Trwa ładowanie...

Chrypka u niemowląt - przyczyny, kiedy iść do lekarza

Chrypka u niemowląt - przyczyny, kiedy iść do lekarza
Chrypka u niemowląt - przyczyny, kiedy iść do lekarza (123rf)

Problemy z oddychaniem u niemowlaka to zawsze powód do niepokoju. Nawet pozornie niegroźna chrypka może mieć źródło w poważnej chorobie. Mimo iż w większości wytłumaczenie tej dolegliwości jest proste, każdy przypadek chrypki należy skonsultować z lekarzem. Niemowlęta są szczególnie podatne na infekcje i choroby, a odpowiednio wczesne wykrycie ewentualnego stanu chorobowego ma duże znaczenie dla skuteczności leczenia. Co na chrypkę dla niemowląt będzie najskuteczniejsze? Sprawdź!

spis treści

1. Przyczyny chrypki u niemowląt

Powszechną przyczyną wystąpienia chrypki u niemowlaka jest długotrwały, intensywny płacz wywołany na przykład kolką. Zbyt długi - może spowodować obrzęk strun głosowych oraz chrypkę.

Większość dzieci wyrasta z płaczliwości – wówczas głos wraca do normy. Czasami jednak w wyniku długotrwałego płaczu lub zbyt intensywnego korzystania z głosu na strunach głosowych mogą pojawić się guzki.

Uniemożliwiają one prawidłowe domknięcie strun głosowych, w wyniku czego maluch zaczyna chrypieć. Leczenie guzków u niemowląt jest trudne, ponieważ zakłada przerwanie czynności, która je wywołuje. W przypadku niemowlaków jest to płacz. Ciężko wyobrazić sobie kilkumiesięczne niemowlę rezygnujące z płaczu, by wyleczyć struny głosowe.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Jak rozpoznać zapalenie oskrzeli u niemowlęcia?"
Błędy w żywieniu dzieci, jakie popełniają rodzice
Błędy w żywieniu dzieci, jakie popełniają rodzice [8 zdjęć]

Samolociki, wyliczanki, karmienie zwierzątek i lalek. Rodzice dwoją się i troją, gdy ich pociecha sadzana

zobacz galerię

Niekiedy przyczyna chrypki leży w chorobie. Każdy stan, który objawia się zatkanym nosem i spływaniem śluzu do gardła może powodować chrypkę u niemowlaka. Nawet jeśli dziecko jest tylko przeziębione, śluz dostający się do strun głosowych może je podrażniać.

Nie jest to groźny stan, ale może być dla niemowlaka źródłem dyskomfortu. Aby pomóc dziecku, warto oczyszczać jego nosek tak zwaną gruszką. Po powrocie do zdrowia chrypka powinna zniknąć.

Zatkany nos może mieć związek również z alergią. Oprócz spływania śluzu do strun głosowych może pojawić się również ich obrzęk. Z tego powodu wskazane jest odpowiednio wczesne rozpoznanie alergii oraz podjęcie leczenia.

Jedną z powszechnych przyczyn chrypki u niemowląt jest długotrwały płacz
Jedną z powszechnych przyczyn chrypki u niemowląt jest długotrwały płacz (123RF)

Wiele niemowląt cierpi z powodu choroby refluksowej. U chorego dziecka kwas żołądkowy dostaje się do przełyku i wywołuje bolesne pieczenie.

Ciężka postać choroby lub częste przypadki refluksu mogą negatywnie wpływać na struny głosowe i powodować chrypkę. W takiej sytuacji należy skontaktować się z lekarzem. Zmiany w diecie oraz przyjmowanie leków mogą złagodzić objawy refluksu.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Chrypka u niemowląt - kiedy iść do lekarza?

Wizyta u lekarza jest absolutną koniecznością, gdy dziecko poniżej 3 miesiąca życia chrypi. Warto skontaktować się z pediatrą również w przypadku kilkulatków.

W żadnym wypadku nie należy lekceważyć objawu, zwłaszcza gdy dziecko ma trudności z oddychaniem lub połykaniem, chrypce towarzyszy nadmierne ślinienie się lub gdy dolegliwość utrzymuje się przez ponad tydzień.

Jeśli niemowlę ma poważne trudności z oddychaniem, najważniejsze jest przywrócenie normalnego oddychania. Konieczne może być umieszczenie rurki w ciele dziecka.

Zobacz także

W czasie wizyty u lekarza należy spodziewać się badania gardła i jamy ustnej. Pediatra zadaje również pytania dotyczące chrypki u niemowlęcia. Lekarz może zlecić wykonanie dodatkowych badań: laryngoskopii, wymazu z gardła, prześwietlenia szyi lub tomografii komputerowej oraz badania krwi.

3. Co na chrypkę u niemowlaka?

Leczenie chrypki u niemowląt jest uzależnione od przyczyny tej dolegliwości. W każdym przypadku jednak warto zadbać o otoczenie dziecka. Jeśli powietrze jest suche, warto zainwestować w dobry nawilżacz powietrza lub, jeśli jest to okres grzewczy, porozwieszać mokre ręczniki na grzejnikach.

Wśród innych domowych sposobów znajdują się:

  • ziołowe inhalacje;
  • przyjmowanie dużych ilości płynów;
  • płukanki na gardło dla starszych dzieci;
  • syrop z cebuli;
  • ciepła herbata z cytryną i z miodem;
  • mleko z czosnkiem i miodem.

Oprócz naturalnych metod można skorzystać także z syropów na kaszel. Pamiętajmy, że środki te działają jednak jedynie wspomagająco. W przypadku chrypki u niemowląt warto za każdym razem skonsultować się z pediatrą.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze