Lalki dla dzieci

W sklepach pojawia się coraz więcej różnych rodzajów lalek dla dzieci, dlatego też wybranie idealnej zabawki dla dziewczynki lub chłopca może wydawać się nie lada wyzwaniem. Do wyboru mamy lalki mówiące, chodzące, a nawet siusiające. Na szczęście kupowanie zabawek nie jest tak skomplikowane jak wygląda. Podczas zakupów należy wziąć pod uwagę dwa główne czynniki – wiek dziecka i jego osobowość.

Lalka dla chłopca

Twierdzenie, że chłopcy nie powinni i nie lubią bawić się lalkami mija się z prawdą. Tę formę zabawy upodobali sobie szczególnie malcy posiadający siostrę. Bezpodstawne jest również przekonanie, że chłopiec bawiący się lalkami najprawdopodobniej jest homoseksualistą lub jest mniej męski niż jego rówieśnicy. Podczas gdy zabawa lalkami nie jest wyznacznikiem orientacji seksualnej, chłopcu przyjemność sprawi zabawa innym rodzajem lalek niż dziewczynce. Po pierwsze, malec niechętnie sięgnie po lalki-niemowlaki, lalki z domku dla lalek, a czasem także po lalki przedstawiające dziewczynkę. Najprawdopodobniej faza zabawy lalkami u chłopca minie znacznie szybciej niż w przypadku dziewczynki – podczas gdy dziewczynka może praktykować tę formę rozrywki nawet do wczesnych lat nastoletnich, jej rówieśnik znajdzie inne zainteresowania. Najczęściej nie pozwoli również, aby nazywać jego zabawki „lalkami” – wystarczą „figurki” lub po prostu „zabawki” i wybierze te przedstawiające osoby płci męskiej.

Lalki dla dziecka

W sklepach pojawia się coraz więcej różnych rodzajów lalek dla dzieci, dlatego też wybranie idealnej zabawki dla dziewczynki lub chłopca może wydawać się...

Lalki dla dziecka a jego wiek

Dziecko poniżej 3 roku życia jeszcze nie odgrywa scenek za pomocą lalek, dlatego w większości przypadków ucieszy się z lalki-przytulanki. Materiałowe lalki, które można wyprać w automacie są najlepszym prezentem dla malucha w tym wieku, ponieważ są trwałe i miękkie. Najczęściej włosy lalki nie wymagają czesania i nie spowodują zakrztuszenia się dziecka. Przed zakupem należy upewnić się, że konkretna zabawka nie zawiera części, które dziecko może odłamać i połknąć.

Dzieci powyżej 3 roku życia są wystarczająco duże, aby poradzić sobie z większą różnorodnością lalek. W wieku 3-6 lat maluchy szybko rozwijają zdolności motoryczne i kreatywność, więc na pewno ucieszą się z lalek, które można rozbierać i ubierać. Ważne jednak, aby lalka była wytrzymała, ponieważ dziecko będzie nosiło ją wszędzie ze sobą. Poza tym, maluch w tym przedziale wiekowym nie zatroszczy się o długie, kręcone włosy lalki, dlatego warto rozejrzeć się za zabawką, o którą nie trzeba nieustannie dbać. Podczas gdy w sklepach pojawia się coraz więcej lalek tańczących, mówiących i śpiewających, raczej nie zostaną one ulubioną zabawką dziecka, które woli samo zdecydować o tym, jakie czynności wykonywać będzie zabawka w danym momencie zabawy.

Zdolności motoryczne dziecka w wieku 6-7 lat są na tyle rozwinięte, aby umożliwić mu zabawę lalkami z długimi włosami i dodatkowymi akcesoriami. Najprawdopodobniej 7-letni chłopiec przestanie już interesować się lalkami i znajdzie inne hobby, podczas gdy dziewczynka w tym wieku wykaże ogromne zainteresowanie zabawami z lalką. Stanie się ona najlepszą przyjaciółką malucha, a jednocześnie ważnym czynnikiem w rozwijaniu poczucia własnej wartości dziecka. Barbie jest jednym z najpopularniejszych rodzajów lalek, jednak udowodniono, że widok sylwetki niewielkiej zabawki może spowodować, że dziecko poczuje się „grube” lub „brzydkie”.

Posiadanie lalki Barbie nie znaczy, że dziecko narażone jest na wystąpienie zaburzeń odżywiania w późniejszym wieku, jednak warto zatroszczyć się, aby miało również inne zabawki. Dzieci często marzą o lalce, która wygląda tak, jak one – ma ten sam kolor włosów lub skóry. Posiadanie lalki, która przypomina wyglądem swoją posiadaczkę upewni dziecko w przekonaniu, że jest kochane i piękne, tak jak i jej zabawka. Z drugiej strony zabawa lalką reprezentującą inną narodowość poszerza horyzonty dziecka i propaguje tolerancję wśród najmłodszych.

