Przejdź na WP

Sprawdzili, co się stanie, gdy dziecko połknie klocek LEGO. Zaskakujące badania

Klocki LEGO sprawiają radość już kolejnemu pokoleniu. Jednak w każdym z nich znajdą się też zatroskani rodzice, którzy obawiają się, że ich maluch może niefortunnie połknąć drobny element. Naukowcy postanowili sprawdzić, czy niesie to ze sobą negatywne konsekwencje dla zdrowia i życia.

Zobacz film: "Toksyczne zabawki. Nie kupuj ich na Mikołaja"

1. Co się dzieje, gdy dziecko połknie LEGO?

Jak podaje dziennik "Fakt", międzynarodowy zespół pediatrów przeprowadził badania mające na celu sprawdzenie, czy połknięcie małego klocka niesie negatywne konsekwencje dla zdrowia. W testach wzięło udział 6 ochotników, którzy na co dzień są pracownikami służby zdrowia. Jedynym kryterium ograniczającym wybór badanych był stan zdrowia – żaden z nich nie mógł być po operacji żołądka lub jelit.

Zabawki dla małych dzieci
Zabawki dla małych dzieci [2 zdjęcia]

Zabawki interaktywne potrafią na dłużej skupić uwagę dziecka.

zobacz galerię

Każdy z nich miał za zadanie połknąć jeden klocek. Następnie indywidualnie obserwowali swoje odchody – częstość wypróżnień i wygląd kału. Jakie były zatem wyniki badań? 5 z nich znalazło w wydalanych odchodach połknięty klocek. Najwcześniej został wydalony po upływie 1,71 dnia. Pozostałe najpóźniej w ciągu 3 dni.

Naukowcy sprawdzili, czy połknięcie klocka jest niebezpieczne
Naukowcy sprawdzili, czy połknięcie klocka jest niebezpieczne (123RF)

Co to oznacza? Okazuje się, że połknięcie klocka raczej nie spowoduje zagrażających życiu problemów ze zdrowiem. Ludzki organizm jest w stanie go wydalić w ciągu kilku dni. Zatroskani rodzice mogą więc być chociaż odrobinę spokojniejsi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.