Trwa ładowanie...

Pulsoksymetr dla dzieci i dorosłych. Jak działa, jak go używać?

Pulsoksymetr dla dzieci oraz dorosłych to przyrząd do nieinwazyjnego pomiaru nasycenia tlenem krwi. Powinien być przystosowany dla najmniejszych pacjentów, a szczególnie posiadać właściwe funkcje i czujniki pomiarowe saturacji oraz pulsu. Jak działa pulsoksymetr? Kiedy należy do używać? Jakie są normy pomiaru dla tego urządzenia?

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

spis treści

1. Co to jest pulsoksymetr?

Pulsoksymetr to niewielkie, elektroniczne urządzenie moniturujące tętno krwi oraz saturację krwi - poziom nasycenia krwi tlenem. Pomiar jest dokonywany na podstawie ilości pochłanianego przez tkanki promieniowania o dwóch różnych długościach fali.

Promieniowanie użyte w nim jest zupełnie bezpieczne dla ludzi w każdym wieku.

2. Jak działa pulsoksymetr?

To niewielkie urządzenie działa na zasadzie pulsoksymetrii, polegającej na emitowaniu światła o różnej długości fal:

Jak to działa? Hemoglobina pochłania długości fal w różnym stopniu, zależnie od tego, czy transportuje tlen (oksyhemoglobina), czy też jest go pozbawiona (hemoglobina zredukowana).

Biorąc pod uwagę różnice pochłaniania promieniowania przez ten składnik krwi i wykorzystując stałą absorpcji, pulsoksymetr oblicza poziom wysycenia hemoglobiny tlenem, który jest podawany w procentach.

W pulsoksymetrii wykorzystywana jest także obecność pulsacyjnego sygnału, wytwarzanego przez krew tętniczą w palcu.

Należy pamiętać, że pulsoksymetry nie badają wentylacji płuc i nie można dzięki nim ocenić stopnia niewydolności oddechowej, a wynik saturacji może być nieprecyzyjny (wielkość błędu może wynosić 2-3 proc.).

Mimo to jest to wygodne i łatwo dostępne narzędzie, służące do oceny, jak organizm radzi sobie z pobieraniem tlenu z powietrza, stosowane głównie przez lekarzy w szpitalach.

Ostra niewydolność oddechowa
Ostra niewydolność oddechowa

Ostra niewydolność oddechowa jest wywoływana przez różne czynniki uszkadzające płuca. Wskutek ostrej

przeczytaj artykuł

3. Pulsoksymetr - normy

Jaki jest prawidłowy wynik saturacji? Właściwy poziom natlenienia hemoglobiny tlenem mieści się w zakresie od 95 proc. do 99 proc.

Wynik może być niższy na większych wysokościach nad poziomem morza, stąd też urządzenia te są kalibrowane w zakresie od 70 proc. do 100 proc. z dokładnością zwykle od 2 proc. do 4 proc. To oznacza, że odczyty poniżej 70 proc. nasycenia mogą nie być dokładne.

4. Jak używać pulsoksymetru?

Pulsoksymetr napalcowy zakładamy na palec środkowy lub wskazujący, paznokciem do góry. W czasie pomiaru nie można się ruszać. Właściwy odczyt poziomu saturacji mogą zakłócać m.in. pomalowane lakierem lub sztuczne paznokcie.

Niedokładny wynik może pojawić się także, gdy pacjent się ruszy w trakcie badania lub kończyny, na których dokonywany jest pomiar, są zimne.

Pulsoksymetr umieszczamy na:

  • palcach ręki lub stopy;
  • skrzydełku nosa;
  • małżowinie usznej;
  • na stopie lub nadgarstku (u noworodków).

5. Pulsoksymetr dla dziecka

Nie każdym pulsoksymetrem można dokonać wiarygodnego pomiaru na malutkich palcach dziecka. Pulsoksymetr dla najmłodszych dzieci - wcześniaków, niemowląt i małych dzieci powinien być specjalnie dla nich przystosowany, posiadać odpowiednie funkcje i właściwe rozmiarem czujniki pomiarowe pulsu oraz nasycenia krwi tlenem u dzieci.

Specjalnie dla niemowląt przeznaczone są urządzenia te w formie opasek na nadgarstek lub kostkę. Na rynku można dostać również mniejsze pulsoksymetry dla dzieci.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.