Lalki dla dziecka a jego osobowość

Możemy wyróżnić trzy główne rodzaje lalek: lalki-niemowlaki, lalki typu Barbie i lalki przypominające małe dzieci. To, który rodzaj zabawek wybierze maluch zależy od jego osobowości. Jeżeli dziecko lubi dbać o innych ludzi/przedmioty lub matkować/dowodzić, najprawdopodobniej polubi lalkę-niemowlaka. Z drugiej strony, dziecko, które wolałoby spędzać czas z rówieśnikiem, czyli kimś podobnym do siebie, najpewniej wybierze trzeci typ lalek (preferowany również przez chłopców).

Lalki Barbie nie są odpowiednie dla małych dzieci, gdyż zawierają niewielkie części, które mogą zostać połknięte prze malucha. Dzieci starsze niż 7 lat często kolekcjonują takie lalki i tworzą „rodziny”. Na szczęście zabawki te są mniejsze i tańsze niż pozostałe typy lalek, dlatego można kupić więcej egzemplarzy, które nie zajmą dużo miejsca w pokoju dziecka. Rodzeństwo i przyjaciele chętnie bawią się lalkami Barbie i często dzielą się ubraniami i akcesoriami. Jest to świetna okazja do poznania związków międzyludzkich i stymulacji rozwoju społecznego.

Kolejnym czynnikiem związanym z osobowością dziecka jest wybór miękkiej lub twardej lalki. Te pierwsze są najlepsze dla małych dzieci, lecz niektóre maluchy powyżej 4 roku życia również wolą bawić się miękkimi zabawkami. Jednak ten typ lalek dla dziecka starszego jest rzadkością. Lalki winylowe są łatwo dostępne, jednak przed dokonaniem wyboru należy zastanowić się, czy dziecko chciałoby spać z lalką u boku – w ten sposób rodzic szybko podejmie właściwą decyzję.

Patrycja Karpińska, 9 miesięcy temu

Zakupy dla malucha

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Histeria

Elciaaaa90 • ostatni post 3 dni temu

2
Artykuły Zakupy dla malucha
Zakupy dla malucha

ToGo - wielofunkcyjna zawieszka

Materiały prasowe Na rynku produktów dla dzieci pojawił się ostatnio nowy gadżet. To pomysłowa zawieszka, która ułatwi ci spacery z pociechą o każdej porze roku. Sprawdzi się zarówno do przypięcia rękawiczek, przymocowania kocyka w łóżeczku czy zasłonki...

Zakupy dla malucha

Wybierz odpowiednie buty dla dziecka

wyobraźnią i niezaspokojoną ciekawością świata, jest ono w stanie wydreptać dystans równy kilku dobrym kilometrom. Odpowiednio dobrane dla malucha (...) produkty marki BARTEK. Cechy dobrego obuwia Wybierając w sklepie buty dla malucha,...

Zakupy dla malucha

Gry na logikę dla dzieci

Gry na logikę dla dzieci

Gry logiczne zmuszają dziecko do użycia myślenia, a dokładniej - zasad dedukcji, w celu rozwiązania zagadki.

Zakupy dla malucha

Laptop edukacyjny

Laptop edukacyjny

Zakup laptopa dla dziecka wcale nie jest taką prostą sprawą. Istnieją urządzenia elektroniczne, które są dużo tańsze niż ich wersje dla dorosłych, jednak jedynie naśladują niektóre funkcje dostępne w standardowym laptopie.

Zakupy dla malucha

Lalki dla dziecka

Lalki dla dziecka

W sklepach pojawia się coraz więcej różnych rodzajów lalek dla dzieci, dlatego też wybranie idealnej zabawki dla dziewczynki lub chłopca może wydawać się nie lada wyzwaniem. Do wyboru mamy lalki mówiące, chodzące, a nawet siusiające. Na szczęście kupowanie...

Zakupy dla malucha

Sprawdzone sposoby na oszczędzenie na dziecku

Sprawdzone sposoby na oszczędzenie na dziecku

, zobaczysz, czego rzeczywiście potrzebuje, a czego nie. Na zakupy dla malucha warto wybrać się z doświadczoną mamą, która będzie potrafiła wskazać niezbędne akcesoria i produkty. Kup uniwersalny fotelik samochodowy Nosidełka...

Zakupy dla malucha

Szczoteczka do zębów dla dziecka

Szczoteczka do zębów dla dziecka

Rodzaj szczoteczki do zębów dla malucha Każdy członek rodziny powienien mieć własną szczoteczkę do zębów. Na rynku jest ogromny wybór akcesoriów do higieny i pielęgnacji jamy ustnej, więc z pewnością dobierzemy szczoteczkę odpowiednią...

Zakupy dla malucha

Zabawki dla małych dzieci

Zabawki dla małych dzieci

Zabawki interaktywne potrafią na dłużej skupić uwagę dziecka. Kupując zabawki warto sprawdzić atest.

Zakupy dla malucha

Nauka origami dla dzieci

Nauka origami dla dzieci

, może zostać użyty w procesie twórczym malucha. Origami jest to sztuka polegającą na tworzeniu określonych obiektów poprzez składanie kartki papieru.