Pulsoksymetr dla dzieci i dorosłych. Jak działa, jak go używać?
Pulsoksymetr dla dzieci oraz dorosłych to przyrząd do nieinwazyjnego pomiaru nasycenia tlenem krwi. Powinien być przystosowany dla najmniejszych pacjentów, a szczególnie posiadać właściwe funkcje i czujniki pomiarowe saturacji oraz pulsu. Jak działa pulsoksymetr? Kiedy należy do używać? Jakie są normy pomiaru dla tego urządzenia?
1. Co to jest pulsoksymetr?
Pulsoksymetr to niewielkie, elektroniczne urządzenie moniturujące tętno krwi oraz saturację krwi - poziom nasycenia krwi tlenem. Pomiar jest dokonywany na podstawie ilości pochłanianego przez tkanki promieniowania o dwóch różnych długościach fali.
Promieniowanie użyte w nim jest zupełnie bezpieczne dla ludzi w każdym wieku.
2. Jak działa pulsoksymetr?
To niewielkie urządzenie działa na zasadzie pulsoksymetrii, polegającej na emitowaniu światła o różnej długości fal:
- 940 nm - światło podczerwone;
- 660 nm - światło czerwone.
Jak to działa? Hemoglobina pochłania długości fal w różnym stopniu, zależnie od tego, czy transportuje tlen (oksyhemoglobina), czy też jest go pozbawiona (hemoglobina zredukowana).
Biorąc pod uwagę różnice pochłaniania promieniowania przez ten składnik krwi i wykorzystując stałą absorpcji, pulsoksymetr oblicza poziom wysycenia hemoglobiny tlenem, który jest podawany w procentach.
W pulsoksymetrii wykorzystywana jest także obecność pulsacyjnego sygnału, wytwarzanego przez krew tętniczą w palcu.
Należy pamiętać, że pulsoksymetry nie badają wentylacji płuc i nie można dzięki nim ocenić stopnia niewydolności oddechowej, a wynik saturacji może być nieprecyzyjny (wielkość błędu może wynosić 2-3 proc.).
Mimo to jest to wygodne i łatwo dostępne narzędzie, służące do oceny, jak organizm radzi sobie z pobieraniem tlenu z powietrza, stosowane głównie przez lekarzy w szpitalach.
3. Pulsoksymetr - normy
Jaki jest prawidłowy wynik saturacji? Właściwy poziom natlenienia hemoglobiny tlenem mieści się w zakresie od 95 proc. do 99 proc.
Wynik może być niższy na większych wysokościach nad poziomem morza, stąd też urządzenia te są kalibrowane w zakresie od 70 proc. do 100 proc. z dokładnością zwykle od 2 proc. do 4 proc. To oznacza, że odczyty poniżej 70 proc. nasycenia mogą nie być dokładne.
4. Jak używać pulsoksymetru?
Pulsoksymetr napalcowy zakładamy na palec środkowy lub wskazujący, paznokciem do góry. W czasie pomiaru nie można się ruszać. Właściwy odczyt poziomu saturacji mogą zakłócać m.in. pomalowane lakierem lub sztuczne paznokcie.
Niedokładny wynik może pojawić się także, gdy pacjent się ruszy w trakcie badania lub kończyny, na których dokonywany jest pomiar, są zimne.
Pulsoksymetr umieszczamy na:
- palcach ręki lub stopy;
- skrzydełku nosa;
- małżowinie usznej;
- na stopie lub nadgarstku (u noworodków).
5. Pulsoksymetr dla dziecka
Nie każdym pulsoksymetrem można dokonać wiarygodnego pomiaru na malutkich palcach dziecka. Pulsoksymetr dla najmłodszych dzieci - wcześniaków, niemowląt i małych dzieci powinien być specjalnie dla nich przystosowany, posiadać odpowiednie funkcje i właściwe rozmiarem czujniki pomiarowe pulsu oraz nasycenia krwi tlenem u dzieci.
Specjalnie dla niemowląt przeznaczone są urządzenia te w formie opasek na nadgarstek lub kostkę. Na rynku można dostać również mniejsze pulsoksymetry dla dzieci.