Trwa ładowanie...

Płodność po odstawieniu tabletek

Avatar placeholder
05.01.2022 16:03
Płodność po odstawieniu tabletek
Płodność po odstawieniu tabletek

Płodność po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych zwykle przychodzi dość szybko. W kilka miesięcy organizm jest całkowicie gotowy na poczęcie dziecka, a u niektórych osób całkowita płodność wraca niemal z chwilą odstawienia tabletek. Doustna antykoncepcja hormonalna nie pozostawia żadnych „śladów” w organizmie kobiety i nie utrudnia zajścia w ciążę, niezależnie od tego, jak długo kobieta przyjmowała tabletki.

spis treści
Jakie dodatkowe korzyści niesie za sobą stosowanie tabletek antykoncepcyjnych?
Jakie dodatkowe korzyści niesie za sobą stosowanie tabletek antykoncepcyjnych? [10 zdjęć]

Od momentu pojawienia się pierwszych tabletek antykoncepcyjnych, z roku na rok coraz bardziej rośnie

zobacz galerię

1. Organizm kobiety po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych

Już w kilka dni po odstawieniu doustnej antykoncepcji hormonalnej organizm jest wolny od dodatkowych hormonów zawartych w tabletkach. Jeśli jednak chodzi o pierwszą owulację po odstawieniu tabletek, to jej nadejście zależy od indywidualnych predyspozycji organizmu. W niektórych przypadkach zajmie to kilka tygodni, w innych nawet kilka miesięcy. Całkowita równowaga hormonalna po odstawieniu tabletek najczęściej nadchodzi około dwóch-trzech tygodni po zaprzestaniu przyjmowania tabletek.

Płodność kobiety po odstawieniu doustnej antykoncepcji hormonalnej nie jest w żaden sposób uzależniona od tego, jak długo kobieta zażywała pigułki antykoncepcyjne.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Jeśli kobieta przyjmowała tabletki antykoncepcyjne także po to, aby wyregulować sobie cykl, po odstawieniu tabletek cykle powrócą do dawnych nieregularności. Jeśli wcześniej kobieta miała problemy z owulacją, np. cykle bezowulacyjne, to po odstawieniu tabletek mogą się one znowu pojawić.

2. Zajście w ciążę po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych

W zależności od organizmu, można zajść w ciążę niemal od razu po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych. Są nawet przypadki (bardzo rzadkie) zajścia w ciążę w czasie brania tabletek. Zajście w ciążę od razu po odstawieniu lub jeszcze w czasie brania tabletek nie wpłynie negatywnie na przebieg ciąży ani na płód. Zalecane jest jednak, aby ze staraniami poczekać kilka miesięcy, aż cykl kobiety całkowicie się ustabilizuje. W tym czasie można także zacząć przyjmować witaminy prenatalne, korzystne dla dziecka, rzucić palenie, jeśli kobieta lub jej partner palą, ograniczyć alkohol, częściej przebywać na świeżym powietrzu i walczyć ze stresem.

Jeśli kobieta chce zmniejszyć ryzyko pojawienia się u dziecka wad rozwojowych (niestety, takie ryzyko jest zawsze, choć zwykle niewysokie), powinna przed rozpoczęciem starań o dziecko zacząć przyjmować witaminy i minerały dla kobiet w ciąży, szczególnie kwas foliowy, który zapobiega pojawieniu się wad cewy nerwowej.

Jeśli para stara się o dziecko, najprawdopodobniej zajmie im to do dwunastu miesięcy (tyle zajmuje to 85 proc. par starających się o dziecko, niezależnie od tego, czy kobieta wcześniej przyjmowała tabletki antykoncepcyjne). Średnio starania o ciążę trwają około czterech-pięciu miesięcy. Jeśli para przez dłuższy czas stara się o dziecko, nie jest to wina odstawionej antykoncepcji hormonalnej. Trzeba zrobić odpowiednie badania na płodność – dotyczy to zarówno kobiety, jak i mężczyzny. Odpowiednie badania i zebrany wywiad lekarski od obojga partnerów mogą pomóc w odnalezieniu przyczyny problemów z poczęciem i wyleczeniu jej.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze