Trwa ładowanie...

Klocki konstrukcyjne

Avatar placeholder
Kamila Krocz 07.07.2015 10:20
Klocki konstrukcyjne
Klocki konstrukcyjne

Klocki konstrukcyjne to zabawki, które cieszą się szczególną popularnością wśród przedszkolaków. Małe dzieci uwielbiają manipulować przedmiotami i tworzyć. Zabawki konstrukcyjne umożliwiają maluchom wyćwiczenie sprawności ręki i palców, czyli usprawnienie tzw. motoryki małej. Dzięki wciskaniu klocków, dopasowywaniu elementów do siebie dziecko ćwiczy mięśnie nadgarstka i paluszków. Klocki konstrukcyjne to nie tylko świetna zabawa i mnóstwo frajdy, ale także zabawka z kategorii edukacyjnych, dzięki której dzieci zdobywają wiedzę o otaczającym ich świecie oraz rozwijają wyobraźnię.

1. Zalety klocków konstrukcyjnych

Na rynku zabawkarskim firmy prześcigają się w propozycjach atrakcyjnych zabawek i akcesoriów dla dzieci. Z dnia na dzień powstaje nowa zabawka o innowacyjnych funkcjach i przyciągającym uwagę designie. Warto jednak pamiętać, że czasami nawet najbardziej nowoczesny gadget nie przyczyni się do rozwoju dziecka tak, jak najprostszy klocek czy książka. Często dzieje się tak, że wyszukane zabawki z mnóstwem możliwości tłumią w maluchach zmysł twórczy i potrzebę odkrywania tego, co nowe. Jak wybierać zabawki dla dziecka? Przede wszystkim trzeba zastanowić się, czy zabawka jest bezpieczna, czy ma walor edukacyjny i czy jest dostosowana do wieku szkraba oraz czy zainteresuje malucha. Bardzo wiele dzieci w wieku przedszkolnym lubi klocki konstrukcyjne. Są to zabawki, które zachwycają pomysłowością, które stawiają przed dzieckiem nowe wyzwania, które angażują umysł do pracy, które zachęcają rodziców do wspólnego spędzania czasu z maluchem.

Niejeden tata uwielbia z synem sklejać godzinami miniaturowy model i dopasowywać do siebie drobne klocki, które w całości tworzą imponującą budowlę. Klocki konstrukcyjne są też nieocenioną zabawką edukacyjną, wykorzystywaną niejednokrotnie przez nauczycieli na pierwszych etapach kształcenia dzieci. Z zestawów klocków można zbudować przeróżne mechanizmy, np. ciężarówkę, pociąg, dworzec kolejowy, gospodarstwo domowe, helikopter, farmę, młyn, wiatrak, samolot, wesołe miasteczko, robota, wiejską zagrodę, traktor, maszyny budowlane, koparki, wózki widłowe, motocykle itp. Klocki konstrukcyjne upodobali sobie głównie chłopcy, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by „zmysł inżynierski” zaszczepić w dziewczynce. Za pomocą klocków konstrukcyjnych można zademonstrować dzieciom trudne prawa i zasady z dziedziny fizyki, mechaniki, matematyki i innych nauk ścisłych. Do niektórych zestawów klocków dołączane są specjalne przyrządy, jak plastikowe śruby, płaskie klucze i dziecięce śrubokręty.

Klocki konstrukcyjne to szansa na rozwój zręczności i zdolności manualnych u maluchów oraz możliwość poznania świata trójwymiarowych maszyn, które dziecko tworzy samodzielnie na własnych oczach, dokładając klocek do klocka, przytwierdzając elementy śrubkami i zatrzaskami. W wielu zestawach klocków konstrukcyjnych istnieje możliwość wielokrotnego przebudowywania modeli bez szkody dla funkcji komponentów czy kształtu klocków. Klocki zwykle są wykonane z miękkiego plastiku lub drewna i dość łatwo się ze sobą łączą. Tworzywo sztuczne zapewnia trwałość i solidność konstrukcji. Komplety klocków konstrukcyjnych wyposażone zostają też często w takie elementy do budowy, jak: kółka, silniki, metalowe lub plastikowe bloki, paski, pręty itp. Dzięki klockom konstrukcyjnym dziecko może się poczuć jak mały majsterkowicz, inżynier albo architekt. Zabawki konstrukcyjne pozwalają też na usprawnienie koordynacji wzrokowo-ruchowej. Zamiast zabijać kreatywność dziecka kolejną grą komputerową albo bajką w telewizji, lepiej rozbudzić w nim pasję tworzenia dzięki klockom konstrukcyjnym.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze