Trwa ładowanie...

Połknęli klocki Lego. Kontrowersyjny eksperyment miał jeden cel

 Ewa Rosiecka
26.03.2023 23:12
Połknęli głowy ludzików z klocków Lego. Co miał na celu kontrowersyjny eksperyment
Połknęli głowy ludzików z klocków Lego. Co miał na celu kontrowersyjny eksperyment

Kilku pediatrów postanowiło sprawdzić, ile dni zajmie wydalenie małego okrągłego plastiku - główki ludzika z klocków Lego. Eksperyment ten miał pokazać, że w razie połknięcia przez dziecko małej niewielkiego klocka Lego nie jest potrzebna natychmiastowa operacja, ponieważ organizm jest w stanie taki element wydalić.

spis treści

1. Kontrowersyjny eksperyment naukowców

Sześciu naukowców - lekarzy pediatrów postanowiło zaryzykować dla nauki i na własnej skórze przeprowadzić eksperyment. Zdecydowali się połknąć głowy ludzików z klocków Lego. Celem eksperymentu było określenie czasu, w jakim ludzki organizm wydali niewielki, okrągły przedmiot.

Naukowcy zobowiązali się do codziennego przeglądania swojego kału w poszukiwaniu wydalonego, niewielkiego elementu. Aby wziąć udział w nietypowym eksperymencie, musieli spełnić trzy kryteria:

  • nie mogli mieć wcześniej żadnej operacji przewodu pokarmowego;
  • wykazywali zdolność do połykania przedmiotów;
  • nie mogli brzydzić, się przeszukiwać swojego kału.

Większość plastikowych klocków Lego obecnie produkowana jest z plastiku pozyskiwanego z ropopochodnego ABS-u, z którego produkuje się między innymi walizki podróżne.

2. Wyniki eksperymentu

Eksperyment pokazał, że badacze wydalili główki ludzików klocków Lego średnio po dwóch dniach (1, 71 dnia). Wyniki wahały się od 1,14 do 3,04 dnia, a przy tym naukowcy zaobserwowali, że bardziej skore do przeszukiwania swojego kału są kobiety. Co ciekawe, jeden z ochotników płci męskiej w ogóle nie znalazł tego elementu w swoim kale.

Badacze chcieli udowodnić, że połknięcie przez dziecko niewielkiego klocka Lego często nie wymaga operacji, co nie znaczy oczywiście, że rodzice powinni przestać pilnować dzieci i do tego dopuszczać, ponieważ dziecko może się klockiem zadławić.

Ewa Rosiecka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze