Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dagmara Zagrodny

Jak prawidłowo podawać dzieciom leki przeciwgorączkowe?

 Agnieszka Gotówka
05.02.2018 22:25
Lek przeciwgorączkowy dla dziecka
Lek przeciwgorączkowy dla dziecka (123rf.com)

W każdej domowej apteczce powinien znajdować się lek przeciwbólowy oraz obniżający gorączkę. Nigdy nie wiadomo, kiedy może się przydać. Czy wiemy jednak, jak go prawidłowo podawać?

Okazuje się, że wielu rodziców ma problem z prawidłowym dawkowaniem leków. Najczęściej błędy popełniają przy aplikowaniu preparatów przeciwgorączkowych. Dzieci otrzymują nieodpowiednią dawkę lub zupełnie niewłaściwy lek.

1. Leki obniżające gorączkę dla dzieci

Najlepiej jest, by wiedzę na temat postępowania z gorączkującym dzieckiem uzyskać wtedy, gdy jest ono zdrowe. Najważniejsze kwestie (nazwę preparatu, dawkowanie) warto zanotować w książeczce zdrowia, a leki zawsze mieć w domowej apteczce. Będziemy wówczas dobrze przygotowani w razie choroby dziecka.

W leczeniu przeciwgorączkowym i przeciwbólowym u dzieci rekomendowane są leki zawierające jedną z dwóch substancji czynnych: ibuprofen lub paracetamol. Te łączone nie są polecane. Z kolei inne preparaty, np. kwas acetylosalicylowy, można stosować dopiero po 12. roku życia.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

By obniżyć gorączkę, w pierwszej kolejności zaleca się sięgnięcie po preparat z ibuprofenem, który wykazuje też działanie przeciwzapalne. Obniża temperaturę szybciej i na dłuższy czas niż paracetamol. Jest przy tym bezpieczny i nie musi być tak często podawany w ciągu dnia dla utrzymania działania. Jednorazowa dawka jest też mniejsza, więc jednocześnie zmniejsza prawdopodobieństwo wyplucia leku przez dziecko.

2. Jak podawać leki przeciwgorączkowe dzieciom?

Każdy lek przeciwgorączkowy powinien być podawany w dawkach zalecanych w przeliczeniu na masę ciała. O poradę w tym zakresie warto poprosić farmaceutę lub pediatrę. Wszelkie informacje na temat dawkowania powinny również znajdować się na ulotce leku, z którą trzeba się bezwzględnie zapoznać. Producent umieszcza tam też przeciwwskazania do stosowania preparatu oraz zalecenia dotyczące jego przechowywania.

W aptekach leki dostępne są pod różnymi postaciami. Dla dzieci najczęściej wybierane są zawiesiny i tabletki, a czasami również czopki. Nowością są kapsułki do żucia dla starszych dzieci. Jako że maluchom czasem trudno jest przyjąć lek, warto zadbać o to, by jego forma była dostosowana do ich upodobań. Postać i smak preparatu nie mogą powodować odruchu wymiotnego.

Przed podaniem leku warto upewnić się, czy przygotowana dawka jest odpowiednia. Preparat najlepiej jest podać za pomocą miarki dołączonej do opakowania. Odmierzanie dawki przy wykorzystaniu łyżeczki lub małych kubeczków grozi przedawkowaniem lub podaniem zbyt małej ilości leku.

3. Jak przechowywać leki przeciwgorączkowe?

Wszystkie leki bezwzględnie muszą znajdować się poza zasięgiem dzieci. Większość posiada specjalne zabezpieczenia, które uniemożliwiają najmłodszym samodzielne otwarcie opakowań (dotyczy to przede wszystkim zawiesin). Leki przeciwgorączkowe łatwo przedawkować. Niebezpieczne jest zwłaszcza przyjęcie zbyt dużej dawki paracetamolu.

Na ulotce dołączonej do opakowania producent umieszcza informację, w jaki sposób przechowywać lek po otwarciu. Warto pamiętać, że od tego momentu preparat można stosować najczęściej przez pół roku. Po tym czasie należy wymienić go na nowy.

Leki przeciwgorączkowe bez konsultacji z lekarzem można stosować maksymalnie trzy dni. Jeśli nie widzimy poprawy stanu zdrowia dziecka, konieczna jest wizyta u pediatry, który oceni, jakie leczenie należy podjąć.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze