Trwa ładowanie...

Wirusowe zapalenie gardła u dzieci

Avatar placeholder
29.10.2020 18:07
Zapalenie gardła u dzieci najczęściej ma podłoże wirusowe.
Zapalenie gardła u dzieci najczęściej ma podłoże wirusowe. (GettyImages)

Wirusowe zapalenie gardła u dzieci to stan zapalny wywołany przez różnego rodzaju wirusy, jak adenowirusy, rynowirusy czy koronawirusy. Zapalenie gardła o podłożu wirusowym jest dużo częstsze niż zapalenia bakteryjne u dzieci powyżej 3. roku życia. W odróżnieniu od anginy (bakteryjnego zapalenia gardła), leczenie nie obejmuje antybiotykoterapii, gdyż jest ona nieskuteczna w stosunku do wirusów. W przypadku tego rodzaju zapalenia gardła leczenie polega na łagodzeniu objawów.

spis treści

1. Objawy wirusowego zapalenia gardła u dziecka

Objawy wirusowego zapalenia gardła nasilają się stopniowo, a zaczynają się pojawiać po 1-6 dniach po zainfekowaniu. Najpierw dziecko skarży się na złe samopoczucie i ból gardła bez gorączki (może to być także uczucie drapania w gardle). Często obserwujemy czerwone gardło u dziecka.

Poźniej w przebiegu wirusowego zapalenia gardła występuje także gorączka, katar, kaszel, bóle głowy i bóle mięśni – objawy grypopodobne. Jednak ich stopniowe pojawianie się oznacza, że nie jest to typowa grypa.

Zobacz film: "Jakie umiejętności powinno posiadać dziecko, które idzie do przedszkola?"
Naturalne sposoby na kaszel i ból gardła u dziecka
Naturalne sposoby na kaszel i ból gardła u dziecka [7 zdjęć]

Czosnku nikomu przedstawiać nie trzeba. Warzywo znane ze swoich właściwości przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych

zobacz galerię

W wielu przypadkach objawom towarzyszą także wymioty. Najbardziej charakterystycznymi objawami zapalenia gardła o podłożu wirusowym są zmiany widoczne w błonie śluzowej gardła.

Najpierw widoczne są tylko drobne plamki, które w miarę postępów choroby zmieniają się w pęcherzyki. W rzadkich przypadkach dziecko ma powiększone obwodowe węzły chłonne.

Jeśli zapalenie gardła zostało wywołane przez wirusy Coxsackie A, Coxsackie B lub wirusy ECHO, pojawia się wtedy rodzaj zapalenia gardła o nazwie herpangina.

To bardzo bolesne schorzenie, powodujące powstawanie kilku (2-6) pęcherzy, a z czasem nawet owrzodzeń, na tylnej ścianie gardła (co utrudnia przełykanie) oraz wysoką gorączkę.

Towarzyszy temu osłabienie i złe samopoczucie. Jest to choroba atakująca głównie niemowlęta i dzieci w okresie letnim. Wirus przenosi się drogą fekalno-oralną i kropelkową. Na szczęście, choroba przechodzi po około tygodniu od pojawieniu się pierwszych objawów.

8 sposobów na ochronę dziecka przed przeziębieniem
8 sposobów na ochronę dziecka przed przeziębieniem [9 zdjęć]

Jesień to czas, kiedy dzieci wracają do szkoły oraz kiedy zaczyna się sezon przeziębień. Wirusy, które

zobacz galerię

2. Leczenie wirusowego zapalenia gardła u dzieci

Ze względu na to, że takie zapalenie gardła jest wywołane przez wirusy, antybiotyki działające tylko na bakterie, nic tu nie pomogą. Stosowaną formą leczenia jest leczenie objawowe i nawadnianie dziecka ze względu na podwyższoną temperaturę ciała lub wymioty (albo jedno i drugie).

Nie stosuje się kwasu acetylosalicylowego. Do łagodzenia objawów bezpiecznie można używać ibuprofen i paracetamol. To leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, które pomogą dziecku przejść chorobę.

Podczas leczenia ważne jest także udrażnianie nosa. Można robić to za pomocą tzw. "gruszki" do odciągania śluzu. Ułatwione oddychanie przez nos poprawi stan dziecka, gdyż nie będzie ono podrażniało gardła oddychaniem przez nie.

Dziecku można podawać tabletki do ssania, zwiększające ilość śliny i blokujące dostęp wirusów z nosa do gardła. Leczenie domowe zapalenia gardła powinno trwać tydzień. Jeśli nie daje ono rezultatów wskazana jest wizyta u lekarza.

Lekarz powinien zbadać dziecko, także jeśli maluch ma wysoką gorączkę, powyżej 38,5 st. C, duszności, wyjątkowo męczący kaszel lub ból ucha. Antybiotyki są wskazane tylko w przypadku, jeśli doszło w czasie choroby do nadkażenia bakteryjnego.

 

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze