Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Karolina Wilk

Skąd się biorą różnice między rodzeństwem?

 Sylwia Stachura
31.12.2018 11:20
Skąd się biorą różnice między rodzeństwem?
Skąd się biorą różnice między rodzeństwem? (Grafika / Shutterstock)

Zastanawiałaś się kiedyś, co sprawia, że twoje dzieci tak bardzo różnią się od siebie? Mieszkają w jednym domu, jedzą te same posiłki, mają tę samą rodzinę, a nawet niektóre geny, jednak ich charaktery są zupełnie różne i inaczej układa się ich przyszłość. Myślisz, że tak samo wychowujesz rodzeństwo? Możliwe. Jednak najnowsze badania wykazały, że ogromny wpływ na różnice między rodzeństwem ma sposób myślenia rodziców o swoich dzieciach.

spis treści

1. Rodzeństwo pod lupą naukowców

Nowe badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Brighama Younga wykazały, że to przekonania rodziców mogą bardziej wpływać na rozwój dziecka niż sposób wychowania. Opiekunowie widzą różnice między dziećmi – to zupełnie naturalne, że dostrzegamy słabe i mocne strony naszych pociech. Naukowcy sugerują jednak, że powinniśmy się skupiać na rozpoznawaniu pozytywnych cech dziecka i unikać porównywania rodzeństwa w ich obecności.

W czasie testu badacze przyjrzeli się 388 nastolatkom z 17 różnych szkół. Każde z nich było pierwszym lub drugim dzieckiem w rodzinie. Naukowcy przeanalizowali wyniki w nauce, a następnie zadali rodzicom proste pytanie: „Które z twoich dzieci lepiej radzi sobie w szkole?”. Większość rodziców przyznała, że to starsze dziecko jest lepszym uczniem. W rzeczywistości różnice między dziećmi nie były znaczące.

Skąd więc przekonanie, że to pierworodne dziecko jest zdolniejsze, skoro to nieprawda? Naukowcy wyjaśniają, że różnice w postrzeganiu wynikają z tego, że starsze dziecko zawsze będzie umiało więcej niż młodsze. Rodzice o tym zapominają i oceniają juniora według surowszych kryteriów.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"
Sprawdzone wskazówki, jak wychowywać dziewczynkę
Sprawdzone wskazówki, jak wychowywać dziewczynkę [8 zdjęć]

Chociaż wiele mam stara się stworzyć dziecku neutralne warunki do rozwoju, małe dziewczynki i tak dość

zobacz galerię

2. Starsi mają lepiej

Badacze wykazali, że możemy podświadomie nierówno traktować nasze dzieci
Badacze wykazali, że możemy podświadomie nierówno traktować nasze dzieci

Niestety, konsekwencje takiego podejścia mogą wywrzeć wpływ na całe życie dziecka. Jeśli przez cały czas będziemy podświadomie faworyzować jedną pociechę, po pewnym czasie ta druga rzeczywiście zacznie się gorzej uczyć i mieć więcej problemów. Wiara rodziców w dzieci sprawia, że łatwiej im odnieść sukces. Nie czują wtedy presji i mogą się realizować.

Presja przechodzi jednak często na drugiego potomka, a rywalizacja między rodzeństwem staje się faktem. Z wiekiem różnice między dziećmi stają się coraz wyraźniejsze. Nic dziwnego, że nasze maluchy już jako nastolatkowie często żywią do siebie skrajne emocje i nie przepadają za swoim towarzystwem.

Okazało się również, że ojcowie i matki uważają, że to córki mają większe predyspozycje do nauki i powinny iść na studia. To przekonanie ma jednak odzwierciedlenie w stopniach, bo w czasie badania ujawniono, że dziewczęta lepiej się uczą i mają lepsze stopnie niż ich bracia.

Jakie wnioski dotyczące wychowania warto wyciągnąć z badania? Przede wszystkim nie powinniśmy polegać na odczuciach, które często są mylne. Poza tym musimy wspierać rozwój dzieci i skupiać się na ich zdolnościach. Nie należy również porównywać rodzeństwa ze sobą, a na pewno niewskazane jest mówienie, że jedno jest lepsze od drugiego.

Jeśli zastosujemy się do tych wskazówek, mamy większe szanse, że nasze dzieci będą dorastać w warunkach sprzyjających rozwojowi ich pasji i doskonaleniu umiejętności.

Źródło: sciencedaily.com

Następny artykuł: Syndrom średniaka
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze