "po" jest stosowana, gdy kobieta obawia się, że stosowana metoda antykoncepcji zawiodła. Jest to więc antykoncepcja awaryjna, którą można dostać w aptece.

Natomiast tabletki wczesnoporonne są stosowane w celu usunięcia ciąży na wczesnym etapie jej rozwoju. Według przepisów polskiego prawa jest to aborcja, a więc środki te są zabronione. Oficjalnie tabletki wczesnoporonne są niedostępne i nie można ich stosować. Jednak obecnie te dwa pojęcia są stosowane często zamiennie, a środki stosowane po stosunku określa się mianem tabletek wczesnoporonnych.

Mity dotyczące antykoncepcji
Mity dotyczące antykoncepcji [10 zdjęć]

Istnieje wiele plotek i mitów dotyczących stosowania poszczególnych metod antykoncepcji. Warto wiedzieć,

zobacz galerię

2. Tabletka wczesnoporonna - ryzyko ciąży

Tabletka wczesnoporonna nie daje gwarancji, że ciąża się nie rozwinie. Według producentów tabletki wczesnoporonne gwarantują uniknięcie ciąży w 60-90 proc., na co wpływa w dużej mierze czas, w jakim przyjęto tabletkę wczesnoporonną.

3. Tabletka wczesnoporonna - szkodliwość

Tabletka wczesnoporonna niesie za sobą pewne skutki uboczne i konsekwencje. Do najczęściej wymienianych skutków ubocznych tabletek wczesnoporonnych należy ból głowy, nudności, biegunki, wymioty, spadek samopoczucia oraz zmęczenie. Tabletki wczesnoporonne wywołują często krwawienie i mogą zaburzyć cykle miesiączkowe.

Reakcja organizmu na tabletki wczesnoporonne zależy od danej osoby. Nie należy o nich jednak zapominać, gdy sięgamy po tabletki wczesnoporonne. Bardzo ważny jest ogólny stan zdrowia kobiety, ponieważ przyjmowane leki mogą wejść w interakcje ze składnikami tabletek wczesnoporonnych. Dlatego warto stosować antykoncepcję postkoitalną pod nadzorem lekarza.

ZOBACZ TAKŻE:

4. Tabletka wczesnoporonna - jak często można je przyjmować

Tabletka wczesnoporonna zawiera dużo wyższe stężenie hormonów niż normalne tabletki antykoncepcyjne. Dlatego też tabletki wczesnoporonne stosowane zbyt często mogą wywołać nieprzewidziane groźne dla zdrowia niepożądane skutki uboczne.

5. Tabletka wczesnoporonna – zdobycie recepty

Tabletka wczesnoporonna jest wypisywana przez lekarza. Taktując tabletki wczesnoporonne, jako synonim pigułek "po" lekarz może odmówić wypisania recepty, ponieważ lekarz nie ma takiego obowiązku. Lekarz może odmówić wypisania recepty na tabletki wczesnoporonne ze względu na zdrowie kobiety, ale też ze względu na etykę. Zdarza się, że ginekolog odmawia wypisania recepty na tabletki wczesnoporonne, powołując się na tzw. klauzulę sumienia. Zazwyczaj jednak pacjentka i tak zdobywa tabletki wczesnoporonne. Wszystko zależy od światopoglądu ginekologa. Należy również pamiętać, że tabletki wczesnoporonne, czyli po prostu pigułki "po" są lepszym rozwiązaniem niż niechciana ciąża.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze