Zabawy z rocznym dzieckiem
Zabawy z rocznym dzieckiem powinny rozwijać umiejętności manualne, koordynację ruchową oraz wyobraźnię malca. Roczny brzdąc domaga się od rodziców uwagi, jest ciekawy świata i lubi poznawać nowe rzeczy. Zabawyz rocznym dzieckiem wymagają zatem nieco pomysłowości ze strony opiekunów. Choć maluszek uwielbia, gdy poświęca mu się czas i organizuje interesujące zajęcia, to jednak szybko się nudzi. Aby roczne dziecko rzeczywiście wyniosło korzyści ze wspólnej zabawy, powinna być ona dość prosta, ale absorbująca.
1. Zabawy rozwijające dla małych dzieci
Zabawy z rocznym dzieckiem powinny wspomagać rozwój ruchowy dziecka, jego kreatywność oraz wyobraźnię. Powinny też uczyć otoczenia, prowadzić do poznania zwierząt, np. na ilustracjach, i wyzwalać radość oraz dawkę pozytywnej energii.
- Tęczowe stempelki – jest to prosta zabawa, w sam raz dla rocznego malucha. Do zabawy potrzebne są nietoksyczne farby oraz duża karta z bloku technicznego (ewentualnie zwykły karton w jasnym kolorze). Karton należy rozłożyć na podłodze. Następnie pomaluj dziecku dłonie farbą. Możesz użyć jednej barwy, ale jeśli chcesz, by było ciekawiej, pokryj każdy palec dłoni dziecka innym kolorem. Pokaż maluchowi, jak robić pomalowaną dłonią stempelki na papierze. Gdy znudzą wam się stemple dłoni, możesz pomalować dziecku stopy. Ten rodzaj zabawy z dzieckiem ćwiczy wyobraźnię i pomysłowość, poza tym uczy orientacji przestrzennej. Dziecko uczy się gospodarowania wolną przestrzenią. Możliwość wymazania się farbami jest dla dziecka bezcenna i każdemu maluchowi sprawia wiele radości. W efekcie może powstać naprawdę fajna kolorowa praca plastyczna.
- Niesforne kuleczki – ten rodzaj zabawy dla rocznego dziecka ćwiczy zdolności manualne i koordynację ruchową. Rocznemu maluchowi ogromną frajdę sprawia wkładanie zabawek do pojemników i przekładanie przedmiotów z jednego miejsca na drugie. Do zabawy w niesforne kuleczki potrzebne są kolorowe kartki i plastikowe wiaderko albo jakiś inny pojemnik. Z kolorowych papierów należy zrobić kulki – malec powinien z ochotą ugniatać rączkami kartki. Po zrobieniu wystarczającej ilości papierowych piłeczek podaj dziecku jedną i zachęć, by wrzuciło do wiaderka. Kiedy mu się uda, nagródź go brawami i odpowiednią dawką radości.
- Mały budowniczy – do tej zabawy potrzebne są duże klocki. Mogą być drewniane lub plastikowe. Siadasz na dywanie z maluchem i razem próbujecie zbudować jakąś konstrukcję, cokolwiek podpowie wam fantazja. Zabawa ćwiczy pomysłowości oraz myślenia w kategoriach przyczyna-skutek, jeśli budowla np. się rozpadnie.
2. Inne pomysły na zabawy dla dziecka rocznego
- Zabawa w sprzątanie – uczy przede wszystkim porządku i systematyczności. Pozytywnie wpływa na koordynację ruchową dziecka. Dla niejednego rodzica postrachem jest niesforny bałagan, jaki dziecko robi wokół siebie. Porozrzucane kredki, zabawki, maskotki... Można temu zaradzić poprzez zabawę. Potrzebny jest duży kosz na zabawki i odpowiednie podejście. Razem z dzieckiem należy zbierać klocki czy lalki z podłogi i przerzucać je do kosza. Jeśli maluchowi uda się wszystko ładnie poukładać, nagradzasz go brawami.
- Książeczka z obrazkami – roczne maluchy lubią oglądać książeczki z obrazkami, np. ze zwierzątkami. Możecie razem przejrzeć całą książeczkę. Wyjaśniasz przy tym dziecku, co znajduje się na każdym obrazku, wypowiadając wyraźnie nazwę zwierzątka. Po kilku razach takiego wspólnego oglądania możesz poprosić malucha, żeby wskazał, gdzie znajduje się konkretne zwierzątko. Taka zabawa ćwiczy koncentrację i pamięć. Dodatkowo, czytając dziecku bajki, pomagasz mu w rozwoju mowy – maluch uczy się brzmienia poszczególnych dźwięków.
Zabawy z dzieckiem rocznym nie mogą być zbyt długie i nużące, ponieważ dziecko w tym wieku nie ma jeszcze dobrze wykształconej zdolności koncentracji. Rodzice bądź opiekunowie powinni zadbać, by wspólna zabawa z dzieckiem była prosta, a zarazem ciekawa. Rozwój rocznego dziecka zależy nie tylko od właściwego pielęgnowania czy odżywiania malca, ale też od zabaw z rodzicami.
Joanna Krocz