Trwa ładowanie...

Sprawdzili, co się stanie, gdy dziecko połknie klocek LEGO. Zaskakujące badania

Avatar placeholder
30.11.2018 08:10
Naukowcy sprawdzili, czy połknięcie klocka jest niebezpieczne
Naukowcy sprawdzili, czy połknięcie klocka jest niebezpieczne (123RF)

Klocki LEGO sprawiają radość już kolejnemu pokoleniu. Jednak w każdym z nich znajdą się też zatroskani rodzice, którzy obawiają się, że ich maluch może niefortunnie połknąć drobny element. Naukowcy postanowili sprawdzić, czy niesie to ze sobą negatywne konsekwencje dla zdrowia i życia.

1. Co się dzieje, gdy dziecko połknie LEGO?

Jak podaje dziennik "Fakt", międzynarodowy zespół pediatrów przeprowadził badania mające na celu sprawdzenie, czy połknięcie małego klocka niesie negatywne konsekwencje dla zdrowia. W testach wzięło udział 6 ochotników, którzy na co dzień są pracownikami służby zdrowia. Jedynym kryterium ograniczającym wybór badanych był stan zdrowia – żaden z nich nie mógł być po operacji żołądka lub jelit.

Zabawki dla małych dzieci
Zabawki dla małych dzieci [2 zdjęcia]

Zabawki interaktywne potrafią na dłużej skupić uwagę dziecka.

zobacz galerię

Każdy z nich miał za zadanie połknąć jeden klocek. Następnie indywidualnie obserwowali swoje odchody – częstość wypróżnień i wygląd kału. Jakie były zatem wyniki badań? 5 z nich znalazło w wydalanych odchodach połknięty klocek. Najwcześniej został wydalony po upływie 1,71 dnia. Pozostałe najpóźniej w ciągu 3 dni.

Zobacz film: "Toksyczne zabawki. Nie kupuj ich na Mikołaja"

Co to oznacza? Okazuje się, że połknięcie klocka raczej nie spowoduje zagrażających życiu problemów ze zdrowiem. Ludzki organizm jest w stanie go wydalić w ciągu kilku dni. Zatroskani rodzice mogą więc być chociaż odrobinę spokojniejsi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze