Trwa ładowanie...

"Świecka Komunia" - czy to dobry pomysł?

 Ewa Rosiecka
Ewa Rosiecka 13.05.2022 18:35
Świecka Komunia może być dobrą alternatywą dla niewierzących dzieci
Świecka Komunia może być dobrą alternatywą dla niewierzących dzieci (Adobe Stock)

"Świecka komunia" to nowy sposób na wynagrodzenie dzieciom niewierzącym brak przyjęcia oraz prezentów związanych z tym wydarzeniem. Pomysł budzi jednak wiele kontrowersji i nie każdy popiera takie podejście, mówiąc, że albo się wierzy w Boga, albo nie. Jak wygląda "świecka komunia"? Czy warto organizować dziecku takie przyjęcie?

spis treści

1. Skąd pomysł na "świecką komunię"?

Pierwsza Komunia Święta jest dla dzieci niezwykle ważnym wydarzeniem, do którego przygotowują się z dużym wyprzedzeniem, rodzice zaś zajmują się organizacją przyjęcia. Coraz częściej zamiast tradycyjnych obiadów, urządzają huczne imprezy. Rezerwują w tym celu restauracje i hotele, często organizując również dodatkowe atrakcje.

Ten czas może być trudny dla dzieci, które nie przystępują tak jak ich rówieśnicy do Pierwszej Komunii. Rodzice nie chcą, aby czuły się gorsze i chcą im w jakiś sposób wynagrodzić brak prezentów.

Zobacz film: "Wysokie oceny za wszelką cenę"

Na popularnych blogach parentingowych pojawia się coraz więcej wpisów rodziców, którzy przyznają, że zamiast religijnego przeżycia wyprawiają swoim dzieciom "świecką komunię". Wielu rodziców popiera takie działania, pozytywnie się do nich odnosząc. Nie brakuje jednak również głosów sprzeciwu, które uważają, że tego typu wydarzenie nie powinno mieć miejsca.

Czy warto zatem organizować tego typu imprezę, czy lepiej wynagrodzić to dziecku w inny sposób? Oto nasza lista wad i zalet "świeckiej komunii".

Hity komunijne sprzed lat. Czy też to dostałeś?
Hity komunijne sprzed lat. Czy też to dostałeś? [6 zdjęć]

Dzisiejsze komunie wiele osób krytykuje jako targowiska próżności. Zarzuca się komercjalizowanie tego

zobacz galerię

2. Zalety i wady "świeckiej komunii"

Zwolennicy tego typu wydarzenia mają sporo argumentów przemawiających za organizacją przyjęcia. Najpopularniejszym powodem, dla którego rodzice decydują się na nie, jest sprawienie, aby dziecko nie czuło się gorsze od rówieśników.

Innym istotnym powodem, dla którego organizujemy takie przyjęcia, jest chęć wyprawienia spotkania rodzinnego, ze smacznym jedzeniem oraz tortem.

Taka "świecka komunia" może być także nagrodą dla dziecka za dobre zachowanie, udział w dodatkowych zajęciach lub za dobre wyniki w nauce, jako dodatkowy motywator.

Minusem tego rodzaju wydarzenia może być reakcja niektórych członków rodziny na zaproszenie do udziału w takiej komunii. Wielu z nich może w ogóle nie przyjąć zaproszenia, nie mogą pojąć sensu takiej imprezy.

Organizacja "świeckiej komunii" może być dobrą alternatywą dla niewierzących dzieci, jednak jej organizacja zależy od woli rodziców, a przede wszystkim dziecka. Warto w pierwszej kolejności porozmawiać z nim i upewnić się, że takie rozwiązanie jest dla niego odpowiednie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze