Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Paweł Baljon

Ostre zapalenie gardła. Przyczyny i leczenie

Avatar placeholder
21.12.2020 20:53
Ostre zapalenie gardła. Przyczyny i leczenie
Ostre zapalenie gardła. Przyczyny i leczenie (Zdjęcie dziecka / Shutterstock)

Zapalenie gardła to stan zapalny tkanek i struktur gardła. Przypadłość tę określa się również mianem bólu gardła. Ostre zapalenie gardła to częsty problem wśród dzieci – objawy stanu zapalnego mogą pojawić się u dziecka nawet kilka lub kilkanaście razy w roku. Symptomy zapalenia mogą być łagodne lub mieć ciężką postać. Jakie są przyczyny stanu zapalnego gardła u dzieci? Jak wygląda leczenie tej powszechnej przypadłości?

spis treści

1. Przyczyny i objawy zapalenia gardła u dzieci

Zapalenie gardła jest zwykle wywołane przez bakterie lub wirusy. Wirusowe zapalenie gardła może być spowodowane przez wirusy przeziębienia lub grypy. Z kolei bakteryjne zapalenie gardła jest wynikiem działania bakterii, za stan zapalny najczęściej są odpowiedzialne paciorkowce typu A.

1.1. Wirusowe zapalenie gardła

Wirusowe zapalenie gardła - czy można się zarazić? Okazuje się, że chorobą tą można zarazić się i to w łatwy sposób - gdy zainfekowana osoba kaszle lub kicha. Do zarażenia może dojść również w wyniku dzielenia się jedzeniem i piciem.

Nosiciele zapalenia gardła także mogą zarażać – są to osoby, które mają bakterie wywołujące zapalenie gardła, ale nie pojawiły się u nich symptomy choroby.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Drobnoustroje powodujące stan zapalny są z łatwością przenoszone w przedszkolach i szkołach, gdzie duża liczba dzieci zwiększa ryzyko zakażenia.

Symptomy wirusowego zapalenia gardła u dzieci są następujące:

Wirusowe zapalenie gardła - jak długo zaraża? Okres wylęgania to od 1 do 6 dni, co oznacza, że objawy tej choroby mogą pojawić się do 6 dni od kontaktu z osobą zainfekowaną. Chory zaraża na 1 lub 2 dni przed pojawieniem się objawów, aż do 3 tygodni po chorobie.

Wirusowe zapalenie gardła u dzieci
Wirusowe zapalenie gardła u dzieci

Wirusowe zapalenie gardła u dzieci to stan zapalny wywołany przez różnego rodzaju wirusy, jak adenowirusy,

przeczytaj artykuł

1.2. Bakteryjne zapalenie gardła

Objawy bakteryjnego zapalenia gardła u dzieci to:

  • nagły ból gardła i ból podczas połykania;
  • gorączka i ból głowy;
  • czerwone, obrzęknięte gardło i nieświeży oddech;
  • biały nalot na migdałkach;
  • jasnożółte plamki w tyle gardła;
  • nudności, wymioty i ból żołądka;
  • tkliwe, obrzęknięte węzły szyjne;
  • wysypka przypominająca poparzenie słoneczne.

2. Diagnoza i leczenie zapalenia gardła u dzieci

Rozpoznanie zapalenia gardła następuje na podstawie zaobserwowanych symptomów, ale lekarz może zlecić również wykonanie wymazu z gardła. Badanie to pozwala ocenić, czy niepokojące objawy są wywołane przez bakterie.

Po postawieniu diagnozy rodzice mogą nieco odetchnąć – wirusowe zapalenie gardła ustępuje zwykle samoistnie w ciągu kilku dni nawet bez podjęcia leczenia. Zastosowanie leków pozwala jednak przyspieszyć powrót do zdrowia.

Leczenie zapalenia gardła jest pomocne również w zapobieganiu rozprzestrzeniania infekcji na inne osoby. Ponadto może zmniejszać ryzyko wystąpienia u dzieci problemów z sercem lub nerkami na skutek infekcji. W leczeniu zapalenia gardła u dzieci stosuje się łagodne leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.

Powinny być stosowane zgodnie z zaleceniem lekarza. W żadnym wypadku nie wolno podawać dzieciom kwasu acetylosalicylowego, który może u nich wywołać zespół Reye'a.

Jeśli zapalenie gardła jest spowodowane działaniem bakterii, konieczne jest podawanie dziecku antybiotyku. W takiej sytuacji należy ściśle przestrzegać zaleceń pediatry – należy wykorzystać wszystkie przepisane leki, nawet jeśli objawy zapalenia gardła ustąpią.

Warto pamiętać, że jeszcze przez 24 godziny po rozpoczęciu antybiotykoterapii dziecko może zarażać innych. Antybiotyki mogą wywoływać skutki uboczne, na przykład nudności lub biegunkę. Może się również okazać, że dziecko jest uczulone na dany lek.

Konieczna jest wówczas konsultacja z lekarzem. Rodzice powinni uświadomić sobie, że bez antybiotyków infekcja bakteryjna może nasilić się i rozprzestrzenić do uszu, zatok i innych części ciała dziecka.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze