Trwa ładowanie...

Komunia 2024. Stroje, prezenty i życzenia

 Ewa Rosiecka
02.04.2024 10:58
Pierwsza Komunia Święta to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu dziecka
Pierwsza Komunia Święta to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu dziecka (Adobe Stock)

Komunia 2024 już za pasem. Rodzice tegorocznych trzecioklasistów oraz sami zainteresowani mają coraz mniej czasu na przygotowanie się do tego ważnego wydarzenia. Przygotowania odbywają się nie tylko w Kościele czy w szkole. Mamy szukają inspiracji na fryzurę na komunię, ojcowie rezerwują lokal na przyjęcie komunijne, chrzestni i dziadkowie zaś zastanawiają się, jaki prezent będzie na tę okazję odpowiedni. Oto nasz krótki poradnik na temat przygotowania się do sakramentu, najmodniejszych fryzur komunijnych oraz prezentów i życzeń, którymi warto obdarować dziecko. Sprawdź!

spis treści

1. Komunia 2024 - kiedy wypada?

Termin Pierwszej Komunii Świętej zależy zwykle od konkretnej szkoły oraz parafii. Czasem pierwsze uroczystości komunijne odbywają się już w kwietniu, najczęściej jednak w maju i w czerwcu.

2. Komunia 2024 - jak wyglądają przygotowania do sakramentu?

Do Pierwszej Komunii Świętej przystępują obecnie uczniowie klas trzecich szkół podstawowych. Intensywne przygotowania rozpoczynają się już na początku roku szkolnego, w którym ma się odbyć Komunia. Katecheci na lekcjach religii uczą dzieci modlitw oraz wypełniania praktyk religijnych.

Zobacz film: "Wysokie oceny za wszelką cenę"

Równolegle odbywają się spotkania w Kościele, często także z rodzicami, przed samą uroczystością zaś mają miejsce próby. Harmonogram przygotowań to kwestia indywidualna każdej parafii.

Co najczęściej kupuje się dzieciom na pierwszą komunię świętą?
Co najczęściej kupuje się dzieciom na pierwszą komunię świętą?

Połowa maja już za nami, sezon komunijny w pełni. A jak komunie, to i prezenty, które Polacy masowo

przeczytaj artykuł

3. Komunia 2024 - w domu czy w restauracji?

Pierwsza Komunia Święta jest wielkim wydarzeniem w życiu zarówno dziecka, jak i całej rodziny. Poza przeżyciem duchowym znaczenie ma również oprawa wydarzenia, a także przyjęcie komunijne, które się po niej odbywa.

Obecnie niewiele osób decyduje się na organizację Komunii w domu. Rezerwacja sali w restauracji lub w hotelu jest droższa od przyjęcia w domu, jednak pozwala nam uniknąć wielogodzinnego przygotowywania posiłków, szczególnie jeśli mamy w planach zaprosić dużą liczbę gości, obsługi gości oraz porządków przed i po imprezie.

Warto odpowiednio wcześniej zarezerwować lokal, ponieważ najbardziej oblegane restauracje mogą mieć rezerwacje nawet na dwa lata do przodu. Koszt przyjęcia w restauracji to około 150-200 zł za osobę.

4. Kiedy wręczać zaproszenia na Komunię?

Zwykle na Komunię zapraszamy około 30 osób, choć zdarzają się przyjęcia, gdzie lista gości zawiera nawet 100 osób. Zaproszone osoby powinniśmy poinformować z wyprzedzeniem, najlepiej kilkutygodniowym, aby goście mieli czas na zarezerwowanie terminu oraz potwierdzenie swojej obecności.

5. Strój na Komunię 2024

Strój na Komunię dla dziecka jest zależny od parafii. W większości stroje są ujednolicone, aby każde dziecko czuło się komfortowo i na kilka miesięcy przed uroczystością są szyte na miarę.

W innych parafiach każdy rodzic dobiera dziecku strój indywidualnie. W przypadku dziewczynek będzie to sukienka, wianek na głowę, buciki, rękawiczki i torebeczka. W przypadku chłopców koszula, garnitur i buty, a czasem dodatkowo, krótka biała alba.

6. Fryzury na Komunię 2024 dla dziewczynek

Fryzury na Komunię dla dziewczynek rządzą się od lat niezmiennymi zasadami. Najważniejsza z nich mówi, aby fryzura była dopasowana do okoliczności, subtelna, stosowna i w miarę możliwości naturalna. Nie powinna kojarzyć się z ekstrawaganckimi fryzurami dla dorosłych pań.

Fryzura może być wzbogacona o akcenty podkreślające czystość i niewinność dziecka jak kwiaty, wstążki, kokardki czy perełki.

Długie włosy ładnie wyglądają w postaci fal, ułożonych w luźne sploty lub po prostu rozpuszczonych, ozdobionych różnego rodzaju komunijnymi akcesoriami.

W przypadku krótkich włosów warto je gładko zaczesać i udekorować jedną większą ozdobą. Jeśli dziewczynka ma proste włosy, możemy je urozmaicić jednym pojedynczym warkoczykiem lub małym kawałkiem białej organzy.

Fryzury komunijne - jak uczesać dziewczynkę
Fryzury komunijne - jak uczesać dziewczynkę [6 zdjęć]

Pierwszym istotnym świętem w życiu młodego chrześcijanina jest uroczystość Komunii Świętej. Jest to

zobacz galerię

7. Jaki prezent podarować dziecku z okazji Pierwszej Komunii?

Tematem, który spędza sen z powiek wielu chrzestnych, ale także innych członków rodziny jest prezent komunijny. Wielu z nas zastanawia się, czym obdarować dziecko, aby sprawić mu radość w tym niezwykle ważnym dniu.

Istnieje lista prezentów uniwersalnych, z których z łatwością wybierzemy coś dla siebie. Jest to:

  • Medalik z grawerem;
  • Rower;
  • Aparat fotograficzny;
  • Zegarek;
  • Rolki.

Wiele osób zamiast prezentu decyduje się na podarowanie dziecku gotówki. Ile powinno się dać do koperty na Komunię? Przyjęło się, że chrzestni oraz dziadkowie dają nieco więcej niż reszta rodziny (400-500 zł do 1000 zł). Dalsza rodzina lub bliscy i przyjaciele mogą podarować 200-300 zł.

8. Życzenia na Komunię 2024

Pamiętajmy, aby do prezentu komunijnego dodać również kartkę z życzeniami. Co powinno się w niej znaleźć? Poniżej publikujemy kilka wierszowanych życzeń, które z pewnością sprawią radość głównemu bohaterowi wydarzenia!

"Dziś dla Ciebie radość niesłychana,

bo idziesz z miłością na spotkanie Pana.

Pamiętaj, że on Cię zawsze usłyszy,

czy modlisz się głośno, czy w głębokiej ciszy."

"Jezu Najsłodszy, Ojcze i Panie,

dziś moje pierwsze z Tobą spotkanie.

Przyjmij w ofierze me serce małe,

by Cię kochało przez życie całe."

"Komunia dziś sprawiła, że się stałaś

ukochanym dzieckiem Boga

jego łaskę otrzymałaś

z nią jest prosta każda droga

ufaj Bogu nie pytając

co on w zamian dać ci może,

swoje serce mu oddając

wiesz, że zawsze Ci pomoże."

"Niech w Twym sercu zawsze gości,

Bóg dobroci, Bóg miłości.

W Uroczystym Dniu,

Pierwszego Pełnego Uczestnictwa,

We Mszy Świętej.

Obfitych łask z Nieba."

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze