Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dagmara Zagrodny

Pozycje do karmienia piersią - jak wybrać najwygodniejszą?

Avatar placeholder
30.10.2017 16:20
karmienie piersią
karmienie piersią (123rf)

Początkowo będziesz przystawiała dziecko do piersi 10-12 razy dziennie. By te chwile były radosne dla ciebie i malca, zadbaj o komfort swój i maleństwa. Wybierz zatem wygodną pozycję. Jest kilka możliwości.

1. Na leżąco

To najwygodniejszy sposób, jeśli jesteś zaraz po porodzie, czujesz się obolała, a także nocą, gdy dopada cię skrajne zmęczenie. Połóż się na boku, a głowę oprzyj wygodnie na poduszce, na tyle twardej, byś się nie zapadała. Swoje maleństwo także połóż na boczku, przodem do siebie tak, by jego usta znalazły się dokładnie na wprost brodawki.

Przytul dzidziusia w taki sposób, by mógł bez trudu uchwycić pierś. Jeśli chcesz zmienić pierś, zamiast wyczyniać jakąś dziwną gimnastykę, naprężać kark czy pochylać się do dziecka, zmień pozycję. Po prostu połóżcie się na drugim boku.

2. Na siedząco i spod pachy

Pozycję na siedząco wybiera większość karmiących mam. Usiądź wygodnie w fotelu. Stopy oprzyj o podłogę (gdy siedzisz za wysoko, koniecznie podstaw pod nogi podnóżek bądź niskie krzesełko tak, by dla odmiany kolana nie znalazły się zbyt wysoko). Twoje plecy powinny być wyprostowane. Na kolanach połóż poduszkę dla dziecka. Maleństwo ułóż na boczku: jego główka powinna leżeć bezpiecznie na zgięciu twojego łokcia. Niemowlaka trzymaj na wysokości piersi w taki sposób, żebyś nie musiała się schylać.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Pod pachą dobrze karmi się po cesarskim cięciu, albo gdy urodziłaś bliźnięta. Pozycja jest tak komfortowa, że sprawne mamusie mogą karmić dwa dzidziusie jednocześnie. Ułóż maluszka w taki sposób, by jego nóżki znajdowały się pod twoją pachą, ręka podpierała jego głowę oraz kark, a przedramię plecki. Będzie ci znacznie wygodniej, jeśli pod rękę wsuniesz sobie poduszkę lub zrolowany koc.

3. Ważne ubranie

Niezależnie od tego, którą pozycję wybierzesz, jeśli będziesz nieodpowiednio ubrana, na pewno nie będzie wam wygodnie. Dziecko zniecierpliwi się, nim wydobędziesz pierś, a niespokojne nie będzie sprawnie ssało. Naciągnięty materiał może upijać, uwierać i znowu będą powody do niepokoju.

Dlatego powinnaś zaopatrzyć się w bluzkę czy sukienkę zapinaną z przodu (na noc koszulkę lub piżamkę) na guziczki, wykonaną wyłącznie z naturalnych tkanin. Ewentualnie wykorzystaj luźną bluzę czy T-shirt, które podczas karmienia po prostu podciągniesz do góry. Nie zapomnij o specjalnych biustonoszach do karmienia, z odpinanymi miseczkami i miejscem na wkładki laktacyjne. Są nie tylko wygodne, ale dbają też o wygląd piersi.

4. O tym też warto pamiętać

Udane karmienie dla mamy i jej oseska zależy jednak przede wszystkim od opanowania emocji. Strach i zdenerwowanie to najgorsi doradcy. Dziecko czuje się z tobą jednością, dlatego twój niepokój niemal natychmiast mu się udziela.

Im mocniej będziesz wierzyła w swoje naturalne przecież umiejętności i im staranniej przygotujesz się do karmienia, tym sprawniej wszystko pójdzie. Staraj się trzymać podnóżek w pobliżu fotela, na którym karmisz, żeby nie trzeba go było w pośpiechu szukać, gdy brzdąc domaga się już posiłku. Fotel do karmienia powinien mieć szerokie siedzisko i oparcia.

Gdy karmisz na leżąco, twoja kanapa powinna być wygodna i raczej nie stanowić składowiska dziwacznych przedmiotów. To nic fajnego położyć się na dłużej na nierównej powierzchni, a pod plecami mieć pilota do telewizora. Nie zapomnij o tetrowej pieluszce do wycierania buzi maluszka. Nikt nie lubi, jak mu coś tam cieknie w czasie posiłku.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze