Zabawki dla trzylatka
Wielu rodziców zastanawia się, jakie zabawki wybrać dla swojego trzyletniego dziecka. W dobie tylu artykułów dla maluchów trudno się zdecydować, co kupić. Jaką zabawkę wybrać, by dziecko było zadowolone i chętnie się nią bawiło? Drogie zabawki wcale nie muszą być lepsze od tych tanich. Najważniejsze, by maluch zainteresował się nową zabawką i by wybrany produkt był bezpieczny. Poza tym, nie same zabawki są najważniejsze, a raczej aktywny udział rodzica podczas zabawy z dzieckiem, w czasie której mama lub tata mogą zademonstrować różne sposoby bawienia się tą samą zabawką. Wybierając zabawki dla przedszkolaka, trzeba zwracać uwagę na wiele ważnych aspektów. Zabawka powinna być przede wszystkim bezpieczna, adekwatna do wieku malucha i powinna posiadać odpowiedni atest. Przed zakupem każdej zabawki warto czytać dokładnie informacje zamieszczone na opakowaniu. Na rynku istnieje wiele różnych rodzajów zabawek dla dzieci. Są między innymi zabawki edukacyjne, interaktywne, konstrukcyjne, rozwijające wyobraźnię albo wpływające na sprawność manualną. Jakie zabawki wybrać dla trzylatka?
1. Wybór zabawek dla dzieci
Półki na wystawach sklepowych uginają się od różnokolorowych misiów, lalek, samochodów i klocków, a biedny rodzic zachodzi w głowę, co kupić trzylatkowi, by chętnie się bawił, a przy okazji jeszcze stymulował swój rozwój. Przede wszystkim należy pamiętać, że każda zabawka dla dziecka powinna być bezpieczna. Nie może mieć ostrych zakończeń, by dziecko się nie pokaleczyło ani małych elementów, które łatwo połknąć albo się nimi zachłysnąć. Najlepiej kupować zabawki z atestem, np. Państwowego Zakładu Higieny, który daje gwarancję, że zabawka jest nieszkodliwa. Poza tym, warto spojrzeć, do jakich grup wiekowych adresowana jest wybrana przez nas zabawka. Zabawka ma sprawiać dziecku przyjemność. Nie warto zasypywać maluchów mnóstwem zabawek. Małe dziecko nie potrafi jeszcze skupić uwagi na kilku zabawkach jednocześnie. Zbyt duża ilość zabawek w pokoju szkraba sprawi, że maluch w ogóle straci zainteresowanie jakąkolwiek zabawką, bo nie będzie wiedział, na którą się zdecydować.
Rodzice bardzo często, wybierając zabawki własnym dzieciom, nie kierują się tym, co sprawiłoby przyjemność maluchowi, ale decydują się na zakup zabawki, która zaspokaja ich potrzeby i spełnia ich wymagania. Co to znaczy? Rodzice wybierający głównie gry komputerowe czy bajki na DVD dla dzieci chcą mieć „święty spokój”. Włączona kreskówka na tyle absorbuje uwagę dziecka, że rodzic nie musi angażować się już w żadną zabawę. Rodzice decydujący się na zabawki edukacyjne to bardzo często ludzie ambitni, którzy chcą wychować swoją pociechę na małego geniusza. Kolejna książeczka czy gra strategiczna na pewno znajdzie się na liście zabawek dla ich dzieci. Rodzice ci zapominają niejednokrotnie, że nie każda zabawa musi być mądra i kształcąca, ale najważniejsze, by sprawiała maluchowi frajdę. Jeszcze inni rodzice kupują zabawki, zwracając uwagę głównie na modę i cenę, jakby chcieli pokazać otoczeniu: „Patrzcie, stać mnie na takie drogie zabawki. Inwestuję w swoje dziecko!”. A przecież nie o to chodzi. Zabawka ma przecież cieszyć malucha!
2. Przykłady zabawek dla trzylatków
Zabawki dla dzieci można wymieniać w nieskończoność. W zależności od zainteresowań dzieci i chęci stymulowania ich rozwoju można wybrać różne artykuły. Tablica do pisania po niej kredą i mazakami pozwala rozwijać u maluchów zdolności manualne i koordynację wzrokowo-ruchową. Piłka, rowerek i hulajnoga stymulują rozwój motoryczny, a interaktywny mikrofon, magnetofon dla dzieci z kasetami, opcją karaoke i kilkoma melodyjkami do odtwarzania sprzyjają kształtowaniu się słuchu muzycznego. Oczywiście, to tylko niektóre propozycje zabawek dla trzylatków. W sklepach z zabawkami znajdziemy znacznie szerszy asortyment, np.: tablice magnetyczne, puzzle, układanki, klocki, zdalnie sterowane auta, kasy sklepowe z pieniążkami, gadające zegary edukacyjne, misie przytulanki, mówiące lalki, kolorowanki i kolorowe książeczki, domki dla lalek, ciuchcie z kompletem torów, zestawy małego doktora ze słuchawkami i kartkami na recepty, drewniane figurki zwierząt, latawce, karty do gry, artykuły plastyczne – spiralne flamastry, kredki, farby, kartony, masy plastyczne, pianki do lepienia itp.
Co wybrać dla dziecka wśród tylu różnych możliwości? Jeżeli nie wiesz, z czego zadowolone będzie twoje dziecko, najlepiej wybierz się do sklepu z zabawkami razem z nim i przyglądaj się, czym zafascynowany jest twój maluch. Nie ma sensu kupować lalki dziewczynce, kiedy ta woli bawić się inaczej, np. rysując. Nie warto „uszczęśliwiać” szkraba na siłę. Lepiej też zrezygnować z zabawek, którymi można się bawić tylko w jeden sposób. Takie zabawki nie pobudzają malucha do kreatywności i nie stymulują jego wyobraźni. Czasem najlepszą zabawką może stać się kartka papieru i długopis. By zabawka była długo fascynująca dla dziecka, warto wybrać rzecz, którą można „rozbudować”, np. dokupując nowe elementy. Najczęściej dla dzieci nie tyle sama zabawka ma wartość, co możliwość bawienia się nią z rodzicami.