Trwa ładowanie...

Chcesz być smart? Bądź też bardziej eko! Orange pokazuje, jak można dbać o środowisko

Materiał powstał przy współpracy z Orange

Czy korzystając z telefonii komórkowej można zredukować swój ślad węglowy? Jak najbardziej! Zrobisz to z Orange Flex, czyli usługą telekomunikacyjną, która jako pierwsza w Polsce stała się neutralna klimatycznie.

([freepik.com croppedPath=)

O tym w jakim stanie znajduje się nasza planeta nikogo nie trzeba dziś uświadamiać. Jak wynika z raportu "Ziemianie atakują", 78 proc. z nas zdaje sobie sprawę, że wymagane są od nas natychmiastowe działania. W zieloną transformację angażują się rządy (Europejski Zielony Ład), samorządy i biznes. Wiele zależy też od nas samych. Nawet drobne zmiany w codziennych nawykach przy skali, którą można uzyskać angażując kolejne osoby, mogą realnie wpłynąć na poprawę sytuacji i powstrzymanie potencjalnej katastrofy klimatycznej czy degradacji środowiska.

Co więc może zrobić każdy z nas? Segregacja śmieci, ograniczenie zużycia plastiku, niemarnowanie żywności, oszczędzanie prądu i wody – to oczywiście podstawa. Warto też pamiętać o ograniczeniu zużycia papieru (korzystanie z elektronicznych dokumentów), regularnym kasowaniu e-maili (one także zostawiają ślad węglowy mierzony pracą serwerów) i świadomym korzystaniu z urządzeń.

Jeszcze w 2007 roku sprzęt elektroniczny, m.in. komputery PC, laptopy, smartfony czy serwery, odpowiadał za 1 proc. światowej emisji CO2. Dziś – jak podaje Polski Instytut Ekonomiczny – technologie cyfrowe generują już 3,7 proc. światowej emisji. Szacuje się, że do 2040 roku odsetek dwutlenku węgla emitowany przez te urządzenia może wzrosnąć aż siedmiokrotnie.

Smartfony – najpopularniejsze urządzenia służące do komunikacji – mają wpływ na środowisko. Energia pobierana podczas ich ładowania odpowiada poborowi prądu przez żarówkę LED zapaloną trzy godziny dziennie przez rok. Do wyprodukowania nowoczesnego smartfona o masie 120 g potrzeba ok. 70 kg surowców (tj. plastik, szkło, metale szlachetne), a sam proces emituje nawet 100 kg CO2 do atmosfery.

75 proc. wpływu na środowisko powstaje na tym etapie, pozostałe 25 proc. jest związane z codziennym użytkowaniem smartfonu np. ładowaniem telefonu. Według danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej, w 2019 roku telefony komórkowe posiadało prawie 93 proc. Polaków. Tylko w ubiegłym roku w naszym kraju sprzedano ponad 8,5 mln nowych urządzeń tego typu.

I tu powstaje pytanie: czy naprawdę potrzebujemy nowego telefonu, gdy myślimy o jego zmianie? Dziś powinniśmy raczej iść w stronę naprawy, ulepszenia, a nie wymiany.

Pomarańczowy operator dla zielonych inicjatyw

Orange od lat działa w zakresie ograniczania własnego wpływu na środowisko. W tym roku operator ogłosił cel osiągnięcia neutralności klimatycznej netto do 2040 roku, o 10 lat wcześniej niż rekomenduje Unia Europejska. Do 2025 roku Orange chce zredukować emisję CO2 o 65 proc. w stosunku do poziomu z 2015 roku. Co istotne, aż 60 proc. wykorzystywanej przez spółkę energii ma pochodzić ze źródeł odnawialnych. Firma cały czas modernizuje również swoją infrastrukturę, inwestując w bardziej efektywne energetycznie rozwiązania, jak m.in. łącza światłowodowe (zamiast miedzianych) czy sieć 5G.

Co więcej, Orange angażuje się w zmianę nawyków konsumenckich w kierunku bardziej odpowiedzialnego korzystania ze sprzętu i świadomego rozstawania się z nim. Odkupowanie, odnowa, naprawa i recykling telefonu komórkowego – operator dostarcza swoim klientom wiele możliwości. Wszystko po to, by dać urządzeniu drugie życie.

Chcąc ułatwić klientom pozbywanie się nieużywanego i niepotrzebnego już sprzętu Orange może odkupić starsze, ale wciąż sprawne modele smartfonów. Firma partnerska, z którą współpracuje, naprawi ewentualne drobne uszkodzenia, dzięki czemu telefony mogą wrócić do obiegu.

Urządzenie nie musi mieć oryginalnego opakowania, ładowarki czy słuchawek. Konsultant wycenia dostarczony produkt i wystawia bon na odpowiednią kwotę, którą można zrealizować w salonie Orange, płacąc nim m.in. za zakup innego urządzenia czy akcesoriów.

Warto wiedzieć, że w każdym salonie operatora możemy też zostawić zużyty, niedziałający sprzęt elektroniczny (nie tylko telefon komórkowy, ale też stacjonarny, tablet czy modem) do recyklingu. Urządzenia zostaną przekazane do uprawnionego odbiorcy i zagospodarowane w sposób bezpieczny dla środowiska oraz zgodny z prawem. W ciągu 10 lat na całym świecie Orange odzyskało już ponad 15 mln urządzeń.

Oferta przyjazna dla klimatu

Oferując swoje usługi pomarańczowy operator chce również, aby były one jak najbardziej przyjazne środowisku. Dobrym przykładem jest Orange Flex, czyli sieć komórkowa w aplikacji, która jest połączeniem tego, co najlepsze w ofertach abonamentowych i prepaidzie. Wystarczy pobrać aplikację ze sklepów Google Play, App Store lub AppGallery, a następnie w prosty i szybki sposób przejść przez rejestrację numeru. Orange Flex od czerwca tego roku jest pierwszą w Polsce usługą telekomunikacyjną neutralną klimatycznie.

Orange, zgodnie z zasadami GHG Protocol, obliczył ślad węglowy swojej usługi Flex, czyli całkowitą sumę emisji gazów cieplarnianych wywołanych bezpośrednio lub pośrednio. Okazało się, że korzystnie przez jednego użytkownika z Orange Flex (usługi telekomunikacyjne + karta SIM wraz z dostawą + pobranie i aktualizacje aplikacji) odpowiada miesięcznej emisji do atmosfery 3,273 kg gazów cieplarnianych, z czego aż 90 proc. wynika ze zużycia energii elektrycznej. Operator postanowił w pierwszej kolejności zredukować te emisje.

Zmiany wprowadzone przez Orange skutecznie zmniejszyły miesięczny ślad węglowy na jednego użytkownika. Udało się to dzięki inwestycji w OZE, czyli odnawialne źródła energii. Od czerwca całość energii potrzebnej do świadczenia usług w Orange Flex pochodzi z wybudowanych specjalnie na potrzeby operatora dwóch farm wiatrowych w Wielkopolsce.

A co z pozostałym śladem węglowym, który w skali roku dla wszystkich użytkowników usługi Flex stanowi ok. 600 ton CO2e? Należy go zneutralizować. Orange Flex wspiera projekt z certyfikatem Gold Standard, który gwarantuje faktyczne usunięcie z atmosfery deklarowanych ilości gazów cieplarnianych. Projekt związany jest z przekształceniem zdegradowanych obszarów w Kolumbii w bioróżnorodne lasy zapewniające regenerację ekosystemu.

Bez papieru i plastiku

Co więcej, Orange Flex wykorzystuje kartę eSIM (embedded SIM). Zamiast tradycyjnej plastikowej karty, mamy wirtualną, która zapisuje się w niewielkim module wbudowanym w smartfon czy laptop. Urządzenie łączy się z siecią Orange tak jakby była w nim zwykła karta SIM. To wygodna dla użytkownika, ale i nie zaśmiecająca planety odpadami technologia.

A jeśli zdecydujemy się na standardową kartę SIM, to otrzymamy ją w opakowaniu z certyfikatem Forest Stewardship Council (organizacja odpowiedzialna za certyfikację lasów oraz wszelkiego rodzaju wyrobów z surowców pochodzenia leśnego), a tzw. blister, czyli to w czym znajduje się karta, jest o połowę mniejszy, czyli zużywamy mniej plastiku. W Orange Flex nie ma również papierowych umów ani faktur. Umowę zawieramy cyfrowo, nie musimy zatem samochodem lub komunikacją miejską docierać do salonu, a wszystkie rozliczenia odbywają się w aplikacji. Płatność pobierana jest bezpośrednio z przypisanej do konta karty lub za pomocą doładowania BLIK.

Można się dzielić i zarabiać

Oferta Orange Flex dostępna jest w opcji indywidualnej oraz dla przedsiębiorców: dla Ciebie, dla Firm. Wyboru typu konta dokonuje się po pobraniu aplikacji Orange Flex. W każdym planie komórkowym mamy nielimitowane rozmowy, SMS-y, MMS-y w kraju i w roamingu w Unii Europejskiej oraz tyle GB internetu, ile potrzebujemy. Dostępne są pakiety od 15 GB za 25 zł miesięcznie do 100 GB za 80 zł miesięcznie.

W Orange Flex można też swobodnie dzielić się gigabajtami z bliskimi. Jeśli naszemu znajomemu właśnie skończyła się paczka danych, to bez problemów przekażemy mu dodatkowy pakiet.

Mało tego, polecając usługę innym użytkownikom można także na tym zarabiać. Wystarczy, że wyślemy do znajomego swój kod, on z niego skorzysta i pozostanie we Flexie przez co najmniej miesiąc. Wówczas otrzymamy bonus w wysokości 70 zł, a osoba którą poleciliśmy 30 zł. Rekomendując natomiast Orange Flex pięciu znajomym odbierzemy dodatkowe 500 GB danych do wykorzystania, a za kolejnych pięć osób dostaniemy następne 500 GB.

Szczegóły oferty i wszystkie informacje dostępne są na stronie https://flex.orange.pl/

Materiał powstał przy współpracy z Orange

polecamy

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza