Trwa ładowanie...

Objawy depresji u dzieci

Avatar placeholder
02.07.2021 12:29
Objawy depresji u dzieci
Objawy depresji u dzieci (123rf)

Większość osób, które słyszą o depresji, zakłada, że choroba ta dotyka tylko dorosłych. Tak nie jest. Depresja dotyka też dzieci. Jej objawy są inne u dorosłych niż u maluchów, dlatego ciężej ją u dzieci zdiagnozować. Czasem, kiedy u najmłodszych pojawia się depresja, leki są niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną terapię.

spis treści

1. Jak objawia się depresja u dzieci?

U niemowląt czasem pojawia się depresja anaklityczna. Zaburzenia nastroju pojawiają się zazwyczaj, kiedy dziecko kończy pół roku. Najczęściej występują one u dzieci, które znajdują się w domach dziecka lub placówkach wychowawczych. Przyjmuje się, że depresja ta związana jest z brakiem bliskości emocjonalnej oraz fizycznej z matką. Ten rodzaj manifestuje się silnym płaczem i krzykiem, ale także letargiem i cichymi pojękiwaniami dziecka.

Depresja może być też rozpoznana u dzieci starszych, szczególnie tych, które zaczęły chodzić do szkoły. Może przyjmować następujące objawy:

  • pojawiają się różnego rodzaju lęki,
  • zaczynają się problemy w szkole,
  • zachowanie dziecka odbiega od norm rozwojowych,
  • dziecko cierpi na wahania nastroju,
  • maluch nie chce się bawić,
  • dziecko nie chce komunikować swoich potrzeb.
Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Warto też wiedzieć, że depresja u najmłodszych może objawiać się takimi dolegliwościami jak:

Depresja dotyka także dzieci
Depresja dotyka także dzieci

Depresja może wpływać także na sylwetkę i wygląd dziecka. Może wystąpić zaniedbywanie higieny, brak dbałości o ubrania, niepokój, unikanie ruchu, problemy ze snem, utrata kontaktu z otoczeniem.

Jeśli u dziecka zaobserwowane zostaną poniższe objawy:

  • brak skłonności do uśmiechu,
  • brak odczuwania radości, przygnębienie i smutek,
  • apatia i spadek aktywności fizycznej,
  • brak zainteresowania ulubionymi zabawami i grami,
  • ciągłe zmęczenie i brak energii do działania,
  • wewnętrzne uczucie lęku lub niepokoju,
  • niska samoocena,
  • kłopoty z koncentracją; pojawienie się trudności w szkole, gorsze oceny, może to świadczyć o tym, że zmaga się ono z depresją i potrzebuje pomocy.

2. Przebieg depresji u dzieci

Postawienie odpowiedniej diagnozy u dzieci nie jest łatwe. Symptomy depresji w przypadku najmłodszych mogą się znacznie różnić od jej objawów u dorosłych. Dlatego diagnoza nie zawsze jest dokładana. Można założyć, że depresja u dzieci zazwyczaj nie jest związana z wystąpieniem stresu w życiu.

Uważa się, że może być ona chorobą dziedziczną i może się rozwijać niezależnie od przykrych wydarzeń. Z racji tego, że normalnym jest to, że zmiany nastroju u dzieci są częste, to do dokładnego określenia, czy dziecko cierpi na depresję niezbędna jest obserwacja. Jeśli wahania nastroju trwają dłużej niż dwa tygodnie lub są niezwykle nasilone, należy udać się z dzieckiem do specjalisty.

3. Jak leczyć depresję u dziecka?

Część rodziców boi się, że kiedy u dziecka pojawi się depresja, leki będą niezbędne. Preparaty na depresję mogą być stosowane u dzieci, ale bardzo często nie ma podstaw do ich zażywania. Szczególnie, kiedy choroba zostanie zdiagnozowana w początkowej fazie.

Kiedy rodzić zauważy, że jego dziecko zachowuje się inaczej niż zwykle i ma np. jakieś objawy depresji, powinien poświęcić mu więcej czasu. Wskazana jest rozmowa o tym, co dziecko martwi, co przeraża i jakie ma kłopoty. To mały człowiek i jego kłopoty są tak samo ważne, jak te osób dorosłych. Nie można ich bagatelizować.

Szczera rozmowa z dzieckiem może doprowadzić do znalezienia wyjścia z sytuacji. Maluch musi ufać rodzicom. Warto pamiętać o tym, że złe wyniki w nauce nie muszą być powodem lenistwa. Mogą wynikać właśnie z depresji. Dziecko ma prawo czuć się gorzej, kiedy jednak obniżone samopoczucie utrzymuje się przez dłuższy czas, może to świadczyć o chorobie.

Kiedy rodzić nie potrafi sam poradzić sobie z kłopotami pociechy, warto skorzystać z pomocy doświadczonego lekarza. Można też porozmawiać o problemie z pedagogiem szkolnym. Najlepiej jednak udać się do psychologa lub psychiatry.

Jeśli u dziecka zostanie stwierdzona kliniczna depresja, leki należy podać jak najszybciej. Kliniczna postać depresji wymaga najczęściej psychoterapii i zastosowania leków przeciwdepresyjnych. Najczęściej nie jest konieczne umieszczenie dziecka w szpitalu.

Natomiast, jeśli depresja połączona jest z próbami samobójczymi, niezbędna jest hospitalizacja. Stosowana jest ona także wtedy, kiedy rodzice nie radzą sobie z dzieckiem chorym na depresję i nie chcą zrozumieć choroby. Lepiej, aby w takim przypadku cierpiący znalazł się w szpitalu, niż zmagał się sam z depresją. W szpitalu może liczyć bowiem na fachową pomoc i na to, że rezultaty pojawią się bardzo szybko. Warto pamiętać, że dziecko najszybciej upora się z depresją, kiedy będzie miało wsparcie ze strony rodziców.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze